Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym
Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?
Laseroterapia jest chętnie stosowana w zabiegach anti-aging, ale także przy redukcji przebarwień, blizn, rozstępów czy innych defektów. Na te problemy skórne wykorzystywany jest laser frakcyjny. Wśród wskazań do wykonania procedury z nim jest chęć wizualnego odmłodzenia cery i redukcji blizn czy rozszerzonych porów. Dowiedzmy się, jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.
Charakterystyka lasera frakcyjnego
W medycynie estetycznej i dermatologii mogą mieć zastosowanie różne rodzaje lasera frakcyjnego. Najdelikatniejszy jest laser nieablacyjny, który delikatnie ogrzewa tkankę. Najczęściej jednak wykorzystuje się laser frakcyjny CO2, który należy do ablacyjnych. Ten rodzaj wiązki wykorzystując zjawisko fototermolizy selektywnej powoduje kontrolowane uszkodzenie konkretnego obszaru tkanki.
Efektem tego działania jest pobudzenie skóry do regeneracji, jej resurfacing i produkcja nowych wiązań kolagenowych. Laser frakcyjny CO2 charakteryzuje się długością fali elektromagnetycznej z zakresu podczerwieni o wartości 10,600 nm. Sama wiązka jest wytwarzana przez dwutlenek węgla pobudzany prądem elektrycznym. W przypadku lasera CO2 oprócz metody frakcyjnej można wyróżnić także chirurgiczną, która tnie tkankę.
Na co pomaga laser frakcyjny?
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest wskazany dla osób, które chcą pobudzić cerę do odnowy i zmniejszyć widoczność zmarszczek, cieni pod oczami, rozszerzonych porów czy blizn. To również chętnie stosowana procedura w profilaktyce anti-aging. Po zabiegu laserem frakcyjnym w CO2 w skórze powstają kontrolowane mikrouszkodzenia, które stymulują fibroblasty do produkcji nowych wiązań kolagenowych i elastyny.
Te elementy są odpowiedzialne za jędrność i odżywienie tkanki. W efekcie cera po zabiegu zyskuje na gęstości, jędrności i jest gładsza. Laser frakcyjny ma zastosowanie nie tylko na twarzy, ale i na innych obszarach ciała, wspierając redukcję np. cellulitu.
Jak działa laser frakcyjny podczas zabiegu?
Laser frakcyjny wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej. Innymi słowy, energia wytwarzana przez wiązkę jest pochłaniana przez chromofor, czyli barwnik, np. krew czy melatoninę. W efekcie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia konkretnego obszaru zabiegowego. To zjawisko można zauważyć, np. w zabiegach na cienie pod oczami, które są redukowane poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych.
Dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu skóry, tkanka jest pobudzana do odnowy. Zatem powtarzanie sesji laseroterapii pozwala nie tylko na redukcję przebarwień, blizn czy zmarszczek, ale także jest działaniem profilaktycznym. Regularne wykonywanie zabiegu przekłada się na resurfacing tkanki.
Zabieg laserem frakcyjnym krok po kroku
Zanim dojdzie do zabiegu laserem frakcyjnym w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu, obowiązuje wizyta kwalifikacyjna. Podczas niej lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Następnie tkanka podlega dezynfekcji. Aplikowana jest również maść znieczulająca, przez co pacjent nie musi się obawiać dyskomfortu.
Do skóry jest przykładana głowica frakcyjna, która emituje wiązkę. W tkance tworzą się mikrouszkodzenia. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz może zalecić terapię łączoną z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego lub innych substancji odżywczych. Do normalnych objawów po zabiegu należy zaczerwienienie.
Pacjent otrzyma także zalecenia pozabiegowe, takie jak stosowanie fotoprotekcji i nawilżanie cery odpowiednimi preparatami. Skóra po procedurze zyskuje na jędrności i wizualnie się wygładza.
Piśmiennictwo:
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/laser_frakcyjny_co2_art_of_beauty_przemyslaw_styczen_lasery.pdf, dostępne 11.10.2024
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/10/ACM-2021-05-vE-Gemza.pdf, dostępne 11.10.2024
https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_24_056-064.pdf, dostępne 11.10.2024
Na co pomaga radiofrekwencja mikroigłowa
Zobacz też:
Jak pozbyć się oponki z brzucha
Preparat do wygładzania zmarszczek
Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing