Swędzenie skóry

swędzenie skóry

Swędzenie skóry

Uporczywe swędzenie skóry powoduje nie tylko dyskomfort, ale może także być niepokojącym objawem choroby. Wśród przyczyn tego problemu wymienia się także nieodpowiednią pielęgnację, źle zbilansowaną dietę czy stres. Dowiedzmy się, jakie choroby mogą odpowiadać za swędzenie skóry i jakie zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu są wskazane. 

Swędzenie skóry – co może być przyczyną?

Należy mieć na uwadze, że świąd skóry często występuje jako objaw:

  • chorób endokrynologicznych,
  • przewlekłej niewydolności nerek,
  • wirusów,
  • świerzb,
  • marskości żółciowej,
  • czerwienicy prawdziwej,
  • cukrzycy,
  • zapalenia wątroby, 
  • zaburzeń psychicznych,
  • schorzeń dermatologicznych, takich jak: atopowe zapalenie skóry czy grzybica.

Swędzenie skóry może być spowodowane także przez przyjmowanie leków, alergie, nieodpowiednią pielęgnację czy źle zbilansowaną dietę.

Jak leczyć swędzenie skóry? Dermatolog Poznań

Leczenie świądu należy rozpocząć od wizyty u lekarza i odpowiednim zdiagnozowaniu przyczyny dyskomfortu. Niezbędna może się okazać diagnostyka w postaci badań krwi, moczu, kału, funkcji tarczycy, wątroby czy na obecność przeciwciał HIV. Jeśli przyczyną świądu jest problem skóry, należy udać się na konsultację dermatologiczną. Podczas niej specjalista przeprowadzi wywiad i odpowiednie badania. Na podstawie analizy wyników możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia swędzenia skóry

Oto zabiegi, które mogą wesprzeć pacjenta przy tym problemie.

Laser neodymowo yagowy

Laser nd-yag emituje fale o długości 1064 nm. Znajduje zastosowanie przy redukcji blizn, rozstępów, rumienia, zmarszczek, rozszerzonych naczynek krwionośnych. Wykorzystywany jest także przy leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik różowaty. Zaleca się go również przy leczeniu grzybicy paznokci. Zabieg nie powoduje dyskomfortu, a podczas procedury pacjent odczuwa ciepło. Tkanka staje się bardziej napięta i jędrniejsza – to dzięki wzmożonej aktywności fibroblastów, które produkują elastynę i włókna kolagenowe. Stan skóry znacząco ulega poprawie. 

Stosujemy także laser tulowy na włosy.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Wystarczy jej niewielka ilość, aby odfiltrować preparat. To chętnie wybierane rozwiązanie przez osoby skłonne do alergii, gdyż ryzyko wystąpienia reakcji jest minimalne. Iniekcje z osocza bogatopłytkowego są wskazane przy walce z rozstępami, bliznami czy zmarszczkami. Procedura ma także zastosowanie przy problemach dermatologicznych. W osoczu bogatopłytkowym znajduje się czynnik PDGF, który wspiera odnowę i remodelowanie skóry, a także gojenie się ran. 

Hydropeeling próżniowy twarzy

Hydropeeling próżniowy jest wskazany dla cery, która wymaga ujędrnienia i oczyszczenia. Zabieg polega na wykorzystaniu specjalnie dobranych roztworów, pozwalających na usunięcie nadmiaru sebum, zrogowaciałego naskórka i pobudzenia krążenia krwi. 

Swędzenie skóry głowy – leczenie

Jakie zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu są wskazane na swędzenie skóry głowy? Oto przykład dwóch popularnych procedur.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe można stosować nie tylko na skórze ciała, ale i na skalpie. Iniekcje wykonywane punktowo pozwolą na wzmocnienie tkanki i pobudzenie aktywności fibroblastów. Ponadto zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mają zastosowanie także przy leczeniu łysienia.

Infuzja tlenowa

Podczas infuzji tlenowej do tkanki są wtłoczone pod wysokim ciśnieniem składniki odżywcze i czysty tlen. W efekcie powstawanie nowych komórek skóry, wiązań kolagenowych i elastyny ulega zwiększeniu. Tkanka jest lepiej odżywiona i zyskuje na jędrności. Dobór składników odżywczych jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Do tego zabiegu chętnie wykorzystuje się kwas hialuronowy, śluzy roślinne czy komórki macierzyste. 

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu niezbędna jest wizyta wstępna, podczas której lekarz medycyny estetycznej wykluczy przeciwwskazania pacjenta do podjęcia konkretnej procedury. 

Piśmiennictwo:

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  1. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza  [dostępne online https://journals.viamedica.pl/advances_in_palliative_medicine/article/download/29635/24386 dn. 13.02.2024]
5/5 - (5 votes)