Co nowego w medycynie

co-nowego-w-medycynie

Co nowego w medycynie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Jak niektórzy z pewnością zauważyli, od jakiegoś czasu zwolnienia lekarskie, czyli popularne „L4” mogły być wystawiane nie tylko klasyczną metodą, czyli na blankiecie papierowym, który trzeba było dostarczyć do pracodawcy, ale również w formie elektronicznej. Od grudnia 2018,  zwolnienia wystawiane są tylko i wyłącznie metodą elektroniczną. Z czym to się wiąże? A no z tym, że już nie będziemy musieli dbać o to, żeby w terminie dostarczyć do  kadr dokument poświadczający niezdolność do pracy w danym okresie. Teraz, w chwili gdy lekarz wystawia zwolnienie, automatycznie jest ono przesyłane do pracodawcy, a my nie musimy się już o nic martwić.

Odra już w Polsce…

Z nieukrywanym przerażeniem obserwujemy coraz intensywniejsze działania ruchów antyszczepionkowych nawołujących do zaprzestania szczepień. Niestety, działania te przyniosły już swoje niechlubne owoce. Po wielu latach nieobecności, powróciła do Polski odra. Choroba, którą dzięki szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować, znowu zaczęła zbierać swoje żniwo. Jest to choroba zakaźna, która nie dość, że sama w sobie jest niebezpieczna, a jej potencjał zakaźny jest bardzo wysoki, to jeszcze obciążona jest dużym ryzykiem bardzo niebezpiecznych powikłań łącznie z podostrym stwardniającym zapaleniem mózgu, którego efektem może być nieodwracalne upośledzenie procesów poznawczych, myślowych, a nawet kalectwo.

Co nowego w medycynie – Gen młodości

Nie od dziś wiadomo, iż jednym z czynników odpowiadających za wygląd są predyspozycje genetyczne. Jednakże grupa naukowców z Holandii, po przeanalizowaniu ponad ośmiu milionów wariantów DNA, wyizolowało gen odpowiedzialny za te cechy twarzy, na podstawie których patrząc na nią oceniamy wiek. Osoby posiadające określony wariant tego genu, były oceniane na 2 lata młodziej niż ich wiek metrykalny. Ocena ta była niezależna od płci, wieku chronologicznego, a także ilości zmarszczek. Daje to szanse w przyszłości na określanie pewnych predyspozycji do starzenia się na podstawie oceny genetycznej, a w związku z tym wczesnemu zapobieganiu procesom starzenia się organizmu.

Światło i dźwięk w leczeniu choroby Alzheimera

Co prawda testy są we wczesnych stadiach i obwieszczanie przełomu w leczeniu choroby Alzheimera jest przedwczesne, to ostatnimi czasy pojawiła się szansa na skuteczne leczenie tej strasznej choroby poprzez połączenie zastosowania ultradźwięków i specjalnego światła o określonej długości fali.

Testy na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, iż poddanie tkanki mózgowej działaniu ultradźwięków o określonej długości fali powoduje usunięcie z mózgu patologicznych tworów białkowo-komórkowych leżących u podstawy powstania choroby Alzheimera bez uszkodzenia prawidłowych komórek nerwowych. Ponadto istnieją duże przesłanki ku temu, iż stymulacja komórek ośrodka pamięci określoną długością światła, może spowodować odzyskanie utraconych wspomnień.

Sen wiśnią usłany

Bezsenność jest bardzo powszechnym problemem w społeczeństwie w dzisiejszych czasach. Wpływ na jej wystąpienie ma wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i środowiskowych. Ostatnimi czasy wykazano, iż spożywanie wiśni i soku wiśniowego istotnie pozytywnie wpływa na jakość snu. Okazuje się bowiem, iż wiśnie bogate są w tryptofan – aminokwas będący podstawowym czynnikiem wpływającym na wydzielanie przez przysadkę mózgową melatoniny, zwanej inaczej hormonem snu. Wykazano, iż spożywanie dużych ilości soku wiśniowego istotnie wspomaga ustabilizowanie snu i wyregulowanie cyklu dobowego.

Szczepionka przeciw cukrzycy. Czy to możliwe?

Szczepionka BCG nie od dziś znana jest w medycynie. Stosowana jest obecnie rutynowo w szczepieniu przeciwko gruźlicy, a także w leczeniu raka pęcherza moczowego. Jednakże wstępne wyniki trwających obecnie badań klinicznych sugerują jej potencjalną skuteczność u niektórych chorych na cukrzycę typu 1. Chodzi o chorych w wieku 18-60 lat,
u których stwierdzono szczątkowe wydzielanie insuliny przez wyspy trzustkowe. Działanie szczepionki BCG ma polegać na eliminacji wadliwych leukocytów, które stoją u podstaw autoimmunologicznego mechanizmu powstawania cukrzycy typu 1. Obserwacje dają nadzieję, iż zastosowanie szczepionki BCG u tych pacjentów może spowodować zahamowanie rozwoju, a być może nawet odwrócenie skutków cukrzycy typu 1.

Cięcie cesarskie – czy rzeczywiście takie dobre?

Ostatnimi czasy przez media przetoczyła się fala informacji o celebrytach zachwalających cesarskie cięcie. Jest to niewątpliwie metoda, która uratowała życie wielu noworodkom i ich matkom. Jednak czy jest to uniwersalnie najlepsza metoda? Przyjrzyjmy się faktom. Przeprowadzono badania porównujące cięcie cesarskie i poród metodami naturalnymi u kobiet niezależnie od płci, rasy i wieku.

Analiza wykazała, że w przypadku pierwszej ciąży rozwiązywanej przy pomocy cesarskiego cięcia jest istotnie większe ryzyko konieczności wykonania transfuzji krwi, hospitalizacji matki w oddziale intensywnej terapii, pęknięcia macicy oraz nieplanowanego usunięcia macicy w porównaniu z grupą kobiet, u których rozwiązanie ciąży nastąpiło metodą naturalną.

Należy więc pamiętać, iż pomimo, że cesarskie cięcie jest doskonałą metodą pod warunkiem wystąpienia określonych wskazań, nie należy do niego dążyć za wszelką cenę i zawsze należy się głęboko zastanowić, czy jego przeprowadzenie jest absolutnie konieczne.

Co nowego w medycynie – Wydrukuj sobie protezę

Metoda druku 3D znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w tym w medycynie. Co prawda ten trend póki co jeszcze nie znalazł zastosowania u ludzi, jednakże zaczyna być coraz powszechniej stosowany w medycynie weterynaryjnej, gdzie umożliwia produkowanie protez np. amputowanych kończyn u psów.

Wyniki leczenia weterynaryjnego są na tyle optymistyczne, iż coraz częściej słyszy się o planach zastosowaniu technologii druku 3D w protetyce ludzkiej. Powinno to wpłynąć korzystnie nie tylko na jakość stosowanych protez, ale także znacznie obniżyć koszty ich wykonania i implantacji.

O domu, który został lekarzem…

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Zabrzu pracują nad bardzo interesującym i przyszłościowym projektem. Ma nim być dom wyposażony w szereg urządzeń medycznych i czujników, który będzie w stanie zaopiekować się osobą starszą bez konieczności udziału osób drugich i trzecich. Brzmi jak bajka, ale jednak.

W takim pomieszczeniu mają być zastosowane takie rozwiązania jak choćby wyłączniki światła reagujące na mrugnięcie okiem, zmiana pozycji łóżka za pomocą mimiki twarzy, czy też czujniki wyłapujące na podstawie danych biometrycznych wystąpienie bólu czy też innych objawów mogących świadczyć o zaostrzeniu choroby czy wystąpieniu jakiegoś stanu nagłego.

W takiej sytuacji służby medyczne mają być automatycznie powiadamiane, a dane biometryczne przesyłane do lekarza. Celem tego systemu ma być ułatwienie i całkowite zautomatyzowanie opieki nad osobami przewlekle chorymi, starszymi i niedołężnymi. Czy czeka nas przełom?

Komórki macierzyste – kolejne rozdanie

Od jakiegoś czasu istnieje trend powstawania banków krwi pępowinowej z możliwością wykupienia jej pobrania w czasie porodu i magazynowania. Nie podlega wątpliwości skuteczność leczenia komórkami macierzystymi pozyskanymi z krwi pępowinowej niektórych nowotworów hematologicznych.

Komórki te mają zdolności regeneracyjne dziesiątki razy silniejsze od komórek szpiku kostnego. Cały  czas trwają prace nad możliwością ich wykorzystania także w innych dziedzinach medycyny. Ostatnio obserwowane są bardzo obiecujące wyniki ich zastosowania w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego, autyzmu, cukrzycy i zawału mięśnia sercowego.

Co nowego w medycynie – warto wiedzieć

Polecamy dermapen Poznań

5/5 - (1 vote)