Co to jest laser tulowy
Co to jest laser tulowy?
Laseroterapia ma szerokie zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne wiązki różnią się pod względem intensywności działania i wskazań. Jednym z delikatniejszych jest laser tulowy, który nie uszkadza warstwy rogowej skóry. Dzięki temu może być stosowany nawet latem czy na cerze wrażliwej. Dowiedzmy się, czym jest laser tulowy i jak przebiega zabieg z nim w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Co to jest laser tulowy – charakterystyka
Laser tulowy jest nieablacyjny i ma długość fali wynoszącą 1927 nm. Charakteryzuje się dużym powinowactwem do wody, co wpływa na maksymalną głębokość wnikania w skórę, która nie przekracza 300 µm. W efekcie nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej tkanki, jak w przypadku innych laserów zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych. Podczas stosowania wiązki tulowej w skórze zostają utworzone mikrokanaliki, które stymulują ją do regeneracji i wspomagają dostarczenie substancji odżywczych. Dlatego ten zabieg jest chętnie łączony z preparatami na bazie osocza bogatopłytkowego czy innymi stymulatorami tkankowymi.
Laser tulowy a frakcyjny – różnice
Wiele pacjentów zastanawia się, jaki zabieg będzie dla ich problemów skórnych odpowiedni – zastosowanie lasera tulowego czy frakcyjnego. Obie te wiązki mają przecież podobne wskazania: zwalczanie zmian barwnikowych, redukcja oznak starzenia czy fotoodmładzanie. Należy jednak wiedzieć, że wiązka tulowa jest znacznie delikatniejsza i może być stosowana nawet latem.
Dla porównania laser frakcyjny należy do ablacyjnych, a jego fala ma długość o wartości 10,600 nm. To wiąże się z głębszym penetrowaniem tkanki, a w efekcie niewielkim i kontrolowanym uszkodzeniem. Ze względu na to, zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, takich jak np. rumień. W przypadku lasera tulowego to ryzyko jest znacznie mniejsze. Zatem wiązka frakcyjna CO2 będzie mieć zastosowanie przy cerze potrzebującej głębokiej regeneracji i resurfacingu.
Laser tulowy – jakie ma wskazania i przeciwwskazania
Laser tulowy jest szczególnie polecany dla pacjentów skarżących się na zmiany barwnikowe, plamy starcze czy melasmy. Do wskazań do wykonania zabiegu zalicza się także utratę jędrności, rozstępy, rozszerzone pory czy blizny, również te potrądzikowe. Procedura z wykorzystaniem tej wiązki wykazuje dużą efektywność także w profilaktyce anti-aging czy przy wypadaniu włosów.
Natomiast zanim dojdzie do zabiegu laserem tulowym, należy wykluczyć przeciwwskazania, takie jak: ciąża, laktacja, świeża opalenizna, przyjmowanie leków światłouczulnych, aktywne infekcje czy ogólny zły stan zdrowia. Dlatego obowiązuje wizyta kwalifikacyjna w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.
Mechanizm działania lasera tulowego
To, co najbardziej wyróżnia laser tulowy od innych wiązek, to mechanizm oddziaływania na tkankę. Poprzez wysokie powinowactwo z wodą, penetracja skóry jest ograniczona, a jej warstwa rogowa pozostaje nienaruszona. Jedynie dochodzi do powstania mikrokanalików w tkance. Dzięki możliwości regulacji energii impulsu możliwa jest zmiana intensywności działania lasera tulowego podczas zabiegu.
Laser tulowy – przed i po
Efekty lasera tulowego są widoczne po rekonwalescencji, czyli w ciągu kilku tygodni. W zależności do wskazania konieczne może się okazać wykonanie serii zabiegów. Laser tulowy ma za zadanie stymulować aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję nowych wiązań kolagenowych. W rezultacie cera staje się jędrniejsza, a widoczność przebarwień i oznak starzenie maleje. Wśród efektów lasera tulowego wymienia się poprawa ogólnej kondycji skóry.
Przebieg procedury z laserem tulowym i zalecenia pozabiegowe
Przed zabiegiem pacjent otrzyma wskazania, w jaki sposób się do niego przygotować, czyli nie opalać się i w dniu procedury nie stosować preparatów z retinolem. Procedura nie powoduje dyskomfortu, gdyż jest aplikowany krem znieczulający. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od opracowywanego obszaru, ale zwykle nie przekracza 40 minut.
Po zastosowaniu lasera tulowego pacjent powinien zadbać o fotoprotekcję przez co najmniej miesiąc. Po zabiegu występuje delikatne zaczerwienienie czy obrzęk – pomocne będzie stosowanie chłodnych kompresów. W ciągu kilku dni od procedury warto zrezygnować z makijażu, retinolu czy wizyty w saunie lub basenach termalnych.
Co to jest laser tulowy? – opinie
Co wyróżnia laser tulowy wśród zabiegów medycyny estetycznej? Zarówno lekarze, jak i pacjenci, jako zaletę procedury wymieniają krótką rekonwalescencję i delikatność. Jednocześnie zabieg laserem tulowym pozwala na skuteczne rozjaśnienie zmian barwnikowych i ujędrnienie cery.
Laser tulowy a endermologia – czym się różnią
Wśród wskazań do zastosowania lasera tulowego wymienia się utratę jędrności tkanki. Pozwala on na poprawę elastyczności skóry. Podobne zastosowanie ma endermologia. Natomiast te zabiegi działają w inny sposób. Wykorzystanie lasera tulowego ma na celu wzmocnienie ogólnej kondycji skóry i zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu. Natomiast efektem endermologii jest poprawa mikrokrążenia skóry i drenażu limfatycznego.
Co to jest laser tulowy – Piśmiennictwo:
https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_23_064-068.pdf, dostępne 25.10.2024
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/laser_frakcyjny_co2_art_of_beauty_przemyslaw_styczen_lasery.pdf, dostępne 25.10.2024
- Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych, Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 6, 645-652, dostępne 25.10.2024 na https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-7.pdf,
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing