Drenaże limfatyczne

Drenaże limfatyczne

Drenaże limfatyczne są wykonywane w gabinecie fizjoterapeuty Poznań i polegają na usprawnieniu krążenia chłonki w układzie limfatycznym. W artykule dowiemy się, jakie są techniki wykonywania masażu limfatycznego, wskazania i przebieg zabiegu.

Drenaże limfatyczne – na czym polegają?

W gabinecie fizjoterapeuty Poznań jest możliwość wykonania wielu masaży i zabiegów, które będą remedium na choroby, schorzenia i kontuzje. Jednym z nich jest drenaż limfatyczny, który polega na usprawnieniu krążenia chłonki w układzie limfatycznym.

Przeciwdziała to pojawianiu się chorób, których przyczyną jest zastój limfy np. obrzęki zastoinowe, zapalne czy chłonne. Wskazaniem do drenaży limfatycznych będzie też poprawa przepływu limfy po przebytej chorobie nowotworowej i zakaźnej.

Drenaże limfatyczne – Definicja obrzęku

Obrzęk to nagromadzenie płynu w przestrzeni śródmiąższowej, który cechuje się widocznym i wyczuwalnym obrzękiem tkanki, która zapada się i pozostaje w takim stanie przez pewien czas po uściśnięciu.

Obrzęki limfatyczne są objawem pewnych chorób takich jak: niewydolność serca, niewydolność nerek czy wątroby, niewydolności żylnej. Głównymi medycznymi przyczynami obrzęków są zaburzenia równowagi Starlinga, wzrost przepuszczalności ścian kapilar krwionośnych, nadciśnienie żylne, ostre stany zapalne, choroby reumatologiczne.

Jak wygląda drenaż limfatyczny u fizjoterapeuty Poznań?

Nasz fizjoterapeuta wykonuje masaż zgodnie z przyjętymi zasadami i z użyciem rąk. Jego istotą jest mechaniczne przepchnięcie chłonki. Masaż składa się z dwóch faz: fazy przesuwania i fazy odprężenia. Podczas pierwszej fazy dochodzi do przemieszczenia płynu prosto do proksymalnych węzłów chłonnych.

W fazie odprężenia fizjoterapeuta utrzymuje bierny kontakt z tkanką, co prowadzi do ponownego napełnienia naczyń limfatycznych. Fizjoterapeuta stosuje określone techniki i chwyty terapeutyczne, a masaż stanowi połączenie powolnych ruchów okrężnych, pompujących, obrotowych i czerpiących. Kierunek wykonywania drenażu limfatycznego odbywa się od części proksymalnych do dystalnych.

Techniki masażu limfatycznego u fizjoterapeuty Poznań

Wyróżniamy 3 rodzaje chwytów, czyli techniki masażu limfatycznego, które wykorzystuje terapeuta podczas masażu limfatycznego. Pierwszym z nich są ruchy przeciwstawne, a terapeuta wykonuje masaż obiema rękami zwróconymi ku sobie, które tworzą kształt rombu lub serca. Jedna z rąk przesuwa się skośnie względem drugiej, a skóra uciskana jest przez terapeutę.

Podczas wykonywania tej techniki zmniejsza się powierzchnię rombu. Ruchy są wykonywane do maksymalnego zmniejszenia powierzchni, potem fizjoterapeuta zmniejsza siłę nacisku. Cykl ruchów jest wielokrotnie powtarzamy. 

Drugą techniką jest uciskanie fałdu skórnego. Masaż limfatyczny rozpoczyna się ruchami pompującymi, a kończy ściśnięciem dużego fałdu skórnego pomiędzy kciukiem i opuszkami palców. Terapeuta ściska kciukiem fałd skórny z odpowiednią siłą.

Kolejną techniką jest chwyt bransoletkowy (inaczej pierścieniowy). Masażysta wykonuje drenaż limfatyczny rękoma ułożonymi na kształt bransoletki lub opaski z kciukiem. Palce wskazujące fizjoterapeuty są skierowane ku sobie, a następnie zbliża ona ręce ku sobie, zmniejszając średnicę bransoletki. Na końcu masażu następuje otwarcie bransoletki w stronę proksymalnej części kończyny.

Wskazania do masażu limfatycznego

Drenaże limfatyczne są remedium na wiele schorzeń, urazów i chorób. Do wskazań do drenażu limfatycznego zaliczamy: obrzęk limfatyczny o różnej etiologii (pourazowe, po zabiegach onkologicznych, zabiegach operacyjnych), niewydolność układu limfatycznego, zaburzenia odpływu chłonki, cellulit.

Drenaże limfatyczne Poznań

Bibliografia:

Didier Tomson , Christian Schuchhardt  red. wyd. pol. Jakub Taradaj, Drenaż limfatyczny Teoria, techniki podstawowe i specjalistyczne oraz fizjoterapia przeciwobrzękowa, Wrocław 2020, s.171

5/5 - (7 votes)