Flebolog
Flebolog
Z treści wpisu dowiemy się, czym zajmuje się flebologia i jakie zabiegi z tego zakresu najczęściej wykonuje się w gabinecie lekarskim.
Flebologia – co to jest?
Flebologia to gałąź medycyny, która koncentruje się na schorzeniach żył. Ta dziedzina jest mocno powiązana z chirurgią naczyniową. Wskazaniem do wizyty u flebologa są takie schorzenia jak: żylaki (widoczne przez skórę poszerzone żyły), pajączki (poszerzone naczynka w kolorze niebieskim lub czerwonym), obrzęk wokół kostek, przebarwienia skóry o brązowej barwie w obrębie kostek czy rany na podudziu.
Diagnostyka
Flebolog podczas wizyty przeprowadza diagnostykę, co pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia. Najczęściej wykonuje się badanie USG Dopplera, które jest rodzajem badania ultrasonograficznego. USG Dopplera pozwala na precyzyjną diagnozę schorzeń tętnic i żył i jest głównym narzędziem pracy lekarza-flebologa.
Istotą badania jest wysyłanie fal ultradźwiękowych, które odbijają się od naczyń krwionośnych. W efekcie tworzony jest ich obraz na monitorze, co pozwala na ocenę przepływu krwi oraz wykrycie szkodliwych zmian takich jak: zwężenia naczyń czy ich uszkodzeń.
Jak wygląda leczenie u flebologa?
Leczenie schorzeń żylnych jest szerokie i przepisywane w zależności od indywidualnych wskazań pacjenta. Postępowanie zachowawcze polega na stosowaniu kremów z heparyną czy pończoch uciskowych. Te działania m.in. wspomagają krążenie krwi. Flebolog często zaleca leczenie farmakologiczne, które ma korzystny wpływ na zdrowie pacjenta i pozwala łagodzić objawy chorób.
Ważnym elementem leczenia jest odpowiednia dieta. W gabinecie flebologa często wykonuje się takie zabiegi jak: drenaż limfatyczny czy ultradźwięki, które przynoszą pożądane efekty. Innym z zabiegów jest kompresjoterapia polegająca na uciskaniu kończyny za pośrednictwem elastycznych rajstop czy opasek uciskowych.
W klinice medycyny estetycznej wykonuje się teraz miniflebektomię, czyli szydełkowanie żył. Zabieg jest małoinwazyjny i wykonywany metodą Mullera, co polega na usuwaniu niewydolnych żył za pomocą mikronacięć.
Skutecznym zabiegiem jest skleroterapia. Polega ona na ostrzykiwaniu żył i podawaniu leków, które prowadzą do obkurczenia naczyń krwionośnych i ich zamknięcia. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji.
Laserowe zamykanie naczynek
Częstym zabiegiem na zamykanie naczynek jest laseroterapia. W tym celu wykorzystuje się laser żółty, który jest najbardziej odpowiedni do wykonania tej procedury. Lekarz kieruje wiązkę lasera w miejsce występowania pękających naczynek. Światło lasera wnika w naczynia krwionośne, a energia lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę, co prowadzi do wzrostu temperatury i koagulacji naczynek.
W efekcie naczynka zostają zamknięte, by po paru tygodniach zniknąć z powierzchni skóry pacjenta. Zabieg jest bezpieczny, efektywny i nie wymaga rekonwalescencji, co oznacza, że niemal od razu można wrócić do normalnego życia.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing