Jak się pozbyć kaszaków

Jak się pozbyć kaszaków

Jak się pozbyć kaszaków?

Zmiany skórne to problem nie tylko natury estetycznej. Kaszaki mogą zaburzać estetykę, a przy tym mają tendencje do tworzenia nieprzyjemnych infekcji. Choć nie należą do zmian groźnych, wiele osób szuka sposobu na poradzenie sobie z nimi. Dowiedzmy się, czym są kaszaki i jak się ich pozbyć. 

Czym są kaszaki i jak powstają?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym są kaszaki i jakie są przyczyny ich powstawania. Najczęstszym powodem pojawienia się tej zmiany skórnej jest zatkanie ujścia gruczołu łojowego lub mieszka włosowego. W efekcie dochodzi do zaczopowania i powstania torbieli znanej pod nazwą kaszaka. Dlaczego to zjawisko następuje? Wśród przyczyn kaszaków wymienia się:

  • stosowaniem nieprawidłowych preparatów do pielęgnacji skóry,
  • złą higienę,
  • nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne,
  • urazy mechaniczne,
  • zaburzenia pracy gruczołów łojowych,
  • stan zapalny skóry,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Kaszaki zwykle pojawiają się na twarzy czy głowie, choć można je zauważyć również na plecach, szyi czy mosznie. Najczęściej jednak powstają na owłosionej skórze.

Jak rozpoznać kaszaka – objawy

Jak odróżnić kasza od innych zmian skórnych? To krosta o cielistym odcieniu, która po powiększeniu może stać się biała lub żółtawa. Cechą charakterystyczną kaszaka jest możliwość przesunięcia go. Często występuje przy nim stan zapalny, a w konsekwencji tkliwość i podrażnienie. Natomiast w razie wątpliwości co do charakteru zmiany skórnej, warto udać się na badanie do dermatologa. 

Zabiegi na kaszaki – gabinet medycyny estetycznej Poznań

W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu wykonuje się wiele metod usunięcia kaszaków. Zanim dojdzie do doboru i wykonania konkretnej procedury, pacjenta obowiązuje wizyta kwalifikacyjna. To podczas niej lekarz medycyny estetycznej może wykluczyć przeciwwskazania zdrowotne i opracuje odpowiedni plan działania. Oto zabiegi na pozbycie się tej zmiany skórnej.

Jak się pozbyć kaszaków – Chirurgiczne usunięcie kaszaka

W przypadku zmian skórnych o niewielkich rozmiarach możliwe jest manualne wyciśnięcie. Natomiast przy większych kaszakach stosuje się chirurgiczne usunięcie. Podczas niego wycina się powstały czop, co umożliwia ujście nagromadzonej treści. Przy tej procedurze wykorzystuje się znieczulenie miejscowe dla komfortu pacjenta. Zwykle zabieg nie zajmuje więcej niż 20 minut, natomiast przy dużych zmianach skórnych zachodzi ryzyko powstania blizny. Ponadto w niektórych sytuacjach konieczne jest powtórzenie procedury, aby usunąć torebkę torbieli.

Usuwanie kaszaka laserem 

Usuwanie kaszaka laserem frakcyjnym polega na doprowadzeniu do kontrolowanego uszkodzenia, co wpływa na pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych tkanki i usunięciu zaczopowania. Przy tej metodzie usuwania kaszaków nie zachodzi ryzyko powstania blizny.

Jak się pozbyć kaszaków- Kriochirurgia

Przy kriochirurgii wykorzystywane jest zjawisko zamrażania, które uzyskuje się poprzez wykorzystanie ciekłego azotu. W efekcie dochodzi do zniszczenia zaczopowanej tkanki. Zabieg charakteryzuje krótka rekonwalescencja, a do normalnych objawów należy zaliczyć powstanie niewielkiego strupka, który zniknie w ciągu 10-14 dni.

Jak się pozbyć kaszaków – Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja wykorzystuje prąd o wysokiej częstotliwości emitowany przez elektrodę. Procedura usunięcia kaszaka nie powoduje dyskomfortu, a jedynie delikatne pieczenie. Nie występuje krwawienie, zatem nie ma potrzeby zakładania szwów, a same blizny są bardzo mało widoczne.

Usuwawie kaszaków za pomocą fal radiowych 

Podczas procedury radiotermolizy wykorzystuje się energię wytworzoną przez fale radiowe i specjalną igłę. Po wbiciu w kaszak tkankę dochodzi do koagulacji zmiany. Ta procedura nie powoduje dyskomfortu, a pacjent jedynie odczuwa delikatne uszczypnięcie.

Dobór zabiegu na usunięcie kaszaków jest ustalany na podstawie indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. 

Jak się pozbyć kaszaków – Piśmiennictwo: 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-7.pdf, dostępne 11.09.2024

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Polecamy uwadze:

Przeszczep włosów cena

5/5 - (5 votes)