Choroby dermatologiczne będące powodem wizyt u dermatologa to:
- trądzik,
- grzybica skóry,
- alergia skórna,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- opryszczka,
- odparzenia,
- łysienie – przyczyny łysienia,
- łysienie plackowate,
- wypadanie włosów
Dermatolog zajmuje się leczeniem tych schorzeń, którym często towarzyszą takie objawy jak:
- świąd,
- pieczenie skóry,
- bolesność
- wyprysk
- przebarwienia lub odbarwienia
Bardzo często zmiany występujące na skórze są efektem schorzeń narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba, przewód pokarmowy.
Leczenie tych schorzeń jest często długotrwałe i wymaga wielu wizyt kontrolnych oraz wielu badań diagnostycznych.
W przebiegu chorób dermatologicznych często występują okresy poprawy i zaostrzeń.
Choroby dermatologiczne – jak leczyć
Dermatolog często stosuje dwa rodzaje leczenia: objawowe (redukujące swędzenie, pieczenie lub ból) oraz leczenie przyczynowe – zapobiegające nawrotom lub zaostrzeniom.
Bardzo często stosowane leczenie polega na nakładaniu określonym maści lub kremów oraz przyjmowania leków doustnych. Niejednokrotnie leczenie wymaga zmiany diety lub stylu życia.
Bywa, że przyczyną jest miejsce pracy lub miejsce zamieszkania. Jeżeli jest to możliwe to zmiana warunków pracy lub mieszkania też wpływa na przebieg leczenia.
Dolegliwości dermatologiczne Poznań
Pacjenci czasami zwlekają z odwiedzeniem dermatologa, bagatelizując zmiany skórne.
Takie zjawiska jak np. egzema powinny być diagnozowane i leczone w miarę możliwości na wczesnym etapie, zanim proces choroby nie obejmie większych powierzchni skóry oraz zanim doprowadzi do trwałych śladów na skórze w postaci blizn lub przebarwień. Zmiany te mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia po wyleczeniu przyczyny – choroby podstawowej.
Podstawowym narzędziem diagnostycznym w rękach dermatologa jest dermatoskop – badanie zmiany skórnej w powiększeniu pozwala na postawienie wstępnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Bywa też czasami konieczne badanie krwi lub pobranie wycinka i badanie histopatologiczne. Stąd konieczna współpraca dermatologa z chirurgiem lub lekarzami innych specjalności.
Zdarzają się choroby takie jak Atopowe Zapalenie Skóry AZS, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie, zaczynając się w okresie dzieciństwa i przechodzą w stan uśpienia, okresowo wykazując zaostrzenia. Są to często choroby tzw. cywilizacyjne, wynikające z zatrucia środowiska.
Wiele osób miewa chociaż raz w ciągu swojego życia zmiany wynikające z reakcji alergicznych lub chorób pasożytniczych – szczególnie po powrocie z wakacji z miejsc, gdzie żyją różne zwierzęta będące przyczyną tych chorób.
Czasami mamy kontakt z niektórymi substancjami, które wywołują u nas na skórze reakcje wyprysk – kontaktowe zapalenie skóry. Warto wtedy zasięgnąć opinii dermatologa niż samemu leczyć, szczególnie jeśli stan ten utrzymuje się dłużej.
Dermatolog pomoże także dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne, które będą zapobiegały nawrotom schorzenia.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing