Jak się pozbyć lipomastii

Jak się pozbyć lipomastii

Jak się pozbyć lipomastii?

Męska klatka piersiowa w porównaniu do kobiecej ma znacznie mniej widoczne gruczoły. Natomiast w przypadku ginekomastii lub lipomastii dochodzi do jego przerostu. Warto jednak mieć na uwadze, że te dwa pojęcia się różnią. Dowiedzmy się, czym jest lipomastia i jak się jej pozbyć. 

Lipomastia – co to jest i jak ją rozpoznać?

Lipomastia jest znana również pod nazwą pseudoginekomastii lub ginekomastii tłuszczowej. W odróżnieniu od klasycznej ginekomastii nie dochodzi do powiększenia tkanki gruczołowej, a do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej. Ponadto nie występuje tutaj guzkowatość jak przy ginekomastii. Występowanie lipomastii często jest związane z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Rozpoznać można ją samodzielnie, poprzez samobadanie. Powiększone piersi powinny być gładkie w dotyku, a po naciśnięciu nie będą wyczuwalne guzki czy grudki.

Lipomastia – przyczyny

Wśród najczęściej wymienianych elementów powodujących lipomastie można wymienić:

  • otyłość,
  • nieprawidłowa dystrybucja tkanki tłuszczowej,
  • źle zbilansowana dieta,
  • brak aktywności fizycznej
  • wahania hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Ten defekt najczęściej dotyka osoby z nadwagą, dlatego zwykle zaleca się wprowadzenie prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej w celu zredukowania lipomastii.

Jak się pozbyć lipomastii – Zabiegi na lipomastię

Nie wszyscy mają czas, aby czekać na rezultaty diety i ćwiczeń. Medycyna estetyczna pozwala na szybkie usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Oto zabiegi na lipomastie w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu:

  • liposukcja klasyczna

Klasyczna liposukcja polega na mechanicznym odessaniu tkanki tłuszczowej za pomocą ssaka lub kaniuli. W ten sposób możliwa jest nie tylko redukcja lipomastii, ale także boczków czy lokalnie umiejscowionego otłuszczenia na brzuchu, czy ramionach.

  • liposukcja NIL

W przypadku liposukcji NIL (infradźwiękowej) kaniula porusza się z częstotliwością kilkanaście x na sekundę. W efekcie dochodzi do rozbicia komórek, które mogą zostać odessane za pomocą kaniuli podłączonej do ssaka. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

  • liposukcja ultradźwiękowa

W tym rodzaju liposukcji wykorzystywane są fale ultradźwiękowe wprowadzane poprzez niewielkie nacięcia na skórze. Następnie dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych, a potem do ich odsysania. 

  • lipoliza iniekcyjna

Podczas lipolizy iniekcyjnej do tkanki są wprowadzane substancje mające na celu rozpuszczenie komórek tłuszczowych i utworzenie kontrolowanego stanu zapalnego. Następnie są one wydalane z organizmu w ramach naturalnych procesów metabolicznych. Poza delikatnym obrzękiem i zaczerwienieniem pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Zaraz po zabiegu może wrócić do normalnego trybu życia. Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania pełnego efektu terapeutycznego jest zależna od prywatnych predyspozycji. 

Dopasowanie odpowiedniej metody redukcji lipomastii jest zależne od stanu zdrowia pacjenta i przeciwwskazań. Dlatego niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna przed przystąpieniem do procedury. Niektóre metody liposukcji lub lipolizy mogą być łączone z drenażem limfatycznym manualnym i endermologią.

Jak się pozbyć lipomastii – Piśmiennictwo 

https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/viewFile/25863/20683 (dostęp 7.04.godz.15:20). 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Polecamy uwadze:

Laser tulowy

Badanie pieprzyków

Oceń nas