Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy

Stan skalpu ma ogromne znaczenie dla porostu włosów i wyglądu fryzury. Choroby skóry głowy mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Nie można bagatelizować tych schorzeń, gdyż powodują one dyskomfort, a przy tym mogą przyczynić się do utraty włosów. Dowiedzmy się, jakie najczęściej występują choroby skóry głowy i jakie zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu mogą wesprzeć zdrowie skalpu. 

Jakie występują choroby skóry głowy?

Schorzenia skóry głowy wbrew pozorom nie są rzadkie. Mogą wystąpić nawet u osób, które bardzo dbają o higienę. Natomiast istotnie wpływają na komfort życia i estetykę fryzury. Oto najczęściej diagnozowane choroby skóry głowy. 

Łupież

Wiele osób zmaga się lub w przeszłości miało do czynienia z łupieżem. Dlatego nie dziwi szeroki wybór preparatów kosmetycznych przeznaczonych do zwalczenia takiego stanu. Czym jest łupież? Jest on spowodowany stanem zapalnym wywołanym przez aktywność drożdżaków Malassezia globosa na tkance.

Przyczyną wystąpienia łupieżu może być nieprawidłowa pielęgnacja włosów, niedostateczne spłukanie preparatów myjących, a także nieodpowiednia dieta. Tym schorzeniem można zarazić się poprzez używanie tych samych grzebieni, ręczników czy poszewek. Łupież objawia się opadaniem białych i tłustych fragmentów naskórka. W zależności od rodzaju tej choroby można zaobserwować także wypadanie włosów, świąd i podrażnienie.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry podobnie jak łupież, jest spowodowane drożdżakami z rodziny Malassezia. Wśród charakterystycznych dla tego schorzenia objawów wymienia się łuszczenie naskórka, świąd i rumień. W efekcie dochodzi także do wypadania włosów i uszkodzenia cebulek. Dlatego niezbędne jest zastosowanie wczesnego wsparcia trychologicznego, aby nie doprowadzić do łysienia.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba przewlekła z tendencją do nawrotów. Objawia się łuskowatą powierzchnią tkanki i tkliwością skalpu na obszarze zmienionym chorobowo. Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi i czynnikami zewnętrznymi.

Konsultacja trychologiczna – Poznań

Po zauważeniu niepokojących objawów takich jak: utrzymujący się świąd głowy, łuszczenie się skóry i nadmierne wypadanie włosów należy udać się do trychologa. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem i badanie trichoskopowe. Jest ono bezinwazyjne i wykorzystuje się do niego urządzenie powiększające. W efekcie trycholog zbada kondycję skalpu i włosów. W zależności od stanu pacjenta, może zlecić dodatkowe badania. Dopiero po ustaleniu diagnozy możliwy jest dobór odpowiedniego leczenia.

Zabiegi na łysienie i choroby skóry głowy – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Medycyna estetyczna może być wsparciem zarówno przy leczeniu łysienia, jak i regeneracji skalpu. Oto zabiegi wykonywane w klinice w Poznaniu.

Przeszczep włosów

Przeszczep metodą FUE jest alternatywą dla osób, które utraciły włosy w wyniku łysienia androgenowego, urazu mechanicznego lub termicznego czy borykają się z naturalnie rzadką fryzurą. Należy wiedzieć, że pacjenci z aktywnymi chorobami skóry głowy nie mogą być zakwalifikowani do zabiegu, gdyż jest to przeciwwskazanie zdrowotne. Dlatego konsultacje najlepiej wykonać po ukończonym leczeniu trychologicznym.

Przeszczep włosów metodą FUE polega na pobraniu mieszków włosowych od pacjenta, przebadaniu ich, wykonaniu nakłuć w obszarze biorczym i wszczepieniu. Proces charakteryzuje się wysoką skutecznością, a przy tym krótkim czasem rekonwalescencji. Efekty przeszczepu włosów metodą FUE są widoczne po 3-12 miesiącach,

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to preparat odwirowywany z krwi własnej pacjenta. Znajdują się w nim płytki krwi i czynniki wzrostu, które pobudzają regenerację skóry i jej odżywienie. Stymulują one produkcję wiązań kolagenowych i elastyny. W efekcie skalp i cebulki włosowe są odżywione. Osocze bogatopłytkowe może być podawane przez iniekcje, mezoterapię igłową czy laser tulowy.

Laser tulowy

Laser tulowy jest chętnie stosowany ze względu na delikatność i pobudzanie tkanki do regeneracji. Wiązka o długości fali 1927 nm nie poparzy skóry, a stworzy w niej niewielkie otwory. W efekcie dochodzi do mechanicznej stymulacji skalpu i poprawy ukrwienia. Przez te mikrokanaliki dystrybuuje się substancje odżywcze lub leki, które dodatkowo wspierają skórę i cebulki włosów oraz leczą zmiany skórne.

Przed każdym z wymienionych zabiegów obowiązuje wizyta kwalifikacyjna celem wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych. Ponadto przy niektórych procedurach dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego konieczne jest wykonanie serii.

Piśmiennictwo:

https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_23_064-068.pdf, dostępne 02.08.2024

https://katarzynaosipowicz.pl/oferta/trychologia/osocze-bogatoplytkowe-na-wlosy/, dostępne 02.08.2024 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956961/, dostępne 02.08.2024

https://ishrs.org/fue-what-is-it/, dostępne 02.08.2024

M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8,  s.393-396.

P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015. 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy

Polecamy też:

Biofibre

5/5 - (5 votes)