Czy farbowanie włosów powoduje ich wypadanie?
Czy farbowanie włosów powoduje ich wypadanie?
Farbowanie włosów to często wykonywany zabieg w salonach fryzjerskich, chociaż nie brakuje osób, które same korzystają z koloryzujących preparatów. Warto jednak mieć na uwadze, że nieumiejętnie zastosowana procedura czy wykorzystanie nieodpowiedniego preparatu może negatywnie wpłynąć na kondycję fryzury i skalpu. Dowiedzmy się, czy farbowanie niszczy włosy i powoduje ich wypadanie.
Farbowanie włosów – w jaki sposób oddziałuje na włosy?
Wiele osób zastanawia się, czy farbowanie niszczy włosy? Jest to w dużej mierze zależne od zastosowanych preparatów. Co do zasady tymczasowa koloryzacja nie powinna mieć wpływu na kondycję włosa, gdyż pokrywa tylko jego powierzchnię. Z czasem w miarę mycia głowy, efekt farbowania zanika.
Natomiast w przypadku zastosowania trwałej koloryzacji trudno zagwarantować bezpieczeństwo, gdyż pigment wnika głęboko we włos. Szczególnie wpływ na kondycję fryzury mają substancje rozjaśniające i amoniak, które mają za zadanie usunięcie naturalnego pigmentu. W trakcie zabiegu dochodzi do otwarcia się łusek włosa, co negatywnie wpływa na jego stan.
Czy farbowanie włosów powoduje ich wypadanie? – skutki uboczne
Zastosowanie chemicznych substancji do koloryzacji włosów może nieść za sobą następujące skutki uboczne:
- uszkodzenie osłonki włosa, co powoduje jego osłabienie,
- zmiana porowatości włosa poprzez otwarcie łusek,
- łamliwość, kruszenie się włosa,
- utrata nawilżenia,
- wypadanie włosów,
- reakcje alergiczne.
Zatem farbowanie włosów może negatywnie wpłynąć na ich kondycję.
Czy farbowanie włosów niszczy cebulki?
Zastosowanie koloryzacji z amoniakiem niszczy strukturę włosa, jednak nie powinno oddziaływać na cebulki włosów. Wyjątkiem jest sytuacja, podczas której wykorzystano nieodpowiednią technikę. Trwałe farby nie powinny mieć styczności ze skalpem. Ponadto wykazano, że w przypadku osób cierpiących na wahania hormonalne z osłabionymi już mieszkami może dojść do wypadania włosów po koloryzacji. Nie zaleca się wykonywania farbowania częściej niż cztery razy do roku. Częstsze zabiegi przyczynią się do osłabienia i przerzedzenia fryzury.
Wypadanie włosów po farbowaniu – jak zapobiegać?
W jaki sposób chronić włosy przy farbowaniu? Przede wszystkim warto wybrać produkty koloryzujące, które nie mają w swoim składzie amoniaku. Ponadto należy zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów, opartą o olejowanie, stosowanie wcierek i dobrze dobranych szamponów. Pomocne mogą się okazać także zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. Aby uzyskać zdrowe włosy, trzeba zadbać o stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, dostarczającej wszelkich niezbędnych mikro i makroelementów.
Jak poradzić sobie z łysieniem po farbowaniu – zabiegi medycyny estetycznej w klinice w Poznaniu
W cyklu dobowym wypada nawet do 100 włosów i jest to naturalne zjawisko. Jeśli jednak ubytek owłosienia jest większy, należy się udać do trychologa celem zdiagnozowania łysienia. Na miejscu specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykonana badanie trichoskopowe, aby dokładnie obejrzeć skalp i stan włosów. Dopiero po określeniu przyczyny łysienia możliwy jest dobór odpowiedniej metody leczenia.
W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonywane są zabiegi na włosy, takie jak:
- laser tulowy z zastosowaniem preparatów odżywczych,
- mezoterapia igłowa,
- iniekcje z osoczem bogatopłytkowym,
- terapia peptydowa,
- przeszczep włosów metodą FUE.
Zakwalifikowanie do procedur jest zależne od stanu włosów pacjenta, rodzaju łysienia i przeciwwskazań zdrowotnych.
Czy farbowanie włosów powoduje ich wypadanie? – Piśmiennictwo:
M.Bednarek, C.Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego choroby skóry głowy, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3/2019, vol.8, s.393-396.
P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015.
https://trychologbydgoszcz.pl/czy-farbowanie-wlosow-jest-szkodliwe/, dostępne 07
https://bioelixire.com/blog/farbowanie-wlosow-fakty-i-mity/?srsltid=AfmBOooZJBj5Wq3P4j4fz7eCmxCIlLjdws8gfmD40q8oXK4WBAsHTKlN, dostępne 07.08.2024
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing