IPL
Czym jest lampa IPL?
IPL to innowacyjna technologia wywodząca się z promieniowania laserowego. Ten tajemniczy skrót oznacza Intense Pulse Light, i oznacza impulsywne źródło światła. Urządzenie IPL emituje wiązkę promieniowania charakteryzującego się różną długością fal, a także dużego stopnia rozproszeniem promieni.
Zdecydowanie bardziej skutecznym zabiegiem a jednocześnie bezbolesnym i bez długiej rekonwalescencji jest zabieg łączony radiofrekwencja mikroigłowa oraz Juvelook podawany śródskórnie urządzeniem Vital Injector 2.
Umożliwia to kompleksowe oddziaływanie w obrębie różnych warstw skóry. Promieniowanie lampy wywołuje termiczne mikrouszkodzenia skóry na wszystkich jej poziomach. Powoduje to pobudzanie komórek aktywnych tkanki łącznej zwanych fibroblastami do wzmożenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei prowadzi do poprawy napięcia skóry oraz jej jędrności.
Jakie są podstawowe zalety i wady lampy?
Dzięki temu, że promienie lampy IPL są rozproszone, jego działanie potrafi rozwiązać kilka problemów jednocześnie. Zabiegi z jego wykorzystaniem charakteryzują się bezinwazyjnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Zabieg umożliwia przywrócenie młodego wyglądu skórze, a także pozwala na usunięcie blizn, przebarwień, brodawek, trądziku, czy też innych zmian zlokalizowanych w obrębie skóry.
Ważne jest, by zabieg był wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Pomimo, że natężenie promieni laserowych jest niewielkie, nieumiejętne ich zastosowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań, na które narażeni są szczególnie pacjenci o ciemnej karnacji oraz o wrażliwej skórze.
Są one bowiem bardziej narażone na powstawanie przebarwień skóry, a w skrajnych przypadkach nawet oparzeń. Należy zachować szczególną ostrożność stosując zabieg w okolicy oczu, gdyż nieumiejętne manewrowanie głowicą może doprowadzić nawet do uszkodzenia oczu. Istotne jest by pamiętać, że po przeprowadzeniu lasera, rezultat nie jest widoczny od razu.
Przez kilka dni może być widoczne zaczerwienienie skóry, jednakże samoistnie ulega ono wycofaniu. Jednakże proces gojenia może być przyspieszony poprzez stosowanie miejscowe preparatów z arniką lub witaminą K.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu lampą IPL?
Lampa IPL znajduje zastosowanie w bardzo szerokim spectrum wskazań. Należą do nich przede wszystkim fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień skóry, rumienia, trądziku, rozstępów, zamykanie naczyń krwionośnych, usuwanie piegów, rozszerzonych porów skóry, słonecznych uszkodzeń skóry oraz wiele innych.
Czy lampa IPL może być stosowany u wszystkich?
Jak każdy zabieg, wykorzystanie lampy IPL jest obarczone gamą przeciwwskazań. Jednakże w tym przypadku, podstawowe przeciwwskazanie jest jedno – padaczka. Podczas pracy urządzenia, specjalna lampa wytwarza promieniowanie w pełnym zakresie widma światła, w tym światła widzialnego i podczerwieni. Pulsacyjne oddziaływanie światła może wywoływać ataki epilepsji.
W naszym gabinecie stosujemy nowocześniejsze urządzenie – Laser Genesis.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing