Cellulit na udach – jak się go pozbyć i dlaczego powstaje?
Cellulit na udach to nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Bardzo często występuje na udach, stanowiąc źródło kompleksów i spadku samooceny pacjentów. Zabiegi medycyny estetycznej takie jak: radiofrekwencja mikroigłowa, laser frakcyjny oraz iniekcje kwasem L-polimlekowym pozwalają na skuteczne usunięcie cellulitu na udach w sposób małoinwazyjny i przewidywalny.
Cellulit – charakterystyka
Cellulit jest defektem tkanki tłuszczowej, który objawia się nierówną powierzchnią. Może też przybierać formę zgrubień czy grudek, dlatego ten defekt estetyczny nazywany jest skórką pomarańczową. Cellulit może występować na udach, kolanach, pośladkach i ramionach. Szacuje się, że cellulit to problem, z którym boryka się aż 85 – 98% kobiet.
Objawy cellulitu możemy podzielić na subiektywne i medyczne. Pacjent odczuwa uczucie ciężkości nóg, skurcze, mrowienie i okresowo występujący ból. Do drugiej grupy objawów zaliczamy: skórkę pomarańczową (zgrubienia w tkance), nierówności i pofałdowania powierzchni skóry, rozstępy, przebarwienia oraz nadmierną pigmentację skóry.
Jak powstaje cellulit na udach?
Cellulit przybiera postać grudek – czyli zmian skórnych. Są to powiększone komórki tłuszczowe powodują ucisk na naczynia krwionośne, co osłabia krążenie i przemianę materii. Za cellulit odpowiedzialny jest ucisk adipocytów, który prowadzi do osłabienia krążenia krwi. Wywołuje to dysfunkcję przemiany materii w komórkach – jej produkty zalegają w tkankach, powodując nacisk na tkankę łączną i w efekcie powstaje cellulit.
Przyczynami powstawania cellulitu są: nadwaga lub duże wahania wagi. Cellulit powstaje u osób prowadzących siedzący tryb życia lub palących papierosy. Do innych przyczyn, które sprzyjają powstawaniu cellulitu zaliczamy: noszenie zbyt ciasnych ubrań, nieprawidłową dietę, wady postawy czy przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu.
Cellulit na udach – jak się pozbyć?
Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych zabiegów, które pozwalają szybko i efektywnie usunąć cellulit na udach.
Radiofrekwencja mikroigłowa – efektywna metoda usuwania cellulitu w Poznaniu
Zabieg łączy mikronakłuwanie (mezoterapię mikroigłową) z podgrzewaniem tkanki z pomocą fali radiowej. Mikroigły wykonują kontrolowane mikrouszkodzenia. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej prowadzi do uruchomienia regeneracji skóry, obkurczania się włókien kolagenowych oraz produkcji nowego kolagenu, co pozwala pozbyć się cellulitu na udach. Fala elektromagnetyczna dociera w głąb skóry, równomiernie ogrzewając wszystkie warstwy. Tkanka jest podgrzewana do temperatury 40-70 stopni. Lekarz może regulować głębokość oraz moc urządzenia, które jest wyposażone w wymienne kartridże z systemem igieł. To właśnie dzięki mikronakłuwaniu na dużej głębokości, zabieg uruchamia procesy regeneracyjne.
Kwas L-polimlekowy – preparat do wolumetrii wykorzystywany do usuwania pomarańczowej skórki na udach
Cellulit może zostać usunięty za sprawą dyskretnej procedury – iniekcji kwasem L-polimlekowym. Preparat podawany przez lekarza stymuluje skórę do samodzielnej produkcji kolagenu, co skutkuje poprawą napięcia skóry, wypełnieniem ubytków w skórze i redukcją cellulitu. Dużym atutem kwasu L-polimlekowego jest uzyskanie dłuższego efektu od innych wypełniaczy, który utrzymuje się nawet do 2-3 lat. Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską i wykluczeniem przeciwwskazań. Preparat podawany jest małymi dawkami za pomocą cienkiej igły, co nie jest bolesne dla pacjenta. Sposób iniekcji wyklucza powstawanie zasinień, a pod koniec procedury lekarz wykonuje masaż, który równomiernie rozprowadza kwas L-polimlekowy pod skórą.
Hydroksyapatyt wapnia – naturalny minerał stosowany w walce z cellulitem
Ten minerał naturalnie występujący w kościach jest stosowany w medycynie estetycznej jako wypełniacz. Do jego głównych właściwości można zaliczyć stymulację włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra uelastycznia się i ulega znacznemu odmłodzeniu. Ale na tym nie kończy się jego dobroczynne działanie na tkanki – zapewnia efekt wolumetryczny objawiający się tworzeniem rusztowania pod skórą. Efekt, jaki można uzyskać podczas zabiegu, to także przywrócenie utraconej struktury skóry i objętości. Hydroksyapatyt wapnia stanowi częsty zabieg usuwania pomarańczowej skórki na udach.
Laser frakcyjny – terapia stymulująca mechanizmy naprawcze i produkcję kolagenu
Laser frakcyjny CO2 to nie tylko remedium na zmarszczki, ale i metoda usuwania cellulitu. Wiązka lasera uszkadza skórę w sposób kontrolowany, a światło lasera, które wnika w głąb skóry, jest pochłanianie przez zawartą w niej wodę.
Podczas laseroterapii woda zostaje podgrzana w tkance, dochodzi do jej odparowania i wydzielania ciepła. Podczas zabiegu lasera frakcyjnego na cellulit dochodzi do uszkodzenia sąsiednich komórek, co stymuluje mechanizmy naprawcze i tworzenie się nowych włókien kolagenowych. Obszar ud jest dziurkowany w symetrycznych odstępach (co 1 mm) przez lekarza, co tworzy mikrokolumny uszkodzeń. Zdrowa skóra wokół nich ma korzystny wpływ na regenerację. Laseroterapia zapewnia ujędrnienie i pogrubienie skóry oraz znaczącą poprawę jej sprężystości. Zabieg laserem frakcyjnym przyczynia się do poprawy krążenia krwi oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych i rozbicia komórek tłuszczowych, co ma duże znaczenie w skuteczności usuwania cellulitu.
Liposukcja – najstarsza metoda usuwania cellulitu – Poznań
Odsysanie tłuszczu z pomocą kaniul znajduje zastosowanie również w usuwaniu cellulitu. Współcześnie medycyna estetyczna korzysta z różnych rodzajów liposukcji, a wybór metody dokonywany jest przez lekarza w zależności od wskazań pacjenta. Liposukcja klasyczna często ustępuje nowszym metodom tj. liposukcja laserowa, strzykawkowa, ultradźwiękowa.
Liposukcja klasyczna to zabieg odsysania tłuszczu w Poznaniu trwający od 2 do 4 godzin. Lekarz zaznacza na ciele pacjenta obszar, z którego zostanie pobrany tłuszcz. Następnie tkankę ostrzykuje się za pomocą specjalnego roztworu, aby później wykonać w obszarze zabiegowym niewielkie nacięcia. Kolejnym etapem jest umieszczanie w nich tępo zakończonych kaniul, poprzez które eliminuje się tłuszcz z wykorzystaniem podciśnienia. Podczas zabiegu można odessać maksymalnie 3,5 litra tłuszczu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu po kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu przeciwwskazań. Odsysanie tłuszczu z okolic ud w celu usunięciu cellulitu wymaga serii zabiegów, aby efekty były trwałe i zadowalające.
Piśmiennictwo:
M. Gałązka, A. Galęba, H. Nurein, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie [w:] Hygeia Public Health 2014, 49(3): s. 425-430.
M.Ruprich,Radiofrekwencja mikroigłowa, [w:] Kosmetologia Estetyczna 1/ 2020 / vol. 9, s. 87-89.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing