Czerwone rozstępy to poważny problem estetyczny, którego pojawienie się zwykle obniża lub nawet odbiera pewność siebie. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom oferowanym przez medycynę estetyczną, możemy sobie z nim jednak poradzić.
Właśnie wyszłaś spod wieczornego prysznica, przymierzałaś nową sukienkę albo włożyłaś bikini wybierając się na plażę i zauważyłaś, że masz czerwone rozstępy, których wcześniej na pewno tam nie było. Dlaczego są czerwone, a nie fioletowawe czy sine? Czym jedne różnią się od drugich?
Czym są czerwone rozstępy?
Zacznijmy od tego jak wyglądają czerwone rozstępy – otóż wyglądają tak samo jak te fioletowe, z tą jednak różnicą, że mają kolor czerwony. To rzędy cienkich pasm o równoległym przebiegu i wrzecionowatym kształcie. Skóra w tych miejscach jest cieńsza, delikatna i lekko pomarszczona. Ma jednak kolor czerwony, a nie kolor perłowo – fioletowy lub siny, jak zwykle. Dlaczego? Ponieważ tak właśnie wyglądają świeże rozstępy. Świeże, to znaczy, że powstały niedawno. Pozostaną czerwone przez okres około pół roku, później zmienią swój kolor na dobrze nam znany perłowy.
Wyróżniamy dwie fazy rozwoju rozstępów. Kiedy świeże rozstępy pojawiają się na skórze, jest to tak zwana faza zapalna – ich charakterystyczne włókna dopiero się formują i mają kolor czerwony. Naczynia krwionośne są rozszerzone, pojawia się także lekki miejscowy stan zapalny. Faza ta trwa nawet do 6 miesięcy, a świeże rozstępy powoli i stopniowo zmieniają kolor na fioletowy. Po tym czasie następuje etap atrofii, a rozstępy stają się perłowe – i w takiej formie już pozostają.
Zarówno dojrzałe, jak i świeże rozstępy, nie są przyczyną żadnych dolegliwości bólowych – czasami jednak swędzą, zwłaszcza kiedy są na etapie zapalnym. Tym, co jednak skłania pacjentki do poszukiwania sposobów na pozbycie się ich, jest fakt, iż są one przyczyną kompleksów. Obniżają poziom pewności siebie i samooceny, zwłaszcza jeśli ich widoczność jest bardzo duża lub pokrywają duże powierzchnie ciała.
Wrzecionowate pasma rozstępów mogą pojawić się na prawie każdej partii ciała – najczęściej jednak na brzuchu, biodrach, piersiach i udach. Najbardziej narażone na powstawanie rozstępów są kobiety, ale i mężczyznom zdarza się je mieć. Co więc sprawia, że na skórze nagle pojawiają się świeże rozstępy i czy rzeczywiście jesteśmy skazani na nie już na zawsze?
Czerwone rozstępy – przyczyny powstawania
Bezpośrednią przyczyną, dla której na naszej skórze nagle pojawiają się wyraźne, czerwone rozstępy, jest rozciąganie skóry i znajdujących się w niej włókien kolagenowych i elastynowych – włókna te tworzą w skórze swego rodzaju elastyczną, sprężystą siateczkę podtrzymującą. To dzięki niej właśnie skóra jest jędrna, napięta i elastyczna. Kiedy jednak włókna kolagenowe zostaną nadmiernie rozciągnięte, dochodzi do ich trwałego uszkodzenia. Tak właśnie powstają rozstępy czerwone, ale także zmarszczki (z tą różnicą, że zmarszczki tworzą się w wyniku naturalnie przebiegającego procesu utraty włókien kolagenowych i elastynowych). Ale gdzie upatrywać przyczyn tych uszkodzeń?
Powstawaniu rozstępów sprzyjają wahania hormonalne, tak typowe w okresie dojrzewania i w okresie ciąży. W ciąży następują również gwałtowne zmiany wagi – bardzo wyraźnie powiększa się obwód brzucha i rozmiar miseczki. Skóra rozciąga się, a w wyniku tego nadmiernego rozciągania uszkodzone zostają włókna kolagenowe. To dlatego u młodych mam rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu i piersiach, choć jeśli kobieta sporo przytyła w ciąży, to pokażą się także na biodrach, udach, a nawet na ramionach.
Znaczny i nagły przyrost masy ciała (także przyrost masy mięśniowej) to jedno. Kolejną z przyczyn powstawania rozstępów jest nagła i drastyczna utrata masy ciała – czerwone rozstępy pojawią się w przypadku, gdy osoba zmagająca się z nadwagą lub otyłością szybko i znacznie schudnie, a nie zadba odpowiednio o kondycję skóry. Warto też wiedzieć, że widoczność rozstępów jest większa u osób z jasną karnacją niż u tych, które mają skórę ciemniejszą.
Na koniec – trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż przyczynami powstawania rozstępów mogą być także choroby endokrynologiczne, predyspozycje genetyczne, naturalne procesy starzenia (organizm w pewnym wieku wstrzymuje produkcję kolagenu) oraz błędy pielęgnacyjne i nieprawidłowa dieta.
Czy w trakcie codziennej pielęgnacji można zapobiegać rozstępom?
W pewnym zakresie można zapobiegać pojawieniu się czerwonych rozstępów sposobami domowymi stosując odpowiednią pielęgnację, dietę i nawadniając organizm. Warto pobudzać krążenie krwi codziennie stosując naprzemiennie ciepły i zimny prysznic – naczynia krwionośne kurczą się wówczas i rozszerzają co parę sekund, a krew krąży w nich szybciej. Zabieg taki pomaga oczyszczać układ krążenia ze złogów żylnych, a cały organizm z toksyn.
Odpowiednie nawilżenie skóry poprawia jej elastyczność, dzięki czemu staje się mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a więc również na powstawanie rozstępów. Stosuj też olej kokosowy, olej migdałowy, olej jojoba, masło shea, wosk pszczeli lub olej arganowy – te naturalne oleje zapewniają optymalne natłuszczenie skóry i mogą wspierać regenerację skóry, a więc zapobiegać pojawianiu się kolejnych rozstępów. Dobrze w zapobieganiu pojawianiu się czerwonych rozstępów sprawdzają się także peelingi chemiczne. Pamiętaj jednak, że nie wystarczą, aby pozbyć się rozstępów już istniejących.
Stosując kosmetyki poprawiające elastyczność skóry możesz zapobiec pojawieniu się rozstępów powstających w czasie ciąży, w wyniku przyrostu masy mięśniowej (jeśli np. zacząłeś lub zaczęłaś intensywną aktywność fizyczną) lub w wyniku utraty wagi ciała – ale aby pozbyć się rozstępów potrzebne są metody z zakresu medycyny estetycznej.
Sposoby na usuwanie rozstępów
W walce z czerwonymi rozstępami medycyna estetyczna osiągnęła bardzo wiele. Oto nowoczesne metody usuwania rozstępów:
- radiofrekwencja mikroigłowa – opiera się na stymulacji procesów naprawczych występujących w obrębie głębokich warstw skóry. Mówiąc prościej – jej zadaniem jest pobudzenie skóry do wytwarzania nowych włókien kolagenowych poprzez wykorzystanie działania pola magnetycznego;
- mezoterapia igłowa – zabieg polega na wykonywaniu w skórze nakłuć za pomocą mikroskopijnej wielkości igieł i wprowadzaniu pod skórę tak zwanych koktajli bogatych w różnego rodzaju składniki aktywne. Jednym z takich składników jest kwas hialuronowy – pacjenci po zabiegu niejednokrotnie dostrzegają pozytywny wpływ zabiegu na strukturę skóry, jej regenerację i lepszą elastyczność. Według ich opinii dochodzi do redukcji widoczności rozstępów na brzuchu i innych partiach ciała;
- karboksyterapia – zabieg ten polega na wstrzyknięciu pod skórę dwutlenku węgla. Uważa się, że taki zabieg przyczynia się do poprawienia odżywienia tkanki skórnej, mikrokrążenia w niej oraz do pobudza procesy naprawcze i produkcję włókien kolagenowych i elastanowych.
Uważa się, że zabiegi te pozwalają się pozbyć rozstępów zarówno w fazie zapalnej, jak i że sprawdzają się w walce z białymi rozstępami.
Laserowe usuwanie rozstępów
W medycynie estetycznej stosowany jest również laser frakcyjny. To metoda, w której nie są wykorzystywane igły – działa na zupełnie innej zasadzie niż wyżej wymienione zabiegi. Polega na podgrzaniu skóry za pomocą wiązki światła o odpowiednio dobranej długości. Światło lasera wnika w głębokie partie skóry i w założeniu pobudza ją do regeneracji.
Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia – jest bezbolesny i nieinwazyjny, a pacjent lub pacjentka może od razu po jego wykonaniu wrócić do domu i podjąć normalną, codzienną aktywność. Należy pamiętać, że pewne schorzenia i stany zapalne skóry mogą stanowić tymczasowe lub bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, nie powinny mu się również poddawać kobiety w ciąży. Aby osiągnąć pożądany efekt konieczne jest wykonanie serii od 3 do 5 zabiegów w zależności od rozległości i zaawansowania zmian.
Czerwone rozstępy to po prostu świeże rozstępy – takie, które są w pierwszej fazie swojego powstawania. I choć w gabinecie medycyny estetycznej znajdziesz metody na zmniejszenie ich widoczności, pamiętaj, że podstawą leczenia powinno być uregulowanie chorób, schorzeń i zaniedbań mogących je powodować – podstawą jest sprawdzenie tarczycy i unormowanie zmian hormonalnych, odpowiednie nawadnianie organizmu i pielęgnacja skóry w połączeniu ze zdrowym odżywianiem.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing