Kaniula jest rurką pustą w środku, ale na końcu nie jest ostro zakończona jak igła, ma tępy czubek (określa się ją często „tępa igła”), a otwór, przez który podajemy preparat, jest usytuowany z boku.
Kaniula często występuje jako dożylna lub obwodowa, potocznie ma nazwę wenflon. Jest to rurka o niewielkiej średnicy wykonana z plastiku i może mieć różne średnice w zależności od ich przeznaczenia i miejsca wkłucia.
Drugi koniec wenflonu pozwala na podłączenie kroplówki bądź strzykawki z płynem.
Kaniula – zastosowanie
Stosowana w medycynie estetycznej, jest podłączana do strzykawki i pozwala bezpiecznie podawać wypełniacze takie jak własny tłuszcz, kwas hialuronowy, fibrynę bogatopłytkową lub hydroksyapatyt wapnia.
Kaniule – co dają
Zabiegi wykonywane za pomocą kaniul są mniej bolesne dla pacjenta. Ponieważ kaniula nie ma ostrego czubka i nie przecina tkanek, tylko “rozpycha się” w tkance – znacznie zmniejsza ryzyko siniaków.
Szczególnie ta zaleta jest wykorzystywana w liposukcji. Przy większych średnicach, które tam są stosowane, ma to ogromne znaczenie. To samo dotyczy przeszczepu tłuszczu.
Kaniula pozwala podawać tłuszcz w kanalik wytworzony wcześniej kaniulą. Zabieg polega na tym, że najpierw wprowadza się kaniulę bez podawania tłuszczu, następnie wolno wycofując kaniulę wstrzykujemy tłuszcz, dzięki temu jest on deponowany w małych objętościach i niejako wypełnia kanał, który wytworzyła kaniula w trakcie jej wprowadzania.
Kaniula – czy zawsze najlepsza
Jeśli chcemy wykonać bardzo precyzyjne wypełnienie, wówczas lepiej użyć igły. Ponadto jeśli mówimy o małych objętościach cennego preparatu to należy pamiętać, że przy użyciu kaniuli część produktu się marnuje.
Kaniule – rodzaje
Ze względu na sposób wykorzystania możemy wyróżnić:
- Kaniula jednorazowa
- wielorazowego użytku – można ją sterylizować
Ze względu na rozmiar (średnicę) można wyróżnić tak jak igły o różnych grubościach, np. 18G (1,2mm).
Można też je dzielić ze względu na długość np. 70mm, 90mm itd.
Kaniula versus igła
O tym czy użyjemy igłę czy kaniule decyduje lekarz wykonujący zabieg. Warto też pamiętać, że kaniule są droższe niż igły, więc przy drobnych zabiegach kaniule są po prostu nieopłacalne.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing