Czym zajmuje się urolog
Czym zajmuje się urolog?
Urolog to specjalista leczenia układu moczowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto ten lekarz zajmuje się także diagnostyką i terapią narządów płciowych u panów. Dowiedzmy się, w czym specjalizuje się urolog i jakie zabiegi z tej dziedziny są wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Czym zajmuje się urolog?
Choroby układy moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet są leczone w ramach urologii, która wywodzi się z chirurgii. Zatem lekarz o takiej specjalizacji zajmuje się badaniami krwi i moczu, urodynamicznymi, urograficznymi, jak i diagnostyką zewnętrznych narządów płciowych męskich. Wśród chorób, jakie leczy urolog wymienia się:
- nietrzymanie moczu,
- rozrost prostaty,
- wady wrodzone,
- nowotwory układu moczowego człowieka oraz dotyczące męskich narządów płciowych,
- schorzenia nerek,
- stany zapalne,
- zakażenie układu moczowego,
- kamicę,
- zwężenie ujścia napletka, czyli stulejkę,
- wodniak jądra,
- wnętrostwo,
To tylko kilka przykładów schorzeń, którymi zajmuje się lekarz urolog.
Urolog – wskazania do wizyty u tego specjalisty
Wiele osób z uczuciem wstydu myśli o wizycie u urologa. Niesłusznie, bowiem o zdrowie układu moczowego i narządów płciowych należy dbać. Wśród wskazań do wizyty u lekarza urologa wymienia się:
- nieprawidłowe parametry badań moczu: krwiomocz, zbyt duża liczba erytrocytów, białych krwinek czy obecność bakterii,
- ból przy oddawaniu moczu,
- tkliwość, świąd czy pieczenie okolic płciowych,
- nieprawidłowości przy oddawaniu moczu – zbyt duża lub mała ilość,
- nietrzymanie moczu,
- zaburzenia erekcji.
Ponadto zaleca się, aby mężczyźni po 40 roku życia przynajmniej raz do roku udawali się na kontrolne badanie urologiczne.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. To na podstawie zebranych informacji lekarz ma szansę ocenić ogólny stan zdrowia i uwarunkowania pacjenta. Warto na wizytę przygotować informacje na temat przyjmowanych leków oraz odczuwanych dolegliwości. Następnie specjalista przystąpi do badania urologicznego.
Polega ono na obejrzeniu zewnętrznych narządów układu moczowo-płciowego, a także np. odciągnięciu napletka. W razie konieczności lekarz zleci dodatkową diagnostykę w postaci morfologii, badania moczu, palpacyjnego, per rectum czy USG. Pacjenci szczególnie obawiają się dyskomfortu. Wielu mężczyzn zastanawia się, czy badanie prostaty boli. Trwa ono tylko przez krótką chwilę i zwykle nie powoduje nieprzyjemnych odczuć.
Urolog – jak przygotować się do wizyty?
Dla wielu osób wizyta u urologa jest krępująca, gdyż wiąże się z obnażeniem narządów układu moczowo-płciowego. Dlatego warto przygotować się na spotkanie z lekarzem, aby zredukować stres i ograniczyć dyskomfort psychiczny. Przede wszystkim należy spisać wszelkie lekarstwa przyjmowane na stałe i niepokojące objawy dotyczące układu moczowo-płciowego. W przypadku wykonywania badań krwi, moczu czy USG warto zadbać dokumentację do gabinetu urologicznego. Zaleca się pacjentom, aby zadbali o dokładną higienę okolic intymnych i odbytu.
Zabiegi urologiczne – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonywane są zabiegi urologiczne. Oto kilka przykładów tych procedur.
Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to jedna z częściej diagnozowanych przypadłości urologicznych. Najczęściej dotyczy ona kobiet, choć występuje także u mężczyzn. To schorzenie jest spowodowane poprzez zmniejszenie elastyczności mięśni dna miednicy i pęcherza moczowego. Laserowe leczenie nietrzymania moczu polega na emisji wiązki lasera, która stymuluję produkcję wiązań kolagenowych.
W efekcie dochodzi do wzmocnienia tkanki. Procedura często jest łączona z zabiegiem laserowego obkurczania pochwy, który wpływa pozytywnie na komfort współżycia intymnego.
Leczenie stulejki
Zwężenie ujścia napletka uniemożliwia ściąganie napletka, co powoduje duży dyskomfort. Jest to wada anatomiczna, która nieleczona może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Wśród metod usuwania stulejki wymienia się plastykę napletka. Zabieg polega na chirurgicznym nacięciu i zszyciu napletka w taki sposób, aby możliwe było swobodne odsuwanie tkanki.
Obrzezanie
Zabieg obrzezania może być wykonywany z różnych powodów: religijnych, higienicznych, estetycznych czy zdrowotnych. Jest to jedna z metod usuwania stulejki czy załupka. Procedura polega na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka.
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu urologicznego niezbędna jest konsultacja lekarska celem wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych.
Piśmiennictwo:
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing