Jak wybrać peeling chemiczny
Jak wybrać peeling chemiczny?
W ofercie gabinetów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej jest bardzo duży wybór peelingów chemicznych.
Jak zdecydować, który dla nas jest najlepszy? Najlepiej zdać się na doświadczenie osoby wykonującej zabieg oraz jej porady odnośnie naszej skóry.
Wyróżniamy różne rodzaje oraz różne podziały kwasów służących do złuszczania skóry.
PODZIAŁ PEELINGÓW ZE WZGLĘDU NA GŁĘBOKOŚĆ DZIAŁANIA
Wyróżniamy cztery rodzaje głębokości działania peelingów:
- Powierzchowny, bardzo łagodny – cała warstwa rogowa do warstwy kolczystej. Powoduje oddzielenie korneocytów do 15 warstw komórek naskórka warstwy rogowej, maksymalnie do warstwy kolczystej. (TCA 10-20%, alfa-hydroksywasy małej mocy, beta-hydroksykwasy, tretynoina)
- Powierzchowny, łagodny – uszkodzenie na całej grubości warstwy naskórka do warstwy podstawnej, do 0,06 mm (TCA 20-30%, roztwór Jessnera, 70% kwas glikolowy)
- Średniogłęboki – naskórek, i powierzchniowa warstwa skóry właściwej do poziomu górnej warstwy siateczkowej, do 0,45mm (TCA 35-40%, 88% fenol – bez opatrunku okluzyjnego, zestalony CO2 i TCA, roztwór Jessnera i TCA 35%, 70% kwas glikolowy i 35% TCA)
- Głęboki – uszkodzenie do poziomu środkowej strefy warstwy siateczkowej, 0,6mm (peeling fenolowy Bakera – Gordona – powoduje uszkodzenie wszystkich melanocytów czego skutkiem jest to, że nigdy już nie można się opalać!!!)
NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANE PEELINGI CHEMICZNE
Kwas migdałowy ma niskie działanie drażniące, jedną z największych cząsteczek największą i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Znacznie trudniej wnika w głąb skóry, co powoduje, że działa łagodniej niż np. kwas glikolowy, ale bardzo podobnie.
Kwas glikolowy ma bardzo małą cząsteczkę i głęboko wnika przez naskórek aż do warstwy podstawnej.
Kwas mlekowy ma większą cząsteczkę niż kwas glikolowy. Jego działanie opiera się na regulacji procesów rogowacenia. Kwas mlekowy stosowany jest w pielęgnacji skór dojrzałych i suchych. W zależności od stężenia wykazuje działanie złuszczające i wygładzające oraz nawilżające.
Kwas salicylowy w kosmetyce jest kwasem znanym z działania keratolitycznego. Znajduje zastosowanie głównie w zabiegach dla cery z trądzikiem pospolitym. Powoduje regulację wydzielania sebum, ponieważ odznacza się dużym powinowactwem do lipidów, a tym samym zmniejszenie powstawania zaskórników i zmian zapalnych. Podczas zabiegu może pojawić się duże pieczenie skóry i rumień. Jego zaletą jest również poprawa wchłaniania innych substancji.
Popularnym preparatem stosowanym w gabinecie jest PRX T33 – 33% kwas TCA z połączeniem kwasu kojowego oraz wody utlenionej. Kwas trójchlorooctowy jest najczęściej stosowany w kuracji przebarwień, przeciwzmarszczkowej oraz jako przygotowanie do zabiegów medycyny estetycznej przed nałożeniem kremu znieczulającego.
Jak wybrać peeling chemiczny – poproś o dobór doświadczonego kosmetologa.
WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW PEELINGAMI CHEMICZNYMI
Wyróżniamy wskazania tj.:
- Zmiany barwnikowe: ostuda, piegi, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate, rozstępy – najczęściej stosujemy terapie skojarzone z różnymi substancjami głównie kwas TCA, kwas kojowy, glikolowy oraz azelainowy.
- Uszkodzenia skóry związane z wiekiem: zmarszczki, skóra atroficzna – w tym wypadku najczęściej stosowane peelingi chemiczne to kwas glikolowy, mlekowy, ale też przy skórach bardziej wrażliwych kwas migdałowy. Często stosuje się terapie łączone z kwasem azelainowym, retinoidami i witaminą C.
- Trądzik pospolity – Najczęściej stosowane preparaty w przypadku trądziku pospolitego to kwas salicylowy, który pozytywnie wpływa na regulację wydzielania sebum oraz rozjaśnienie pozapalnych przebarwień.
- Trądzik różowaty – metodami wspomagającymi leczenie trądziku różowatego są peelingi chemiczne takie jak kwas azelainowy, który działa antybakteryjnie, kwas migdałowy oraz polihydroksykwasy. Często stosowane są też preparaty złożone z hydroksykwasów i dodatkowo innych substancji jak TCA, kwas kojowy lub mlekowy z dodatkiem witaminy C.
Niestety zabiegowi złuszczania peelingami chemicznymi nie może poddać się każdy. Jak wybrać peeling chemiczny ze względu na bezpieczeństwo. Istnieje wiele przeciwwskazań do tego zabiegu – dzielimy je na względne i bezwzględne:
Bezwzględne przeciwwskazania:
- aktywna infekcja wirusowa (opryszczka, brodawki wirusowe)
- aktywne infekcje bakteryjne
- aktywne grzybice w miejscu zabiegu
- aktywne choroby zapalne skóry (AZS, wyprysk, łuszczyca, trądzik)
- świeże blizny
- leczenie światłem
- leczenie pochodnymi witaminy A
- zabiegi chirurgiczne w obrębie zabiegu
- kriochirurgia w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- alergia na jakikolwiek składnik preparatu
Względne przeciwwskazania:
- ciąża, laktacja
- skłonność do powstawania keloidów i bliznowców
- fototyp IV-VI wg. Fitzpatricka
- nałogowe opalanie i korzystanie z solariów
- używanie preparatów opartych na pochodnych witaminy A
CZY WARTO PODDAĆ SIĘ ZABIEGOWI ZŁUSZCZANIA PEELINGIEM CHEMICZNYM?
Zdecydowanie warto. Jako przygotowanie przed zabiegami medycyny estetycznej jak dermapen, radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny, warto zrobić sobie zalecaną ilość zabiegów złuszczających, ale także jako oddzielną kurację odpowiednio dobraną do danego przypadku.
Jak wybrać peeling chemiczny – sprawdź doświadczenie gabinetu i personelu
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing