Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

brzuch po ciąży

Dlaczego po ciąży wypadają włosy? Po ciąży kobiety często muszą zmagać się z wypadaniem włosów. W artykule zdradzamy, jakie są przyczyny łysienia poporodowego oraz jak można poradzić sobie z tym problemem poprzez pielęgnację i zabiegi medycyny estetycznej.

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Po porodzie kobiety mogą zaobserwować u siebie problem wypadania włosów. Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do zwiększenia estrogenu. Jest to hormon odpowiadający za wydłużenie fazy anagenu – fazy wzrostu włosa. Dzięki temu kobiety w ciąży cieszą się gęstymi włosami. Po połogu jednak na skutek spadku poziomu estrogenów można zaobserwować proces odwrotny – u kobiet włosy zaczynają wypadać.

Łysienie poporodowe jest także związane ze wzrostem prolaktyny – ten hormon z jednej strony odpowiedzialny jest za rozpoczęcie laktacji, ale i przyczynia się do wypadania włosów. Prolaktyna może prowadzić do łojotokowego wypadania włosów. Wypadanie włosów po ciąży rozpoczyna się 3-4 miesiące po porodzie.

Wypadanie włosów po ciąży – ile trwa?

Zwykle ten problem pojawia się od 3 do 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. U każdej pacjentki proces ten trwa różnie, zwykle parę miesięcy. Jeśli nie zatrzyma się po 12 miesiącach od porodu, to trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą na niego wpływać inne przyczyny. Jak pisaliśmy wyżej, za wypadanie włosów po ciąży odpowiedzialna jest prolaktyna – gdy kobieta odstawi dziecko od piersi, zwykle objawy łysienia poporodowego ustąpią. Wyrównuje się wówczas poziom hormonów w organizmie kobiety.

Sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Kobiety po ciąży nie muszą biernie przypatrywać się przykrym objawom, negatywnie rzutującym na poziom samooceny. Rozsądne wydaje się być wdrożenie diety i suplementacji, wspomagającej zahamowanie wypadania włosów. Dieta powinna być bogata w: cynk, żelazo, krzem, miedź, witaminy: A, B, C, E. Innym sposobem radzenia sobie z wypadaniem włosów po ciąży są wcierki i szampony.

Zabiegi na łysienie poporodowe – trycholog Poznań

Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia polega na podawaniu substancji aktywnych z pomocą igły. Jednym z nielicznych zabiegów, które nie są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią jest osocze bogatopłytkowe. Dzieje się tak, ponieważ jest to krwiopochodny preparat uzyskiwany z krwi obwodowej pacjentki. Początkowo pobiera się krew, która po odwirowaniu w wirówce staje się dobroczynnym preparatem zawierającym czynniki wzrostu. Następnie lekarz inicjuje serię iniekcji w skórę głowy. Same nakłucia przyczyniają się do poprawy ukrwienia.

Trombocyty i leukocyty zawarte w osoczu bogatopłytkowym wykazują właściwości regeneracyjne. Mezoterapia skóry głowy z pomocą osocza prowadzi do wyraźnej poprawy w zakresie kondycji włosów i hamuje ich wypadanie. Nieinwazyjność terapii i brak ryzyka reakcji alergicznej to kolejne atuty, które wpływają na popularność zabiegu, także u kobiet karmiących piersią.

Nie tylko osocze jest substancją aktywną podawaną drogą mezoterapii. Drugim preparatem „must have” stosowanym na łysienie poporodowe są peptydy. Rygorystycznie przebadany i potwierdzony badaniami kompleks kwasu hialuronowego i aminokwasów to zabieg o wysokiej skuteczności. Peptydy podawane z pomocą igły w skórę głowy zapewniają spektakularne efekty w gaszeniu objawów nadmiernego wypadania włosów.

Dlaczego? Ich właściwości przyczyniają się do stymulacji krążenia i poprawy ukrwienia skóry głowy. Same włosy także ulegają zagęszczeniu, a peptydy są remedium na wypadanie włosów, hamując ten proces. Terapia peptydowa na włosy u trychologa w Poznaniu to doskonała forma rewitalizacji mieszków włosowych i pielęgnacji skóry głowy.

Laserowa stymulacja wzrostu włosów

Laserowa stymulacja wzrostu włosów

Fototerapia

Atutem zabiegu u trychologa w Poznaniu jest szybkość, bezbolesność i krótki czas zabiegu. Lampy LED o określonej długości fali oddziałują na procesy biochemiczne komórek i metabolizm. Leczenie wypadania włosów w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu prowadzi do pobudzenia porostu włosów, poprawia ich kondycję, odżywia mieszki włosowe i poprzez ich stymulację inicjuje porost włosów. Przyczynia się do poprawy krążenia. W fototerapii stosuje się światło w barwie niebieskiej, czerwonej, bliskiej podczerwieni. Zasadą działania zabiegu jest wnikanie fali w skórę głowy.

Piśmiennictwo

  • Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010
  • J.Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. 6 str. 613-617.
  • P.Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015.

Zobacz również:

5/5 - (5 votes)