Jak leczyć astygmatyzm
Jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm to schorzenie, które bardzo często towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Choroba może być wrodzona, a brak jej korekcji często prowadzi do zakłóceń widzenia, bólu oczu czy głowy. Poznajmy skuteczne sposoby leczenia astygmatyzmu w gabinecie okulistycznym.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to zaburzenie osi obrotowej gałki ocznej. Objawia się zniekształceniem widzenia na skutek niesymetryczności rogówki oka – moc układu optycznego oka nie jest w stanie wówczas utworzyć punktowego obrazu na siatkówce.
U pacjentów z astygmatyzmem rogówka może przypominać piłkę do rugby, co negatywnie przekłada się na ogniskowanie promieni świetlnych i niewyraźne widzenie. Przyczyną astygmatyzmu jest kształt rogówki, soczewki bądź ściany gałki ocznej, który odbiega od powierzchni sferycznej, czyli kuli. Wyróżniamy różne rodzaje astygmatyzmu – astygmatyzm rogówkowy czy astygmatyzm wewnętrzny. Istnieje także klasyfikacja astygmatyzmu ze względu na położenie ognisk obrazowych – krótkowzroczny, nadwzroczny i mieszany.
Poznajmy objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm jest najczęściej występującą chorobą oczu. Jest on związany z szerokością źrenicy – wraz z rozszerzeniem źrenicy dochodzi do pogorszenia jakości widzenia. Wówczas pacjent może odczuwać objawy takie jak: zamglone widzenie do dali i bliży, mrużenie oczu w celu poprawy widzenia, zmęczenie podczas wysiłku wzrokowego, łzawienie czy pieczenie oczu, bóle głowy, widzenie pionowych linii bardziej wyraźnie niż poziomych lub na odwrót.
Jak leczyć astygmatyzm?
Istnieje wiele metod leczenia tej przypadłości. Najczęściej okulista stosuje okularowe szkła cylindryczne, które są skutecznym sposobem korekcji astygmatyzmu. Pacjenci cierpiący na astygmatyzm także mogę nosić soczewki kontaktowe.
Okulista Poznań może dobrać inny rodzaj leczenia dla pacjenta – wszystko zależy od indywidualnych wskazań i rodzaju astygmatyzmu. Jedną z metod leczenia jest laserowa korekcja wzroku, która sprawia, że pacjent może pozbyć się problemu astygmatyzmu. Pacjenci z astygmatyzmem wewnętrznym mogą poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki czy wszczepieniu soczewki fakijnej. Inne metody chirurgiczne u okulisty Poznań to wykonywanie nacięć relaksacyjnych rogówki i chirurgia soczewki, co polega na wymianie przeziernej soczewki ze wskazań refrakcyjnych czy redukcji zaćmy.
Metody zachowawcze korekcji astygmatyzmu to korekcja soczewkami okularowymi i kontaktowymi. Do korekcji astygmatyzmu wykorzystuje się metody zachowawcze za pomocą wprowadzenia odpowiedniej soczewki, której moc zmienia się wzdłuż przekrojów w sposób odwrotny do astygmatyzmu oka.
Jak leczyć astygmatyzm Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing