Duże piersi – przyczyny i jak zmniejszyć zbyt duży biust
Zbyt duże piersi (duży biust) mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżyć komfort życia. Wiele kobiet z dużym biustem narażonych jest na bóle pleców, uciążliwe zmiany skórne, wady postawy oraz wiele innych dolegliwości, zaburzone proporcje ciała.
Problem z dużym biustem – jak sobie z nim radzić? W jakich przypadkach można zdecydować się na operację zmniejszenia dużych piersi? Jak się pozbyć dużych piersi? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!
Zbyt duże piersi – przyczyny
Za zbyt duży biust mogą odpowiadać m.in. zaburzenia endokrynologiczne czy nawet nadmierny przyrost masy ciała lub geny. Przyczyną dolegliwości bywa też gigantomastia, czyli większe piersi niż postura pacjentki. Przypadłość zbyt dużego biustu dotyka kilku grup kobiet.
Może pojawiać się w okresie dojrzewania. Piersi dziewczynek dotkniętych tą przypadłością rosną znacznie szybciej, niż biust ich rówieśniczek i stale się powiększają. Często okazuje się, że na tę samą przypadłość cierpiały inne kobiety w rodzinie dziewczynki.
Biust może się znacznie zwiększyć nie tylko w okresie dojrzewania, ale też w okresie ciąży. Organizm przygotowuje się wówczas do laktacji. W przypadku gigantomastii przerost ten jest jednak patologiczny i powoduje, że duży biust kobiet nie wraca już do swojego wcześniejszego rozmiaru.
Przerost piersi jest rzadkim stanem chorobowym tkanki łącznej i może prowadzić do nadmiernego wzrostu biustu. Pamiętajmy jednak, że nie ma oficjalnych wytycznych, według których można byłoby uznać biust za zbyt duży. Wiele zależy od stanu zdrowia i proporcji ciała danej osoby.
Duży biust a problemy zdrowotne
Zbyt duże piersi mogą prowadzić do przykrych dolegliwości zdrowotnych. Przerostowi piersi towarzyszą przypadłości:
- Ortopedyczne – przerost piersi znacząco obciąża kręgosłup, przez co powoduje dyskomfort, bóle w odcinku piersiowym i szyjnym oraz inne problemy z kręgosłupem, a często przyczynia się także do zgarbionej postawy i zaburzone proporcje ciała.
- Dermatologiczne – osoby z dużym biustem (zbyt duży rozmiar biustu) zazwyczaj skarżą się na zmiany skórne w rowkach podpiersiowych, w tym zaczerwienienia na biuście, odparzenia, otarcia, wysypki czy nawet owrzodzenia, przede wszystkim bóle kręgosłupa.
Zbyt duży biust bywa uciążliwy w przypadku osób uprawiających sport. Niektóre panie skarżą się także na ból piersi, bóle głowy, drętwienie rąk, dyskomfort psychiczny czy nawet problemy z badaniem oraz trudności w doborze bielizny. Źle dobrany biustonosz powodowany przez rozmiar piersi wymusza zgarbioną postawę, a pod ciężarem dużych piersi, jego ramiączka powodują otarcia i odparzenia na ciele, ponadto niewłaściwie funkcjonują mięśnie klatki piersiowej.
Zbyt duże piersi – jak radzić sobie ze zbyt dużym biustem?
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z problemem zbyt dużych piersi. Można zdecydować się na ćwiczenia, które poprawiają wygląd dużego biustu oraz masaże i zabiegi pielęgnacyjne przynoszące ulgę.
W niektórych przypadkach rozwiązaniem wydaje się operacyjne zmniejszenie przerośniętego gruczołu. Pamiętajmy, że to lekarz powinien dokonać kwalifikacji do takiej operacji, uwzględniając przy tym wszystkie czynniki.
Zrzucenie nadmiaru kilogramów
W przypadku zbyt wysokiej masy ciała, specjalista może zlecić jej normalizację, co zmieni proporcje pacjentki i pomoże jej pozbyć się dolegliwości bólowych związanych ze zbyt dużym biustem. Zmiana nawyków żywieniowych może więc poprawić komfort życia.
W przypadku zbyt gwałtownego zrzucenia nadmiaru tkanki tłuszczowej może jednak dojść do utraty jędrności biustu. Zaleca się więc skorzystać z porad wykwalifikowanego dietetyka.
Prawidłowo dobrana bielizna
Nie bez znaczenia w przypadku dużego biustu jest prawidłowa dobrana bielizn. Powinna być ona odpowiednio dopasowana do obwodu klatki piersiowej, a miseczka musi dobrze przylegać do piersi. Wybierajmy staniki wykonane z naturalnego materiału, dopasowujące się do ruchów ciała. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób dobrać stanik, warto zasięgnąć porady brafitterki.
Duże piersi – Ćwiczenia wpływające na wygląd i kondycję piersi
Dobrym ćwiczeniem na piękny wygląd piersi są tzw. rozpiętki z obciążeniem. Taki trening warto wykonać minimum dwa razy w tygodniu.
Świetnie sprawdzić może się także proste ćwiczenie polegające na wyciągnięciu rąk do przodu, zgięciu ich w łokciach i złożeniu razem dłoni. Następnie należy mocno napierać jedną dłonią o drugą. Ćwiczenie warto powtarzać każdego dnia, w kilku seriach.
Zabiegi pielęgnacyjne pozwalające na zachowanie jędrności skóry
Masaże, peelingi i prawidłowa pielęgnacja oraz nawilżenie skóry biustu mogą poprawić jego jędrność, przynieść ulgę i zapobiec przedwczesnemu starzeniu. Do takiego masażu warto wybrać kosmetyki do biustu, a raz w tygodniu, jeżeli skóra jest w dobrej kondycji, można wykonać delikatny peeling.
Jędrność i ukrwienie skóry poprawimy także poprzez polewanie biustu ciepłą i zimną wodą. Strumień powinien być kierowany od dołu do góry. Omijajmy delikatne okolice sutków, które łatwiej podrażnić.
Operacja zmniejszenia biustu – kiedy się na nią zdecydować i jak przebiega?
Duże piersi mogą powodować problemy z kręgosłupem, zmiany skórne i dolegliwości bólowe. Niekiedy nie pozwalają nawet na spokojny sen, przyczyniając się do pogorszenia jakości życia i złego samopoczucie psychicznego. Wówczas niektóre panie decydują się na zmniejszenie piersi operacyjnie co znacznie poprawia wygląd biustu.
Zabieg zmniejszenia piersi może dotyczyć nadmiaru tkanki gruczołowej, tłuszczowej lub redukcji skóry. W niektórych przypadkach wystarczy liposukcja połączona z liftingiem piersi, w innych natomiast rozwiązaniem wydaje się operacja biustu. Plastyce piersi może towarzyszyć również wyrównanie asymetrii.
Operacja zmniejszenia biustu niewątpliwie pozwala uzyskać szybkie efekty, jednak warto pamiętać, że jest to poważna ingerencja w ciało. Decyzja ta powinna zostać skonsultowana ze specjalistą i poprzedzona badaniami oraz obszernym wywiadem lekarskim.
Chirurg zazwyczaj prowadzi cięcie wokół brodawki lub w kształcie odwróconego T, co pozwala zminimalizować widoczność blizn. Po operacji pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, dbać o blizny zgodnie z wytycznymi specjalisty i na bieżąco sprawdzać stan piersi na wizytach kontrolnych. Takie działanie pozwala zminimalizować ryzyko powikłań.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing