Czerwone oczy
Czerwone oczy
Problem „czerwonych oczu” jest bardzo powszechny i pod tym pojęciem mogą kryć się takie schorzenia jak: zapalenie spojówek, choroby rogówki czy zapalenie wnętrza gałki ocznej. Poznajmy przyczyny, charakterystykę i sposoby leczenia tego schorzenia u okulisty Poznań.
Problem czerwonych oczu
Czerwone oczy przekrwione oczy mogą wynikać ze zmęczenia, braku snu, złych warunków oświetleniowych, zapalenia spojówek, owrzodzenia rogówki czy też zespołu suchego oka. Objawy związane z przekrwionymi oczami mogą wynikać także z chorób ogólnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nadczynność tarczycy.
Przyczyny „czerwonych oczu”
Czerwone oczy są objawem związanym z pojawieniem się stanu zapalnego, który prowadzi do bólu oka, łzawienia, zaczerwienienia czy pojawienia się wydzieliny w oku. Pojęcie „czerwone oko” nie stanowi pojęcia medycznego w okulistyce, ale jest wyrażeniem używanym przez pacjentów i określającym jeden z objawów, które mogą mieć różne przyczyny.
Przyczyną czerwonych oczu mogą być także: zapalenie spojówek oraz choroby rogówki – od zakaźnego zapalenia rogówki, poprzez niezakaźne zapalenie rogówki aż po keratopatie czy zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki. Do przyczyn tej dolegliwości zaliczamy zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej czy bakteryjne zapalenie wnętrza gałki ocznej.
Inne przyczyny wymieniane przez ekspertów z zakresu okulistyki to: ostry atak zamkniętego kąta przesączania, urazy gałki ocznej czy choroby powiek. Inne przyczyny, które mogą zostać zdiagnozowane w gabinecie okulistycznym to choroby twardówki czy oczodołu.
Zapalenie spojówek – charakterystyka
Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób w gabinecie okulistycznym. Zapalenie spojówek może być infekcyjne i nieinfekcyjne i często może towarzyszyć schorzeniom górnych dróg oddechowych. To schorzenie z zakresu okulistyki objawia się czerwonym lub przekrwionym okiem. Do przyczyn zapalenia spojówek zaliczamy: ropne bakterie (gronkowce, paciorkowce, gonokoki, pneumokoki), chemikalia, kurz, dym papierosowy czy promieniowanie.
Wyróżniamy też alergiczne zapalenie spojówek, które występuje w związku z uczuleniem pacjenta na pyłki roślinne, kurz, sierść pochodzenia zwierzęcego, baterie, kosmetyki, lekarstwa czy substancje chemiczne. Najważniejsze objawy zapalenia spojówek to przekrwienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd, światłowstręt, łzawienie czy też wydzielina ropna.
Czerwone oczy – jak się pozbyć?
Przekrwionych oczu nie można bagatelizować. W razie występowania długotrwałych objawów szczególnie u osób pracujących przy komputerze lub przemęczonych, należy przestrzegać higieny pracy, używać kropli nawilżających do oczu i zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy natychmiast zgłosić się do okulisty Poznań. Dokona on niezbędnych badań na podstawie których postawi diagnozę, rozpoznając przyczynę czerwonych oczu. Okulista w gabinecie okulistycznym przepisze leczenie, które zwykle opiera się na podawaniu antybiotyków.
Jeśli przyczyną jest alergiczne zapalenie spojówek, lekarz – okulista poszerza zwykle diagnostykę alergologiczną i zaleca leczenie lekami antyhistaminowymi, które hamują uciążliwe objawy pojawiające się na skutek kontaktu pacjent z alergenami.
Pilnej konsultacji z okulistą Poznań wymagają osoby, które oprócz zaczerwienionych oczu borykają się ze światłowstrętem, pogorszeniem wzroku lub utratą widzenia, podwójnym widzeniem, pojawianiem się tęczowych kół wokół źródeł światła, bólami głowy, urazami mechanicznymi oka, wytrzeszczem oczu tudzież urazami chemicznymi (oparzenie oka).
Zastanawiasz się, czerwone oczy jak się pozbyć? Umów się na wizytę u okulisty Poznań! Podczas wizyty lekarz okulista przeprowadza też badanie okulistyczne, w którego skład wchodzi ocena ostrości wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego, optyczna koherentną tomografię siatkówki czy włókien nerwu wzrokowego, topografia rogówki, ocenę parametrów czy biometrię, czyli pomiar długości gałki ocznej.
Okulista podczas badania wzroku w gabinecie okulistycznym często przeprowadza też badanie dna oka, które wykonywane jest po zakropleniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę. Jest to równie popularne badanie jak ogólne badanie wzroku i często wchodzi w skład kompleksowej diagnostyki okulistycznej.
Po odczekaniu 15 minut okulista przechodzi do badania. Najczęściej wykonuje się je za pomocą wziernika ocznego – oftalmoskopu. Okulista za pośrednictwem urządzenia wpuszcza do niego snop światła, który przechodzi przez soczewkę, ciało szkliste i oświetla dno oka. Badanie pozwala na ocenę stanu siatkówki, naczyń krwionośnych czy tarczy nerwu wzrokowego. Dzięki temu badaniu okulista Poznań jest w stanie zdiagnozować chorobę plamki żółtej (AMD) czy błony naczyniowej.
Czerwone oczy Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing