Jak wygląda stulejka?

jak wygląda stulejka

Jak wygląda stulejka? Napletek chroni żołądź przed urazami mechanicznymi, wysuszeniem czy pełni funkcję ochrony immunologicznej u mężczyzn. Stulejka jest schorzeniem uniemożliwiającym odprowadzenie napletka i może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Stulejka u facetów może wiązać się z przykrymi dolegliwościami oraz prowadzić do powikłań, dlatego niepokojące objawy powinno się od razu skonsultować z urologiem w Poznaniu. W medycynie estetycznej dostępne są zabiegi pozwalające na wyleczenie stulejki nabytej tj. obrzezanie czy plastyka napletka.

Jak wygląda stulejka?

Stulejka – ten termin pochodzi z Greki i oznacza „kaganiec”. Jest to zwężenie napletka, którego skutkiem jest uniemożliwienie odprowadzenia go poza rowek zażołędny prącia. U noworodków i młodych chłopców występuje stulejka fizjologiczna, która nie wymaga interwencji i najczęściej ustępuje wraz z wiekiem. Według badań 92% chłopców w wieku 6-7 lat i 99% chłopców w wieku 16-18 lat pozbywa się problemu stulejki samoczynnie – dochodzi do poszerzania się pierścienia napletka i jest on całkowicie odprowadzalny. Wyróżniamy także stulejkę patologiczną (nabytą), która dotyka 1% dorosłych mężczyzn.

Stulejka – objawy

Skoro wiemy już jak wygląda stulejka, warto przyjrzeć się jej rodzajom. W medycynie istnieją pojęcia: stulejki całkowitej i częściowej. Całkowite pokrycie żołędzi prącia przez napletek to stulejka całkowita. O częściowej stulejce możemy mówić, gdy napletek odprowadza się do połowy żołędzi prącia. Stulejka powoduje objawy wywołujące dyskomfort pacjenta.

Charakterystyczną dolegliwością jest obrzęk w kształcie balonika podczas mikcji lub skapywanie resztek moczu z napletka. Objawy takie jak: ropa sącząca się z napletka, obrzęk żołędzi czy zaczerwienienie występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Stulejka u facetów charakteryzuje się bólem podczas stosunku seksualnego czy podczas odprowadzania napletka lub oddawania moczu. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne prącia czy nawracające zakażenia układu moczowego.

Stulejka – przyczyny

Przyczyną stulejki u dzieci jest nieprawidłowo, siłowo odprowadzany napletek przez rodziców, co może prowadzić do krwawienia czy stanu zapalnego. Za stulejkę jest odpowiedzialne skrócenie wędzidełka napletkowego czy pierścienia napletka. Inną przyczyną jest przewlekłe zapalenie żołędzi i napletka (balanoposthitis chronica) oraz cukrzyca. Stulejka nie ma tylko podłoża chorobowego, może wystąpić na skutek nieprawidłowej higieny prącia.

Jak rozpoznać stulejkę?

Podejrzenie stulejki najlepiej skonsultować z lekarzem rodzinnym bądź urologiem w Poznaniu. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza badanie fizykalne, podejmując próbę odprowadzenia napletka. Lekarz dokonuje oceny budowy prącia, ujścia i pierścienia napletka. Stulejka całkowita występuje, gdy napletek w całości zasłania żołądź. W przypadku częściowej stulejki napletek może być odprowadzany do połowy żołędzi prącia. W razie wystąpienia wskazań, lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Leczenie stulejki – metody

Jak wygląda stulejka – Plastyka napletka

Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest zmieniony bliznowato pierścień napletka, zakażenia miejscowe, infekcje dróg moczowych. Jest to procedura mniej inwazyjna od obrzezania i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Istotą zabiegu plastyki napletka jest chirurgiczne wycięcie pierścienia napletka, które prowadzi do poszerzenia jego ujścia, co uzyskuje się poprzez zszycie blaszki wewnętrznej i zewnętrznej napletka.

Podczas zabiegu chirurg podcina wędzidełko prącia. Może także dokonać plastyki kanału napletka, jeśli występują wskazania. Podczas plastyki napletka w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu stosowane są szwy wchłanialne. Pacjent zachowuje swój napletek, jednak ten rodzaj zabiegu nie gwarantuje całkowitego pozbycia się problemu stulejki.

Jak wygląda stulejka – Obrzezanie

Zabieg całkowitego lub częściowego usunięcia napletka nazywany jest obrzezaniem.

Procedura leczenia stulejki może być wykonana po odrzuceniu przeciwwskazań tj. infekcje czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Pacjent otrzymuje znieczulenie przewodowe i zabieg przeprowadzany jest w trybie jednodniowym. Lekarz wykonuje cięcie napletka według wybranej techniki. Cięcie może być przeprowadzone blisko żołędzi (low) lub w znacznej odległości od niej (high).

Chirurg może usunąć większą lub mniejszą ilość skóry napletka – mówimy wówczas o technice tight i loose. Po przeprowadzeniu cięcia chirurgicznego lekarz zaszywa ranę z udziałem szwów wchłanialnych i zakłada opatrunek. Obrzezanie wykonuje się nie tylko ze wskazań medycznych, ale i z powodów religijnych.

Jest to sprawdzona metoda pozwalająca na pozbycie się problemu stulejki. Tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Po obrzezaniu występuje obrzęk prącia i ból, które ustępują. Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i regularną zmianę opatrunków. Odsetek powikłań pozabiegowych jest niewielki.

Jak wygląda stulejka – Piśmiennictwo

  • Raban Michał, Żak Artur, Litak Jakub, Smoliński Rafał, Budny Agnieszka, Turska Monika. Phimosis – physiology vs pathology. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):605-613.

Zobacz również:

Badanie urologiczne

Oceń nas