Jak odmłodzić twarz po 40
Jak odmłodzić twarz po 40
Dlaczego odmładzanie twarzy? Twarz to nasza wizytówka.
W miarę upływu lat skóra traci jędrność, odwadnia się, przez co staje się mniej elastyczna, wygląda na zmęczoną, pojawiają się zmarszczki – to naturalny efekt procesu starzenia, który nieuchronnie zachodzi w organizmie każdego człowieka.
Współczesna medycyna zna jednak sposoby, aby temu zapobiec i dysponuje nowoczesnymi technologiami, potrafiącymi przywrócić twarzy młody, świeży i zdrowy wygląd. Dzięki dynamicznemu rozwojowi współczesnej medycyny estetycznej, marzenia o oszukaniu czasu stają się możliwe! Najbardziej skutecznym zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłoawa i laser frakcyjny
Bardzo skuteczny jest laser Genesis
Zwycięstwo technologii nad siłami natury
Teraz, aby odzyskać odpowiednią jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, nie potrzeba uciekać się do inwazyjnych metod, zmiany nie muszą też być jedynie wizualne, wytworzone w sztuczny sposób. Współczesna medycyna potrafi przywracać skórze młodość naprawdę, nie tylko oszukując czas, ale rzeczywiście stymulując naturalne procesy, które zachodzą w organizmie pacjenta.
Skóra potrafi odnawiać się i zapobiegać niepożądanym efektom sama, wystarczy tylko jej pomóc, pobudzić procesy regeneracyjne. Tkanki mogą zacząć wytwarzać nowy kolagen przy bardzo znikomej ingerencji medycznej.
Dermapen – skuteczne i bezpieczne odmładzanie twarzy
Jednym z najnowszych i najbardziej innowacyjnych sposobów oddziaływania na poddające się procesowi starzenia tkanki jest Dermapen – wielofunkcyjne urządzenie medyczne służące do pobudzania naturalnych procesów regeneracyjnych skóry za pomocą bezpiecznych mikronakłuć.
Mezoterapia z Dermapenem jest szybsza i skuteczniejsza, ponieważ ma on opcję automatycznego nakłuwania skóry, dzięki któremu substancje czynne łatwiej i sprawniej wnikają w skórę. Wskazane jest stosowanie go również u pacjentów z bardzo cienką i wiotką skórą.
Urządzenie charakteryzuje się także małym rozmiarem, dzięki czemu umożliwia wykorzystanie w trudno dostępnych miejscach, takich jak okolice ust i oczu.
Zabiegi z użyciem Dermapenu doskonale redukują zmarszczki i zmniejszają widoczność porów skóry, pogrubiają zwiotczałą skórę i likwidują blizny potrądzikowe oraz oparzeniowe. Urządzenie wykorzystywane jest jednak nie tylko przy zabiegach odmładzających czy korygujących niedoskonałości twarzy, ale również przy leczeniu rozstępów lub wypadania włosów, ponieważ oprócz twarzy, może być używane także w innych obszarach ciała (brzuch, pośladki, uda, szyja, dekolt czy skóra głowy).
Odmładzanie twarzy przynosi także toksyna botulinowa poprzez wygładzanie zmarszczek.
Jak odmłodzić twarz po 40
Któż z nas nie marzy o tym, by przez długie lata zachować młody, świeży wygląd. Oglądając na ekranie twarze gwiazd show-biznesu często zastanawiamy się jak to możliwe, żeby w wieku pięćdziesięciu lat wyglądać na trzydzieści. Jednakże czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza nikogo. Starzenie się dotyka każdego człowieka.
Objawia się zmniejszeniem ilości obecnych w skórze substancji odpowiadających za jej młody wygląd, takich jak kwas hialuronowy, czy też włókna kolagenowe. Ponadto dochodzi do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie powyższych przemian dochodzi do ścieńczenia skóry, obniżenia jej napięcia i jędrności, co z kolei skutkuje tworzeniem się różnego rodzaju zmarszczek, a także nawisów skórnych, charakterystycznych dla przebiegu starzenia się.
Czas wystąpienia oraz tempo przebiegu powyższych procesów są zróżnicowane, indywidualne dla każdego człowieka. Wpływają na nie różne czynniki, które zasadniczo można podzielić na dwie grupy – niemodyfikowalne i modyfikowalne.
Czynniki niemodyfikowalne to takie, na które nie mamy wpływu, i które zaistnieją niezależnie od naszych poczynań. Należą do nich przede wszystkim predyspozycje genetyczne, uwarunkowania rodzinne, a także obecność niektórych przewlekłych chorób. Istnieje grupa schorzeń zwanych progeriami, które powodują przyspieszone starzenie, które rozpoczyna się często już w okresie młodzieńczym.
Z kolei czynniki modyfikowalne, na których zaistnienie mamy wpływ naszymi zachowaniami czy nawykami, stanowią dużo większą ich grupę. Podstawową zmienną warunkującą tempo procesów starzenia się skóry jest tryb życia. Bardzo ważne jest dbanie o zdrową dietę. Poprzez regularne przyjmowanie prawidłowo zbilansowanych posiłków dostarczamy do organizmu substancji budulcowych i energetycznych, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych.
Wpływ diety na odmładzanie twarzy
Jednakże co raz częściej sięgamy po pokarmy przetworzone, albo niezdrowe posiłki „fast food”, które nie dość, że nie zapewniają odpowiedniej ilości koniecznych substancji, to jeszcze dostarczają do organizmu duże ilości toksyn, które wręcz mogą przyspieszać procesy starzenia się skóry. Bardzo istotne jest również zapewnienie odpowiedniej podaży wody. Dobowe zapotrzebowanie na nią u zdrowego człowieka to około 30-40 ml na kilogram masy ciała.
U ludzi odchudzających się lub intensywnie trenujących jest ono odpowiednio większe. Niestety często jest ona zastępowana słodkimi napojami gazowanymi oraz hektolitrami kawy i herbaty, które nie dość, że nie zastępują wody to jeszcze często obfitują w substancje toksyczne. Nie bez znaczenia pozostają regularne ćwiczenia fizyczne, które zapewniają utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowego, co z kolei poprawia jędrność skóry.
W dzisiejszych czasach jednak siedzący tryb życia jest dużo chętniej wybierany niż systematyczna aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia dla przyspieszenia procesów starzenia się są używki takie jak palenie tytoniu, czy nadużywanie alkoholu. Również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a także korzystanie z solariów wpływa negatywnie na stan skóry
i jej zdolność do prawidłowego przeprowadzania procesów regeneracyjnych.
Jak odmłodzić twarz – Lifting chirurgiczny
Najbardziej klasyczną, znaną i pierwotnie stosowaną metodą odmładzania twarzy jest lifting operacyjny. Wymaga on interwencji chirurga plastycznego. Jest to zabieg polegający na dwóch zasadniczych etapach – usunięciu nadmiaru opadniętej skóry, oraz jej podniesienie. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc wymaga opieki anestezjologa oraz kilkudniowej hospitalizacji.
Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy skroni, małżowiny usznej, a także w obrębie owłosionej skóry głowy. Dzięki takiej ich lokalizacji blizny po przeprowadzonym liftingu są praktycznie niewidoczne. Po wykonaniu cięć preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a następnie wycinany jest nadmiar tkanki.
W późniejszym etapie dokonuje się nacięć powięzi, oraz naciągnięcia jej, a także wcześniej wspomnianych płatów. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia napięcia skóry, oraz wygładzenia zmarszczek. Jest to zabieg sprawdzony i od dawna wykorzystywany. Jego skuteczność została wielokrotnie wykazana.
Jednakże charakteryzuje się on dużo niższym poziomem bezpieczeństwa niż procedury oferowane przez współczesną medycynę estetyczną, które charakteryzują się dużo mniejszą inwazyjnością oraz brakiem konieczności opieki anestezjologicznej. Dzięki temu również okres rekonwalescencji jest dużo krótszy, i zmniejsza się ryzyko powikłań związanych z samym znieczuleniem.
Jak odmłodzić twarz – Lifting bez skalpela
W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje całą gamę zabiegów określanych zbiorczo mianem liftingu bez skalpela. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest do osiągnięcia efekt uzyskiwany przy wykorzystaniu klasycznej metody. Jednakże dzięki swojej małoinwazyjności, charakteryzuje się dużo wyższym bezpieczeństwem niż interwencja chirurgiczna.
Dzięki temu nie wymaga również znieczulenia ogólnego, hospitalizacji oraz opieki anestezjologa, a okres rekonwalescencji jest nieporównywalnie krótszy. Nici Aptos to skuteczny i bezpieczny lifting bez skalpela, efekt widoczny zaraz po zabiegu, krótka rekonwalescencja.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Najpopularniejszą metodą małoinwazyjnego liftingu jest tak zwany termolifting z wykorzystaniem metody radiofrekwencji mikroigłowej. Technologia ta opiera się na synergistycznym działaniu dwóch mechanizmów. Pierwszym z nich jest uszkodzenie tkanki na skutek oddziaływania bodźca mechanicznego, drugi zaś opiera się na bodźcu termicznym. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kremem zawierającym środek przeciwbólowy. Procedurę przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia.
Przykładowym aparatem wykorzystywanym w tym celu jest RF. Jest to urządzenie wyposażone w specjalną głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów. Są one pokryte warstwą złota i silikonu. Dzięki pulsacyjnym drganiom o bardzo dużej częstotliwości wykonywanym przez głowicę, są one wprowadzane w skórę na różną głębokość. Mieści się ona w przedziale od 0,5 do 3,5 mm. Poprzez te nakłucia dochodzi do mikrouszkodzeń skóry.
Ponadto, igły emitują impuls fali elektromagnetycznej o częstotliwości fal radiowych. Powoduje to miejscowe zwiększenie temperatury skóry do około 60 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest, by temperatura mieściła się w przedziale od 45 do 60 stopni. Niższa temperatura nie wywołuje pożądanego efektu, wyższa zaś może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. W trakcie wykonywania zabiegu przeprowadza się od jednego do czterech przejść z różnymi głębokościami nakłuć.
Dzięki różnej głębokości wprowadzania igieł efekt przegrzania jest przestrzenny, trójwymiarowy. Dzięki temu podwójnemu mechanizmowi, dochodzi do wywołania miejscowych uszkodzeń, a nawet niszczenia włókien kolagenowych. Powoduje to stymulację ich produkcji, a co za tym idzie pobudza procesy regeneracyjne skóry. W rezultacie dochodzi do poprawienia jej napięcia, jędrności, a co za tym idzie wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia wyglądu twarzy.
Okres rekonwalescencji jest krótki i praktycznie od razu można powrócić do codziennych aktywności. Aby dodatkowo przyspieszyć gojenie, stosuje się na skórę kremy rewitalizujące z witaminą E. Do uzyskania pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie od dwóch do czterech zabiegów.
Zabiegi odmładzające twarz – Dermapen
Na bardzo podobnej zasadzie działania opiera się urządzenie Dermapen. Jest to innowacyjne urządzenie stosowane do wykonywania mikronakłuć skóry. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w 12 igieł o średnicy 33G, wykonanych z molibdenu. Skóra nakłuwana jest automatycznie w sposób pulsacyjny. Częstotliwość wprowadzania igieł jest bardzo duża i może wynosić nawet do 1300 razy na sekundę.
Mikrourazy wywoływane tą metodą stymulują procesy regeneracyjne skóry polegające głównie na pobudzaniu syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Czas trwania procedury zazwyczaj nie przekracza 45 minut.
Pierwsze efekty są widoczne zazwyczaj już po tygodniu, na ostateczny rezultat trzeba zwykle poczekać około miesiąca. Jednakże pojedynczy zabieg zazwyczaj nie daje w pełni satysfakcjonującego efektu. Aby go osiągnąć należy procedurę powtórzyć od dwóch do pięciu razy.
Odstęp pomiędzy powtórzeniami powinien mieścić się w przedziale od dwóch tygodni do miesiąca. Oczywiście liczba zabiegów, a także czas trwania odstępu między innymi ustalane są indywidualnie i dopasowywane do preferencji i oczekiwań pacjenta.
Inną metodą jest wykorzystanie samego bodźca termicznego. Na tym zjawisku opiera się zmodyfikowaną radiofrekwencję metodą Pelleve. W przypadku jej zastosowania nie używa się mikronakłuć, a fala radiowa jest jedynym sposobem wywołania bodźca. Powoduje miejscowe, powierzchniowe przegrzanie skóry do temperatury około 45stopni Celsjusza, co pobudza procesy regeneracyjne i prowadzi do odmłodzenia wyglądu.
Zabiegi odmładzające twarz – Nici liftingujące
Chętnie stosowanym sposobem liftingu bez skalpela jest wykorzystanie nici liftingujących (na przykład nici PDO). Są to bardzo cienkie, syntetyczne włókna na sterylnej igle. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kremem. Lekarz ustala punkty wprowadzenia igieł i zaznacza je na skórze. Następnie nici, przy pomocy bardzo cienkich igieł wprowadzane są w skórę i umieszczane na granicy tkanki podskórnej i mięśniowej.
Dzięki właściwościom substancji, z której są wyprodukowane – polidioksanonu, a także drażniącemu działaniu, które wywierają jako ciało obce, pobudzają one syntezę włókien kolagenowych, a także elastyny, czego rezultatem jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry, zwiększenie jej napięcia oraz odmłodzenie wyglądu.
Dodatkowo pobudzają mikrokrążenie, co prowadzi do poprawy odżywienia tkanek. Pierwsze efekty są widoczne bezpośrednio po zakończeniu procedury, ale rezultat końcowy pojawia się dopiero po około trzech miesiącach.
Wynika to z czasu potrzebnego do pełnego wytworzenia kolagenu i elastyny. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednakże przez kilka dni po jego przeprowadzeniu często obserwuje się zasinienia i obrzęki, które ustępują samoistnie. W ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy nici ulegają samoczynnemu rozpuszczeniu w tkankach, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i przynoszący zadowalające efekty.
Zabiegi odmładzające twarz -Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów. Są to struktury wielkocząsteczkowe będące wielocukrami, charakteryzującymi się specyficzną budową, ponieważ składają się z powtarzających się jednostek dwucukrowych. W tym konkretnym przypadku ten człon tworzą ułożone naprzemiennie reszty kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozoaminy. Cukry te połączone są ze sobą wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi.
Struktura taka nosi miano bipolimeru. Kwias hialuronowy jest o tyle specyficznym glikozaminoglikanem, że w przeciwieństwie do innych związków z tej grupy, nie wiąże się kowalencyjnie z cząsteczkami białek tworząc proteoglikany. Substancja ta występuje bardzo powszechnie w organizmie człowieka. Szczególnie duże jej ilości znajdują się w skórze, szczególnie w młodym wieku. Posiada on właściwość wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 jej molekuł).
Dzięki tej zdolności umożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, a także jej napięcia, jędrności, czego efektem jest zdrowy, młody wygląd. Wraz z przebiegiem procesu starzenia się, jego ilość znacznie maleje, co w rezultacie powoduje zwiotczenie skóry, jej ścieńczenie, a także tworzenie się różnego rodzaju zmarszczek.
Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego charakteryzuje się małą inwazyjnością i bardzo wysokim bezpieczeństwem. Z racji występowania w organizmie w warunkach fizjologicznych, nie ma ryzyka odczynu autoimmunologicznego, czy reakcji zapalnej adekwatnej do wprowadzenia ciała obcego.
Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu na przykład kremu. Następnie kwas hialuronowy wprowadzany jest precyzyjnie w docelowe miejsce za pomocą strzykawki z igłą.
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne praktycznie natychmiast. Ostateczny rezultat widoczny jest po kilku dniach, kiedy ustąpią niewielkie podbiegnięcia krwawe oraz obrzęki ostrzykiwanej okolicy, i utrzymuje się on przez około 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie po zabiegu, a także pielęgnacja skóry po nim.
Konieczne jest, aby na tydzień przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków hamujących krzepnięcie krwi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także preparatów z miłorzębu.
Z kolei przez pewien okres po zabiegu należy wystrzegać się intensywnego wysiłku fizycznego, narażenia na duże wahania temperatury, a także niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (na przykład radiofrekwencja mikroigłowa czy laseroterapia).
Inne wypełniacze.
Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest przeszczep tłuszczu, tłuszcz jest najlepszym obecnie wypełniaczem. Efekt utrzymuje się bardzo długo. Należy jednak pamiętać, że elementem zabiegu jest odsysanie tłuszczu – liposukcja, pacjentka musi więc mieć lokalny namiar tłuszczu nadający się do pobrania.
Zabiegi odmładzające twarz – Toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego w tak zwanej płytce ruchowej. Poprzez łączenie się z receptorem acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie bodźca ruchowego do mięśni), zapobiega jej wiązaniu, a co za tym idzie blokuje powstawanie skurczu mięśnia.
Jad kiełbasiany może wywoływać zatrucia niebezpieczne dla życia, bowiem objawiające się porażeniem mięśni, w tym tych odpowiadających za oddychanie. Jednakże do takiej sytuacji może dość w razie dostania się toksyny do krwioobiegu na przykład poprzez drogę pokarmową. Podczas zabiegu przeprowadzanego przez lekarza medycyny estetycznej, toksyna botulinowa jest w sposób precyzyjny wprowadzany w docelowe miejsce. Poza tym stosowana dawka jest dużo mniejsza niż ta potrzebna do wywołania zatrucia.
Dzięki temu procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, jednakże u ludzi z niskim progiem tolerancji bólu można zastosować znieczulenie miejscowe kremem. Efekty są zauważalne już po kilku dniach i utrzymują się około pół roku.
Po około 3 latach regularnemu poddawaniu się zabiegowi, rezultat ulega utrwaleniu. Obserwuje się znaczne wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie odmłodzenia wyglądu skóry.
Zabiegi odmładzające twarz – Ledoterapia
Ledy medyczne to innowacyjne urządzenie służące do przeprowadzania zabiegu fototerapii. Aparat ten wielokrotnie był laureatem prestiżowych nagród, między innymi „The Aestetic Award” czy „Treatment of the Year”. Jego działanie bazuje na wykorzystaniu diod ledowych najnowszej generacji. Emitują one światło niebieskie, czerwone, a także bliskiej podczerwieni.
Istnieje kilka rodzajów urządzeń do ledoterapii, wykorzystujących różne zakresy fal. Ich długości są bardzo ściśle określone i potwierdzone w badaniach klinicznych.
Mechanizm działania fototerapii opiera się na wielopłaszczyznowym oddziaływaniu promieni świetlnych na organizm ludzki. Opiera się na jednym z podstawowych praw fizyki, jakim jest zasada zachowania energii. W tym przypadku dochodzi do zamiany energii świetlnej na energię metaboliczną. Proces ten zachodzi w tak zwanej „siłowni komórki”, czyli w mitochondriach.
Oksydaza cytochromu C, czyli enzym będący fotoreceptorem, obecny w ich błonie zewnętrznej reaguje na bodziec świetlny, dzięki czemu pobudza kaskadę przemian metabolicznych prowadzących do wytworzenia adenozynotrifosforanu, który jest wewnątrzkomórkowym nośnikiem energii.
Modulowanie tymi procesami jest wykorzystywane przez współczesną medycynę estetyczną. Bazuje ona na jednym z podstawowych efektów oddziaływania światła, jakim jest pobudzanie aktywności komórek tkanki łącznej fibroblastów.
W rezultacie dochodzi do intensyfikacji produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co powoduje zwiększenie napięcia skóry, poprawę jej jędrności, a co za tym idzie odmłodzenie wyglądu. Zabieg z wykorzystaniem ledoterapii jest bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny.
Jak odmłodzić twarz – Osocze bogatopłytkowe
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana, co pozwala na oddzielenie krwinek.
Następnym etapem jest izolacja i zagęszczenie koncentratu aktywnych płytek krwi, oraz ich zawieszenie w osoczu. Otrzymana w ten sposób substancja obfituje w różnorodne czynniki wzrostu.
Kolejnym etapem jest jej linijna aplikacja wzdłuż zmarszczek, do której wykorzystuje się technikę mezoterapii igłowej. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek, poprawieniu jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.
Z osocza wytwarza się autologiczny wypełniacz, który jest naturalny a przez to bardzo bezpieczny – oprócz wypełnienia silnie stymuluje regenerację, jest to naturalny wypełniacz ATR.
Zabiegi odmładzające twarz – Karboksyterapia
Kolejną metodą stosowaną w celu odmłodzenia wyglądu twarzy jest karboksyterapia. Opiera się ona na wykorzystaniu wpływu dwutlenku węgla na tkanki. Jest to zabieg, który również charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem. Gaz wprowadzany jest precyzyjnie w obręb tkanek z użyciem techniki mezoterapii igłowej.
Dzięki temu pobudzane jest mikrokrążenie w skórze, co prowadzi bezpośrednio do poprawy jej odżywienia. Powoduje to pobudzenie procesów regeneracyjnych i nadaje skórze młodszy wygląd.
Laser frakcyjny
Jak odmłodzić twarz po 40 – Odmładzanie twarzy Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing