Jak działa radiofrekwencja

Jak działa radiofrekwencja

Jak działa radiofrekwencja?

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na pobudzenie tkanki do naturalnej regeneracji i syntezy nowych wiązań kolagenowych. Wspierają profilaktykę anti-aging i redukcję oznak starzenia, blizn czy cellulitu. Dowiedzmy się, jak działa radiofrekwencja mikroigłowa wykonywana w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu. 

Radiofrekwencja mikroigłowa – skąd wywodzi się zabieg i na czym polega?

Fala elektromagnetyczna o częstotliwości radiowej ma zastosowanie w medycynie estetycznej poprzez efekt podgrzania skóry, podczas którego tworzy się kontrolowany stan zapalny. Ma on za zadanie stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych. Ponadto w radiofrekwencji mikroigłowej wykonywane są także nakłucia, które mają wzmocnić ten efekt. W medycynie estetycznej można wyróżnić następujące metody radiofrekwencji:

  • monopolarna – do zabiegu wykorzystuje się dwie elektrody, w którym jedna emituję energię fal radiowych, a druga jest uziemieniem;
  • bipolarna – zakłada wykorzystanie układu dwóch elektrod, pomiędzy którymi prąd o częstotliwości radiowej przepływa, w efekcie dochodzi do kontrolowanego podgrzewania tkanek pod względem głębokości;
  • unipolarna – przy niej częstotliwość radiowa jest dostarczana za pomocą jednej elektrody, pozwala ona uzyskanie głębokości wnikania energii na poziomie 20 mm;
  • multipolarna – w niej zastosowanie mają specjalne głowice do radiofrekwencji frakcyjnej;
  • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – to właśnie w tej metodzie połączono podgrzanie tkanki do temperatury powyżej 40°C i nakłucia, w efekcie dochodzi do głębokiej regeneracji skóry i jej remodelingu. Dochodzi do termicznego uszkodzenia włókien kolagenowych, które przebiega w kilku fazach.

Metoda frakcyjna radiofrekwencji mikroigłowej została opracowana w Korei, a w Polsce jest stosowana od ponad dekady.

Radiofrekwencja mikroigłowa – technologia

W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonuje się radiofrekwencję mikroigłową za pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę z 49 mikroigłami. Kontroli podlega nie tylko głębokość nakłuwania, ale również temperatura podgrzania tkanki. Jest to umożliwione poprzez ładunek energetyczny niesiony poprzez impuls elektryczny przechodzący przez mikroigły. Dzięki silnej możliwości regulacji tych czynników, zabieg radiofrekwencji mikroigłowej charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i może być wykonywany nawet latem. 

Przebieg zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej

Zanim dojdzie do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz medycyny estetycznej wykluczy przeciwwskazania, takie jak:

  • ciążę,
  • laktację,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotwory,
  • stany zapalne,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • obecność metalowych implantów, defibrylatora czy stymulatora serca,
  • epilepsję.

Sama procedura przebiega z zastosowaniem znieczulenia, przez co pacjent nie musi obawiać się dyskomfortu. Podczas radiofrekwencji mikroigłowej głowica jest przykładana do obszaru zabiegowego i dochodzi do nakłucia tkanki oraz jej podgrzania. Do normalnych objawów po zabiegu należy delikatne zaczerwienienie, jednak znika ono w ciągu kilku dni od procedury, a pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. 

Kiedy warto skorzystać z procedury radiofrekwencji mikroigłowej?

Wśród wskazań do radiofrekwencji mikroigłowej wymienia się:

  • chęć wizualnego odmłodzenia skóry,
  • wiotkość tkanki,
  • zmarszczki,
  • obecność worków pod oczami, chomików, opadających powiek,
  • blizny,
  • rozstępy i cellulit,
  • nadpotliwość.

To procedura o szerokim zastosowaniu, wskazana dla osób, które chcą ujędrnić skórę, zredukować widoczność oznak starzenia czy pozbyć się rozstępów, blizn lub cellulitu. 

Radiofrekwencja mikroigłowa – przed i po. Efekty

Należy pamiętać, że radiofrekwencja mikroigłowa ma na celu stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych zachodzących w tkance. Efekty zabiegu zaczynają być widoczne już kilka dni po wykonaniu, natomiast na pełne rezultaty należy poczekać około 3 miesięcy. To właśnie w tym czasie zachodzi synteza nowych wiązań kolagenowych i elastyny. To, ile zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej jest potrzebne do uzyskania pożądanego efektu, zależy od cech osobniczych pacjenta. Procedurę wykonuje się nie tylko w celu wygładzenia i ujędrnienia twarzy, ale także na brzuchu, pośladkach czy udach

Polecamy też: laser tulowy

Piśmiennictwo:

http://www.wbc.poznan.pl/Content/492899/index.pdf, dostępne 24.09.2024

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-6.pdf, dostępne 24.09.2024

https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/1.2020/#page=88, dostępne 24.09.2024

Sprawdź:

Jak działa laser frakcyjny

5/5 - (5 votes)