Jak odzyskać figurę? Co warto sprawdzić
Jak odzyskać figurę? Liposukcja daje możliwość modelowania sylwetki, przywrócenia talii, zmniejszenie obwodu brzucha.
Każdy z nas doskonale wie, jak ważną dla współczesnego człowieka kwestią jest posiadanie zgrabnej, proporcjonalnej sylwetki. Niestety, nie wszystkich natura obdarza tymi walorami w takim samym stopniu.
Często też tracimy piękną figurę w wyniku procesu starzenia, nadmiernego stresu, niezdrowego trybu życia, przebytego leczenia, problemów hormonalnych, ciąży lub porodu.
W tych sytuacjach wiele osób boryka się z niemożliwością powrotu do dawnej sylwetki. Co zrobić, jeśli tradycyjne diety i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą pożądanych efektów? Czy istnieją skuteczne, a przy tym bezpieczne i mało inwazyjne sposoby na odzyskanie zgrabnej sylwetki? Jak odzyskać figurę?
Jak odzyskać figurę – metody
Liposukcja
Jedną z najpopularniejszych metod modelowania figury jest liposukcja, czyli popularne „odsysanie tłuszczu”. Wykonywana jest miejscowo, wyłącznie na tych partiach ciała, na których występuje nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, z którym pacjent nie może sobie poradzić za pomocą tradycyjnych metod.
Najczęściej stosowana jest na brzuchu, biodrach, po wewnętrznej i/lub zewnętrznej stronie ud, podbródku (likwidacja tzw. „drugiej brody”), na plecach i bokach oraz biuście. Można też wykorzystać tę metodę do redukcji tłuszczu pod kolanami oraz na ramionach, a także w terapii ginekomastii (przerostu sutka u mężczyzn).
Poprzez niewielkie nacięcia w miejscach, gdzie nagromadziło się zbyt wiele zbędnej tkanki tłuszczowej, lekarz wprowadza sondę. Poruszając połączonym z nią aparatem ssącym, precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tłuszczu. Efektem jest zredukowanie go w określonych partiach ciała i wymodelowanie niedoskonałości w sylwetce oraz usunięcie pofałdowanej, obwisłej skóry, jak również wszelkich nierówności na niej.
Rezultaty nie są wprawdzie widoczne natychmiast, gdyż tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować, jednak pojawiają się od razu po zakończeniu procesu gojenia miejsc po nacięciach. W pierwszych dniach po zabiegu najczęściej pojawia się obrzęk, a pacjent może odczuwać w tych miejscach ból, nie są to jednak dolegliwości szczególnie uciążliwe.
Liposukcję nie zawsze wykonuje się pod narkozą, a i w tym przypadku rekonwalescencja nie jest długa. Wystarczy pozostać na obserwacji w klinice przez dobę. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się jednak tylko na znieczulenie miejscowe, wówczas pacjent może bez problemu wrócić do domu zaraz po zabiegu.
Gojenie się ran po nacięciach trwa zwykle około tygodnia, a większość osób już po kilku dniach wraca do normalnego trybu życia. Zalecane jest jedynie zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń fizycznych i nadmiernego wysiłku.
Lipotransfer
Doskonałym sposobem na wymodelowanie sylwetki jest również lipotransfer. To bezpieczna i skuteczna metoda, polegająca na autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej. Można dzięki niemu szybko i skutecznie odzyskać figurę, uzyskać odpowiednie proporcje ciała oraz zredukować oznaki starzenia.
Tę innowacyjną metodę z powodzeniem wykorzystuje się w celach estetycznych, jak również do rekonstrukcji zdeformowanych tkanek. Tkanka tłuszczowa może bowiem stanowić doskonały, najbardziej naturalny wypełniacz, bezpieczny nawet dla alergików.
Lipotransfer jest wykorzystywany do korekty wad wrodzonych, ubytków pourazowych, pochorobowych i pooperacyjnych, naturalnych niedoskonałości, oznak starzenia oraz efektów działania innych niepożądanych czynników zewnętrznych.
Mogą mu podlegać takie partie ciała jak: twarz (redukcja zmarszczek, opadająca skóra, zapadnięte policzki, usuwanie blizn, asymetria twarzy, korekta kształtu ust, powiększanie ust), pośladki (powiększanie, unoszenie), biust (powiększanie, unoszenie, modelowanie kształtu, odbudowa tkanek po usunięciu implantów, rekonstrukcja po mastektomii) oraz inne części ciała, w których występują asymetrie, ubytki skórne, nierówności lub blizny.
Przeszczep tłuszczu może także pomóc w wymodelowaniu linii ciała w przypadku nieprawidłowych proporcji lub deformacji.
Przeszczep tłuszczu – zalety
Zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga interwencji chirurgicznej jak tradycyjna liposukcja i wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta z jednej partii ciała, w której występuje jej nadmiar (np. brzucha lub ud), a następnie wprowadzeniu odpowiednio spreparowanych komórek tłuszczowych w inny obszar, wymagający skorygowania.
Ponieważ wykorzystywana jest tu tkanka pacjenta, nie istnieje ryzyko reakcji alergicznej czy też odrzucenia przeszczepu przez organizm. W tkance tłuszczowej zawarte są też żywe komórki macierzyste, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom regeneracyjnym sprawiają, że przeszczepione tkanki są zdrowsze, bardziej jędrne, elastyczne i lepiej nawodnione.
Lipotransfer wykonuje się w trzech etapach. Pierwszym jest pobieranie tkanki tłuszczowej od pacjenta (z wybranego miejsca na ciele, w którym pacjent chce się jej pozbyć). Tłuszcz najczęściej pobierany jest z brzucha, ud lub lędźwi. Nowoczesny sprzęt medyczny i wykorzystywane innowacyjne techniki zapobiegają powstawaniu obwisłej skóry w miejscu pobrania tkanki.
Drugi etap to selekcja komórek. Tkanka przed wszczepieniem w nowe miejsca jest odpowiednio przygotowywana – oczyszczana z płynnej frakcji i poddawana selekcji. Przeszczepia się jedynie komórki zdrowe i nieuszkodzone. Etap trzeci, czyli iniekcja, polega na precyzyjnym wstrzyknięciu pojedynczych komórek tłuszczowych w pożądane miejsce za pomocą kaniuli lub cienkiej igły.
Ilość tkanki tłuszczowej, którą można jednorazowo wszczepić jest jednak ograniczona. Gdy wprowadzi się jej zbyt wiele naraz, mogą wystąpić powikłania (nierównomierne rozmieszczenie komórek, ich obumarcie lub zwapnienia), dlatego w przypadkach, gdy należy wprowadzić więcej tkanki w jedno miejsce, konieczne jest powtórzenie zabiegu kilkakrotnie.
Jednorazowy zabieg łączy wszystkie trzy niezbędne etapy, jednak uzyskany efekt z czasem może ulec osłabieniu. To, czy będą potrzebne kolejne zabiegi, zależy wyłącznie od indywidualnych uwarunkowań organizmu każdego pacjenta.
Jeśli efekt nie utrzymuje się z powodów naturalnych (za mała część przeszczepionych komórek ulega wchłonięciu), można powtarzać lipotransfer aż do uzyskania pożądanego rezultatu, jednak nie częściej niż raz na dwa miesiące.
Jak odzyskać figurę? Proste – poddaj się liposukcji
Uzupełnieniem po liposukcji jest zabieg Venus Legacy – przyspiesza wchłanianie obrzęków i pomaga usunąć ewentualne nierówności.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing