Powodem występowania worków pod oczami jest najczęściej wiotka skóra, zaburzenia odpływu chłonki (opuchnięte oczy), czasami są objawem niewyspania. Same worki pod oczami powodują starszy, zmęczony wygląd okolicy oczu. Przyczyny powstawania worków pod oczami to najczęściej wiotka skóra i przepukliny tłuszczowe, czasami tak się objawiają choroby nerek, co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Niezależnie od przyczyny powstawania worków pod oczami manifestują się jako opuchnięte powieki i tak to zgłaszają pacjenci.
Czy można usuwać worki pod oczami?
Worki pod oczami – zabiegi
- Laser erbowo-yagowy,
- Attiva,
- Fibryna bogatopłytkowa,
- Przeszczep tłuszczu,
- Mezoterapia np. osocze bogatopłytkowe,
- Karboksyterapia,
- Plastyka powiek,
Attiva jest innowacyjnym urządzeniem będącym nowym spojrzeniem na lifting z wykorzystaniem fali radiowej. Urządzenie to opiera swoje działanie na przełomowej technologii łączenia fali radiowej monopolarnej oraz bipolarnej, dzięki czemu możliwe jest doprowadzenie impulsu wprost do skóry właściwej. Umożliwia to przeprowadzenie zarówno liftingu endodermalnego jak i zewnętrznego.
W rezultacie umożliwia osiągnięcie bardzo dobrego efektu liftingującego pozwalającego na pozbycie się defektów skórnych takich jak worki pod oczami. Istnieją dwa rodzaje liftingu możliwego do przeprowadzenia z wykorzystaniem urządzenia Attiva.
Pierwszym z nich jest tak zwany lifting endodermalny, zwany także liftingiem wewnętrznym, opiera swoje działanie na emisji fal radiowych ze źródła umieszczonego w obrębie skóry.
W tym celu lekarz wprowadza pod skórę specjalną kaniulę. Jej średnica jest bardzo niewielka, jeszcze mniejsza od tej wykorzystywanej w zabiegach z użyciem nici liftingujących.
Działanie tej kaniuli jest podwójne. Po pierwsze stanowi źródło emitujące fale radiowe, po drugie pełni rolę swoistej sondy, która umożliwia precyzyjną kontrolę nad zadawanym bodźcem termicznym. W efekcie dochodzi do podgrzania skóry powodującego skracanie się włókien kolagenowych, co z kolei pobudza komórki skóry właściwej do ich produkcji.
W rezultacie dochodzi do zwiększenia napięcia i poprawy jędrności skóry, co skutkuje zmniejszaniem się, a nawet znikaniem worków pod oczami.
Drugim rodzajem zabiegów oferowanych przez urządzenie Attiva jest lifting zewnętrzny, który w przeciwieństwie do liftingu endodermalnego jest procedurą nieinwazyjną. Również opiera się na wykorzystaniu działania zarówno fali radiowej monopolarnej jak i bipolarnej. Emiterem fal są specjalne, profilowane głowice ceramiczne, dopasowane do poszczególnych części ciała.
Zabieg polega na przyłożeniu przez lekarza głowicy na obszar ciała poddawany zabiegowi. Głowica emituje fale radiowe powodując intensywne przegrzanie tkanek, na które oddziałuje. W efekcie dochodzi do obkurczania się włókien kolagenowych oraz pobudzania procesów lipolizy komórek tłuszczowych. Następnie dochodzi do pobudzania opisanych powyżej procesów regeneracyjnych oraz ich następstw. Wiotkość powiek jest powodowana utratą jędrności skóry, podgrzewanie redukuje wiotkość.
Przeszczep tłuszczu na worki pod oczami
Usuwanie worków pod oczami z wykorzystaniem przeszczepu tłuszczu, czyli inaczej lipotransferu polega na modelowaniu sylwetki z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pobranej uprzednio z okolicy gdzie jest jej nadmiar, a następnie wszczepianej w okolicę powiek.
Pobranie tkanki tłuszczowej wykonuje się poprzez liposukcję, podczas której nie dochodzi do uszkodzenia pobieranej tkanki. W tym celu wykorzystuje się na przykład liposukcję strzyakwkową, czy też wykorzystującą strumień cieczy pod ciśnieniem
Procedura ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pozostaje bezbolesna. Tkanka tłuszczowa pobierana jest najczęściej z brzucha, ud czy też pośladków. W kolejnym etapie materiał ulega specjalnemu przygotowaniu polegającemu na jego oczyszczeniu z płynnej frakcji oraz wyselekcjonowaniu nieuszkodzonych, zdrowych komórek.
Następnie tkanka jest wszczepiana w okolicę powiek. Po wszczepieniu część tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu, tak więc by uzyskać oczekiwany efekt należy albo pobrać większą ilość materiału niż jest potrzebny do uzyskania optymalnego rezultatu.
Drugą metodą pozwalającą na uniknięcie niedostatecznego efektu zabiegu jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Czas trwania lipotransferu jest zróżnicowany, ale średnio wynosi około 1 godziny. Zabieg jest małoinwazyjny i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem.
Jedynymi możliwymi potencjalnymi powikłaniami są niewielkie krwiaczki i obrzęki, które wycofują się samoistnie w przeciągu kilku dni. Nie ma ryzyka reakcji alergicznej i zapalnej, ponieważ wykorzystany materiał jest tkanką własną pacjenta.
Worki pod oczami – Karboksyterapia
Zabieg zwany Karboksyterapia jest metodą wykorzystującą powszechnie występujący gaz, jakim jest dwutlenek węgla. Charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Gaz wprowadzany jest śródskórnie i podskórnie metodą mezoterapii igłowej. Dzięki specjalnemu urządzeniu gwarantującemu precyzję i powtarzalność, a także dużą częstotliwość wkłuć, zabieg jest praktycznie całkowicie bezbolesny.
Ponadto niektóre kliniki medycyny estetycznej stosują podgrzany dwutlenek węgla co dodatkowo gwarantuje brak bodźców bólowych. Mechanizm działania dwutlenku węgla jest wielopłaszczyznowy.
Przede wszystkim powoduje on zwiększenie ukrwienia tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie prowadzi do poprawy odżywienia tkanek. Ponadto, dzięki temu zjawisku zwiększa się również dostarczanie tlenu do tkanek.
Zachodzi zjawisko zwane efektem Bohra, które polega na zwiększonego oddawania tlenu przez hemoglobinę w przypadku zwiększonego stężenia dwutlenku węgla. Dochodzi również do stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, czego efektem jest zwiększenie napięcia skóry.
Rezultatem powyższych problemów jest zwiększenie intensywności procesów metabolicznych tkanki tłuszczowej, a także regeneracyjnych w skórze. Dzięki temu efekt worków pod oczami jest skutecznie eliminowany..
Worki pod oczami – Chirurgiczna plastyka powiek
Zabieg chirurgiczna plastyka powiek jest zabiegiem będącym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem worków pod oczami. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu, w tym przypadku powiek dolnych. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji.
Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Są dwie możliwości dostępu chirurgicznego przy zabiegach na powiece dolnej. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs. Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy.
Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.
Usuwanie laserem
Bardzo dobre efekty daje endolifting laserem, zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej kaniuli ze światłowodem pod skórę, następnie energia lasera “podgrzewa” skórę od wewnątrz. Dzięki temu następuje obkurczenie skóry. Zaletą jest brak blizn. Po zabiegu przez tydzień może występować obrzęk.
Worki pod oczami a Laser frakcyjny
Znana metoda laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Duże skupienie wiązki umożliwia działanie z dużą precyzją. Bardzo skuteczny jest laser erbowo-yagowy.
Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość.
Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Mezoterapia igłowa na worki pod oczami
Skutecznie poprawia cienie i worki pod oczami zabieg stosowany w seriach – mezoterapia igłowa. Polega on na podskórnym podawaniu drobnych iniekcji osocza bogatopłytkowego lub koktajli nieusieciowanego kwasu hialuronowego z aminokwasami. Osocze jako własny materiał nie powoduje działań niepożądanych.
Obrzęki powiek, opuchliznę oczu zmniejsza znacznie drenaż limfatyczny, zabieg ten poprawia także kondycję skóry.
Na stan powiek negatywnie wpływa palenie papierosów, natomiast korzystnie działa mezoterapia igłowa zawierająca nieusieciowany kwas hialuronowy.
Worki pod oczami Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing