Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne

czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne

Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?

Osocze bogatopłytkowe to płynna część krwi, która składa się głównie z wody i białka. Umożliwia przemieszczanie się krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi przez krwiobieg. Płytki krwi odgrywają również ważną rolę w leczeniu. Lekarze mogą stosować osocze bogatopłytkowe w przypadku urazów lub uszkodzeń ścięgien, więzadeł, mięśni, stawów i skóry.

Co może leczyć osocze bogatopłytkowe?

Zastrzyki osocza stosuje się w leczeniu zapalenia i naderwania ścięgien, urazów mięśni, bólu związanego z urazami i zapaleniem stawów. Coraz częściej pojawiają się również w przypadku zabiegów kosmetycznych, np. dermatolodzy i eksperci w dziedzinie przeszczepu włosów stosują zastrzyki osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia androgenowego, które może dotykać mężczyzn i kobiety. Lekarze medycyny estetycznej z powodzeniem stosują zabiegi osoczem bogatopłytkowym na twarz i leczenie problemów skórnych.

Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?

Jak dotąd badania pokazują, że osocze bogatopłytkowe przyspiesza gojenie po urazach lub zabiegach chirurgicznych w niektórych stanach, takich jak zerwane ścięgna. Oprócz wspomagania gojenia się uszkodzonych tkanek, zastrzyki osocza ograniczają ból i zwiększają mobilność u osób z urazami stożka rotatorów. W przypadku leczenia urazów mięśni lekarz wstrzykuje osocze w kilka miejsc w tym mięśniu przy użyciu technologii ultradźwiękowej.

Gdy płytki krwi znajdą się w leczonym obszarze, rozkładają się i uwalniają czynniki wzrostu, które są związkami, pomagającymi komórkom w naprawie i odnowie. Uważa się, że uruchamia to proces gojenia.

Efekty nie są jednak natychmiastowe i może minąć kilka tygodni, zanim zastrzyki osocza bogatopłytkowego zaczną działać. W przypadku niektórych schorzeń, szczególnie tych dotyczących włosów lub skóry na rezultaty trzeba będzie poczekać nawet sześć miesięcy. Dodatkowo jednorazowe wykonanie zabiegu nie przyniesie zauważalnych efektów i zastrzyki trzeba będzie jeszcze powtórzyć kilka razy.

Jak się przygotować do iniekcji z osocza bogatopłytkowego?

Prawdopodobnie konieczne będzie odstawienie niektórych leków, rozrzedzających krew, takich jak aspiryna i ibuprofen. Podobnie może być w przypadku niektórych witamin lub suplementów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3. Osocze bogatopłytkowe zwykle nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Po zastrzykach nie powinno się moczyć ani myć leczonego obszaru przez przynajmniej dwa dni. W okolicy miejsca wkłucia mogą pojawić się siniaki i uczucie bólu. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać i przybierać na sile, niezwłocznie należy powiadomić swojego lekarza.

Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne Poznań

5/5 - (7 votes)