Jak długo utrzymuje się wolumetria twarzy
Jak długo utrzymuje się wolumetria twarzy?
Czym jest i na czym polega wolumetria twarzy?
Zabieg wolumetrii twarzy polega na korygowaniu jej konturów oraz modelowaniu kształtu przy użyciu różnych substancji wypełniających. Zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stosunkowo niewielką bolesnością. Zazwyczaj zupełnie wystarczające jest znieczulenie miejscowe przy pomocy kremów ze środkiem anestetycznym.
Substancja wprowadzana jest przy pomocy cienkiej kaniul i lub igły w tkankę pod skórną, a czasami nawet pod mięśnie. W niektórych okolicach, jak na przykład podbródek, igła sięga praktycznie do kości żuchwy. Po wstrzyknięciu preparat rozprowadzany jest poprzez delikatny masaż zewnętrzny, przez co twarz modelowana jest do pożądanego kształtu.
Jakie metody stosuje się w wolumetrii twarzy?
W celu wykonania wolumetrii twarzy najczęściej wykorzystuje się metodę z kwasem hialuronowym. Jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów.
Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie
i jędrność.
W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Inne wypełniacze
Inną metodą znajdującą zastosowanie w wolumetrii twarzy jest Sculptra. To innowacyjny preparat wykorzystywany we współczesnej medycynie estetycznej. Jego skład bazuje na kwasie L-polimlekowym będącym związkiem chemicznym występującym fizjologicznie w organizmie.
Uważany jest za najbardziej efektywny dostępny na rynku stymulator syntezy włókien kolagenowych i elastynowych.
Z dobrodziejstw jego działania medycyna estetyczna korzysta już od 30 lat. Kwas L-polimekowy, poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, przyczynia się do pobudzania i uruchamiania procesów regeneracyjnych w skórze. Zapewnia tkankom elastyczność i poprzez sieć włókien tworzy swego rodzaju rusztowanie dla tkanek.
Dzięki temu zwiększa napięcie skóry, poprawia jej jędrność, a tym samym odmładza wygląd. Likwiduje zmarszczki, wypełnia fałdy nosowo-wargowe, usuwa worki pod oczami, czy „chomiki”. Istotne jest to, że jego rezultat nie wynika z samego wypełnienia, ale z odbudowania trójwymiarowej struktury włókien kolagenowych.
Działanie regeneracyjne preparatu Sculptra przebiega w sposób kilkuetapowy. W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład Sculptra zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu.
W końcu, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej. Prowadzi to do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu.
Kolejną metodą wykorzystywaną w wolumetrii twarzy jest zastosowanie nici liftingujących PDO. Mechanizm działania nici liftingujących PDO jest wielopłaszczyznowy i opiera się na przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry. Umieszczone precyzyjnie w skórze właściwej tworzą swoiste rusztowanie dla tkanek. Ponadto drażniąc miejscowo, stanowią bodziec stymulujący zachodzenie procesów regeneracyjnych skóry.
Pierwszym mechanizmem, na którym opiera się działanie nici liftingujących jest pobudzanie procesów kolagenogenezy, czyli powstawanie kolagenu. Jest to białko tworzące włókna będące rusztowaniem skóry. Dzięki temu zapewnia prawidłowe napięcie skóry. Drugim aspektem oddziaływania nici liftingujacych, którego efektem jest odmłodzenie wyglądu skóry jest stymulacja elastynogenezy, to znaczy syntezy elastyny.
Elastyna jest białkiem występującym w skórze, której zadaniem jest zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i jędrności. Ponadto niektóre rodzaje nici na przykład typ Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego. Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze, a zwłaszcza młodej.
Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu. Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest
w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest poprawa napięcia i jędrności skóry, a co za tym idzie odmłodzenie jej wyglądu.
Powyższe metody wolumetrii twarzy mają jeden wspólny mianownik – są to metody inwazyjne. Współczesna medycyna estetyczna ma do zaproponowania również bezinwazyjną metodę jej wykonania, przy pomocy Ulthera, czyli technologia wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Dzięki dużemu stopniowi skoncentrowania, wiązka ultradźwiękowa penetruje w głąb tkanki skórnej.
Głębokość penetracji zależna jest od częstotliwości fali odwrotnie proporcjonalnie. Znaczy to, że im mniejsza częstotliwość fali ultradźwiękowej, tym głębiej ona penetruje. Specyfika technologii Ulthera polega na wyjątkowych właściwościach fizycznych strumieni fal ultradźwiękowych emitowanych przez urządzenie.
Ich działanie na tkanki jest minimalne, a maksimum rezultatu terapeutycznego osiągane jest w tak zwanej ogniskowej, czyli miejscu przecięcia się fal ultradźwiękowych. Dzięki braku zjawiska rozproszenia energii w powierzchniowych warstwach skóry, dochodzi do skoncentrowania energii w warstwach głębszych, czyli docelowych dla działania, powodując precyzyjne, punktowe przegrzanie tkanki oraz następcze pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry.
Jak długo utrzymuje się wolumetria twarzy?
Czas utrzymywania się efektu wolumetrii twarzy jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od wykorzystanej metody, a także w zależności od intensywności przeprowadzonego zabiegu. Najczęściej stosowana metoda wykorzystująca kwas hialuronowy pozwala na osiągnięcie efektu utrzymującego się przez około 12 miesięcy.
Jak długo utrzymuje się wolumetria twarzy?
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing