Cienie pod oczami
Dlaczego powstają cienie pod oczami?
Cienie pod oczami, czyli inaczej sińce, są schorzeniem dotyczącym wielu ludzi. Zazwyczaj są fioletowymi, szarymi oraz żółto-sinymi przebarwieniami. Nie wolno ich bagatelizować. Chociaż mogą stanowić jedynie defekt kosmetyczny, to jednak mogą być również objawem jakiejś poważnej choroby.
Podstawowym mechanizmem ich powstawania jest zastój chłonki w okolicy pomiędzy okiem a łukiem jarzmowym. Dochodzi do tego najczęściej wskutek zmęczenia czy nieprzespanej nocy. Zazwyczaj ustępują one samoistnie po odpoczynku, ewentualnie wspomaganym zimnymi okładami.
U niektórych ludzi, ich powstawanie ma uwarunkowania genetyczne, związane z zakodowanym osobniczym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych.
O czym mogą świadczyć cienie pod oczami?
Cienie pod oczami są objawem bardzo niespecyficznym. Często bezpośrednią przyczyną ich występowania jest podeszły wiek i naturalne procesy starzenia się skóry i tkanki podskórnej. Mogą być wynikiem zwykłego przemęczenia i niewyspania.
Mogą być także przejawem stresu, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czy też nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Mogą być one również wyrazem różnego rodzaju reakcji alergicznych, ale także palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, czy picia dużych ilości kawy.
Czasami, obecność cieni pod oczami, może być objawem różnych, niejednokrotnie groźnych chorób, takich jak cukrzyca, choroby wątroby, nerek, śledziony, niedoczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, nadciśnienie tętnicze, zapalenie skórno-mięśniowe, niedokrwistość, niedożywienie, odwodnienie, infekcje pasożytnicze i wiele innych.
Nasze podejrzenia powinny być uruchomione szczególnie w sytuacjach, gdy cienie pod oczami utrzymują się dłuższy czas, i nie dają się zwalczyć stosowanymi metodami. Wtedy koniecznie należy skontaktować się
z lekarzem.
Jak leczyć cienie pod oczami?
W przypadku, jeżeli cienie pod oczami są objawem jakiejś choroby, najważniejszym sposobem radzenia sobie z nimi jest leczenie schorzenia podstawowego. Można stosować różnego rodzaju domowe sposoby, takie jak na przykład zimne okłady, czy okłady z plasterków ogórka.
Zastosowanie znajdują także różnego rodzaju kremy rozjaśniające oraz oczywiście zdrowy styl życia, w tym dbanie o higienę snu. Również współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciwko tym, którzy chcą sobie poradzić z tym problemem.
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany.
Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm. Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera.
Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów. Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2.
W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Dzięki swojemu działaniu laser erbowo-yagowy poprawia napięcie i jędrność skóry, a przez pobudzanie mikrokrążenia zarówno krwionośnego jak i limfatycznego, likwiduje cienie pod oczami oraz zapobiega ich powstawaniu.
Zabieg bezinwazyjny:
Kwas polimlekowy dedykowany do okolic oczu – Juvelook, zabieg wykonywany kaniulą, nie wymaga rekonwalescencji
Przeszczep tkanki tłuszczowej, zwany również lipotransferem, jest to zabieg polegający na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze atraumatycznej liposukcji, z wykorzystaniem jej w celu modelowania sylwetki.
Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz. Dzięki temu dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji.
Z uwagi małoinwazyjność zabiegu przeszczepienia tkanki tłuszczowej, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Daje to niewątpliwą przewagę nad procedurami klasycznej chirurgii plastycznej. Istotny jest fakt, że część tkanki tłuszczowej po wszczepieniu ulega wchłonięciu, ale są sposoby, aby temu zaradzić. Ryzyko powikłań przeszczepu tłuszczu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.
Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności, a co za tym idzie likwidacja cieni pod oczami. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Zabieg osoczem można łączyć z laserem frakcyjnym.
Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi. Oddziaływanie osocza bogatopłytkowego na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy.
Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki, dzięki czemu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia tkanek (na przykład skóry).
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Bardzo skutecznym preparatem do usuwania cieni pod oczami jest ATR – naturalny wypełniacz
Usuwanie cieni pod oczami jest bardzo skuteczne.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing