Jak długo obrzęk po liposukcji występuje
Jak długo obrzęk po liposukcji
Obrzęk po liposukcji, brak czucia w obszarze zabiegowym czy opuchlizna to normalne objawy, które nie powinny prowadzić do niepokoju. Dowiedzmy się więcej na temat różnych technik wykonywania liposukcji brzucha oraz okresie utrzymywania się obrzęku po liposukcji.
Na czym polega liposukcja?
Liposukcja to zabieg prowadzący do modelowania ciała pacjenta, którego istotą jest redukcja tłuszczu z różnych obszarów jak: brzuch, kolana, szyja, policzki, ramiona. Warto zaznaczyć, że liposukcja nie jest metodą na odchudzanie, lecz sposobem na redukcję niedoskonałości lub poprawę figury.
Rodzaje liposukcji wykorzystywane w naszym gabinecie medycyny estetycznej Poznań
Liposukcja klasyczna
Liposukcja klasyczna (tradycyjna) polega na wykonywaniu nacięć w obszarze zabiegowym przez chirurga i ostrzykiwanie ich roztworem znieczulającym i soli fizjologicznej, co prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych. Drugim etapem procedury wykonywanej w klinice medycyny estetycznej jest odsysanie tłuszczu za pomocą kaniuli. Podczas jednego zabiegu można odessać od 3 do 4 litrów tłuszczu. Po procedurze liposukcji klasycznej, pacjent powinien nosić kombinezon uciskowy, co powoduje redukcję obrzęku po zabiegu.
Laserowa laserowa
Drugą techniką wykonywania liposukcji jest liposukcja laserowa. Liposukcja laserowa łączy korzyści dwóch zabiegów – liposukcji i laseroterapii. Lekarz po kwalifikacji pacjenta do zabiegu, podaje znieczulenie miejscowe i wprowadza kaniulę o średnicy 1-2 mm pod skórę. Za pośrednictwem kaniuli dochodzi do emitowania energii laserowej w obszar tkanki tłuszczowej, co prowadzi do jej rozbicia i upłynnienia. Impulsy laserowe prowadzą także do obkurczenia włókien kolagenowych, co zapewnia ujędrnienie skóry. Dzięki działaniu lasera zamykane są naczynia krwionośne, chroniąc pacjenta przed pojawianiem się siniaków czy obrzęków.
Liposukcja kawitacyjna
Liposukcja kawitacyjna (inaczej liposukcja ultradźwiękowa) wyróżnia się nieinwazyjnością i krótszym okresem rekonwalescencji niż w przypadku innych rodzajów zabiegu. Liposukcja ultradźwiękowa bazuje na technologii fal ultradźwiękowych, które wywołują zjawisko kawitacji. Kawitacja jest zjawiskiem fizycznym, podczas którego zmiany ciśnienia mają wpływ na mikropęcherzyki obecne w cieczach i tkankach organicznych.
W wyniku kawitacji mikropęcherzyki zwiększają swoje wymiary aż do momentu wywołania fali uderzeniowej o dużej energii. W efekcie ta fala uderzeniowa prowadzi do rozbicia tkanki tłuszczowej. Liposukcja kawitacyjna cechuje się bezpieczeństwem i możliwością przeprowadzenia zabiegu w wielu partiach ciała. Lekarz podczas zabiegu wprowadza w obszar zabiegowy sondę, która jest odpowiedzialna za emitowanie ultradźwięków, odseparowując komórki tłuszczowe od pozostałych.
Jak długo obrzęk po liposukcji występuje?
W zależności od wyboru rodzaju liposukcji, pacjent po zabiegu może borykać się z obrzękiem po zabiegu. Obrzęk po liposukcji może się on utrzymywać od 4 do 6 tygodni od opuszczenia gabinetu medycyny estetycznej Poznań. Mimo, że pacjent od razu po zabiegu wraca do swoich codziennych aktywności, rekonwalescencja po liposukcji może trwać parę miesięcy, w zależności od wybranej metody i zakresu zabiegu.
Zaraz po zabiegu liposukcji brzucha pacjent ma umieszczone dreny w miejscu przeprowadzenia zabiegu, których zadaniem jest odsączanie wydzielin z rany. Jeśli pacjent wybierze liposukcję laserową, to otwory przez które wprowadza się kaniulę są małe i nie zakłada się drenów ani szwów.
Pacjent może zmagać się z brakiem czucia w obszarze zabiegowym i nie powinien to być powód do niepokoju. Obrzęk utrzymuje się na ciele pacjenta od 3 do 6 miesięcy, ponieważ tyle czasu potrzebuje organizm na regenerację, czyli na m.in. odbudowę naczyń krwionośnych. Po 6 miesiącach skóra pacjenta staje się ujędrniona, a obrzęk znika i można mówić wtedy o zakończeniu pełnej rekonwalescencji po liposukcji.
Jednak dokładny czas gojenia ran czy redukcji opuchlizny po liposukcji zależy od wielkości poddawanego zabiegowi obszaru. Wpływ na okres redukcji obrzęku i rekonwalescencji mają: wiek, uwarunkowania genetyczne czy ewentualne choroby pacjenta. W pierwszych dniach po wyjściu z kliniki medycyny estetycznej, pacjent odczuwa ból w miejscu zabiegu. Wówczas powinien stosować środki przeciwbólowe bez recepty.
Okres utrzymywania się braku czucia po liposukcji zależy od indywidualnych wskazań pacjenta i tego, ile zajmie odbudowa neuronów – może to potrwać nawet parę miesięcy. Opuchlizna na ciele pacjenta powinna być minimalizowana poprzez działanie masażu limfatycznego, który pobudza krążenie limfy i redukuje obrzęki czy siniaki oraz pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Lekarz często zaleca stosowanie bandażów elastycznych u pacjentów przez 6 tygodni od zabiegu w klinice medycyny estetycznej.
Po zabiegu pacjent nosi uniform uciskowy (przez 3 tygodnie przez cały czas, a potem tylko na noc). Uniform zapewnia dociskanie skóry do wnętrza i wpływa na redukcję obrzęku. Jego funkcją jest pobudzenie układu limfatycznego i działanie przeciwkrwotoczne. Liposukcja klasyczna pozostawia siniaki na ciele, których powstanie jest nieuchronne. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało pokryte jest siecią naczyń. Siniaki znikają w ciągu 3 tygodni od zabiegu.
Jak długo obrzęk po liposukcji występuje?
Polecamy:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing