Badanie OCT Poznań – tomografia oka, badanie tomograficzne oka.
Trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez sprawnie działającego narządu wzroku. W dzisiejszych czasach, kiedy codzienne funkcjonowanie zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej w dużej mierze opiera się na współpracy z urządzeniami elektronicznymi takimi jak komputer, czy smartfon, upośledzenie wzroku jest bardzo problematyczne. Schorzenia okulistyczne są jednymi z częstszych schorzeń obserwowanych w dzisiejszych czasach.
Nie chodzi tu tylko o powszechnie znane wady wzroku, ale o poważne choroby dotyczące gałki ocznej. Mogą to być schorzenia pierwotnie zlokalizowane w jej obrębie, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, czy nowotwory gałki ocznej. Mogą występować również jako wyraz powikłań chorób ogólnoustrojowych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy niektóre choroby autoimmunologiczne.
Niestety, niediagnozowane oraz nieleczone, mogą one prowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty. Jednakże współczesna okulistyka posiada narzędzia umożliwiające precyzyjną i wczesną diagnostykę tych schorzeń, co daje możliwość optymalnej skuteczności prawidłowo wdrożonego leczenia. Jednym z nich jest badanie optycznej koherentnej tomografii.
Czym jest OCT?
OCT oka Poznań, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, jest w dzisiejszych czasach jednym z najnowocześniejszych badań wykorzystywanych w ocenie narządów wzroku. Jest to obecnie nieocenione, a wręcz niezbędne badanie w diagnostyce między innymi chorób siatkówki. Jest to badanie całkowicie bezinwazyjne, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne. W związku z powyższym, a także wysoką skutecznością, może z pełnym sukcesem zastępować metody dużo bardziej skomplikowane, niejednokrotnie inwazyjne.
OCT oka – Na czym polega i jak wygląda badanie?
Badanie OCT w swojej metodzie działania przypomina odrobinę klasyczne badanie ultrasonograficzne. Podstawowa różnica polega na tym, iż zastosowane nie są tutaj ultradźwięki, ale skupiona wiązka światła, która zaaplikowana do wnętrza gałki ocznej, ulega licznym zjawiskom fizycznym w jej obrębie. Należą do nich przede wszystkim odbicie, ale także i pochłanianie. W ten sposób pozwala na uzyskanie dokładnego obraz wnętrza podstawowego narządu wzroku, jakim jest gałka oczna.
Oczywiście przed przeprowadzeniem badania przeprowadzany jest dokładny wywiad, uwzględniający nie tylko samopoczucie pacjenta, ale ewentualne choroby współistniejące, uczulenia, czy przyjmowane leki. Następnie okulista aplikuje specjalne krople do oczu zawierające atropinę. Jej działanie polega na rozszerzeniu źrenic i utrzymaniu ich w tej pozycji przez jakiś czas, co umożliwia odpowiednie wnikanie wiązki promieni świetlnych w głąb gałki ocznej.
Czas działania atropiny rozpoczyna się po około 15 minutach od zaaplikowania kropli do oczu. Wtedy można zaczynać badanie. Pacjent zajmuje pozycję siedzącą przed aparatem do wykonania badania, a następnie umieszcza brodę na specjalnej podpórce. W ten sposób przeprowadzane jest badanie. Czas trwania badania zazwyczaj nie przekracza kilkunastu minut. Istotne jest to, że dzięki bardzo wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, badanie może być powtarzane wielokrotnie.
Praktycznie nie ma ograniczeń co do liczby powtórzeń. W związku z wyżej opisanym bezpieczeństwem badania, nie ma ono również żadnych ograniczeń wiekowych. Mogą być na nie kierowane zarówno małe dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Należy jednak wspomnieć, iż w związku z koniecznym do badania rozszerzeniem źrenicy, może wystąpić chwilowe pogorszenie widzenia czy światłowstręt.
Objawy te mogą utrzymywać się nawet do 4 godzin po zakropieniu, dlatego bardzo ważne jest, by na badanie nie przyjeżdżać samemu samochodem. Bezpiecznie również będzie powstrzymać się od prowadzenia pojazdów mechanicznych w dniu badania.
OCT Jakie są wskazania do wykonania badania?
Co wykrywa badanie OCT? Podstawowe wskazania do wykonania optycznej koherentnej tomografii można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowi diagnostyka patologii lokalizujących się w obrębie siatkówki. Zalicza się do nich przede wszystkim zwyrodnienie plamki żółtej (tak zwane AMD), różnego rodzaju ubytki i otwory w plamce żółtej, a także jej obrzęk. Ponadto wykonuje się ją w przypadku podejrzenia bądź stwierdzenia nowotworów gałki ocznej, a także w przypadku zmian na dnie oka wywołanych takimi schorzeniami jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Drugim wskazaniem do przeprowadzania badania optycznej koherentnej tomografii jest diagnostyka, a także monitorowanie przebiegu oraz skuteczności leczenia jaskry. Dzięki swojej powtarzalności, badanie to jest nieocenione do tego celu. Jest to szczególnie istotne, gdyż źle diagnozowana i nieleczona bądź źle leczona jaskra, może doprowadzić nawet do ślepoty.
Badanie OCT Poznań – Ile to kosztuje?
Koszt badania optycznej koherentnej tomografii może być zróżnicowany i zależy od kilku czynników. Zazwyczaj wynosi 200zł. Czynniki, które mają wpływ na koszt badania to przede wszystkim miejsce jego wykonywania, precyzja opisu, a także fakt, czy ocenie poddawana jest jedna gałka oczna, czy też obie.
Czy można wykonywać badanie OCT w ciąży?
Z uwagi na fakt, iż badanie optycznej koherentnej tomografii jest procedurą całkowicie bezpieczną, wręcz bezkontaktową, a co za tym idzie, całkowicie bezpieczną, może być bezproblemowo przeprowadzane u kobiet w ciąży.
Czy badanie OCT jest bolesne?
Badanie oct jest bezbolesne
Polecamy:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing