Jak wyleczyć bruksizm
Jak wyleczyć bruksizm za sprawą zabiegów medycyny estetycznej?
Skutecznym sposobem leczenia bruksizmu jest toksyna botulinowa, czyli toksyna botulinowa typu A. Jest to substancja, która wstrzyknięta do organizmu, prowadzi do blokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Toksyna botulinowa wykorzystywany w leczeniu bruksizmu łączy cząsteczki toksyny z płytką nerwowo-mięśniową, blokując wiązanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który odpowiada za skurcz mięśnia. Dzięki precyzyjnemu wstrzyknięciu toksyny botulinowej otrzymujemy zaskakujące efekty, prowadzące m.in. do zmniejszenia napięcia mięśni.
Bruksizm – definicja i objawy
Bruksizm jest to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy, która prowadzi do zaciskania i zgrzytania zębami podczas snu. Szacuje się, że problem bruksizmu może dotyczyć nawet od 8 do 20% populacji. Bruksizm niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia: ścieranie szkliwa, odkrywanie korzeni zębów, złamania zębów, uszkodzenia dziąseł czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Inne negatywne dolegliwości towarzyszące bruksizmowi to: migreny, bóle głowy, napięcia karku, problemy ze słuchem czy też zaburzenia równowagi. U niektórych osób można zaobserwować „kwadratową twarz”, czyli zmieniony owal twarzy w jej dolnej partii. Przyczyny tej przypadłości nie są jasno określone. Mogą nimi być: stres, pasożyty w organizmie, wady zgryzu czy choroby.
Bruksizm leczenie za pomocą toksyny botulinowej
Działanie toksyny botulinowej prowadzi do czasowego zablokowania przepływu impulsu nerwowego do mięśni żwacza, co zmniejsza napięcie mięśnia, obkurcza i rozluźnia go. Efektem zabiegu toksyna botulinowa bruksizm jest ograniczenie napięcia mięśni i bólu, który im towarzyszy. Zabieg ma korzystny wpływ na zablokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, zmniejsza napięcie mięśni i przyczynia się do redukcji intensywności tarcia o siebie zębów.
Zabieg bruksizm leczenie cechuje bezpieczeństwo, ponieważ toksyna botulinowa nie wchłania się do krwiobiegu. Zabieg toksyną botulinową bruksizm przynosi pożądane rezultaty, ponieważ pacjenci po wstrzyknięciu toksyny botulinowej przestają zgrzytać zębami, a ich mięśnie twarzy ulegają złagodzeniu po pewnym czasie. Zabieg w procesie bruksizm leczenie prowadzi do zmniejszenia objętości mięśni, dlatego twarz wygląda młodziej i smuklej.
Jak wygląda zabieg toksyna botulinowa bruksizm?
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz dobiera odpowiednią dawkę toksyny botulinowej. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz przystępuje do zabiegu bruksizm toksyną botulinową, podając w wyznaczone miejsca toksynę botulinową, którą wstrzykuje za pośrednictwem cienkiej igły. Zabieg bruksizm toksyna botulinowa jest nieinwazyjny, szybki i bezbolesny. Po zabiegu może pojawić się jedynie drobne zaczerwienienie, które ustępuje w krótkim czasie po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej.
Jak wyleczyć bruksizm – Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu bruksizm toksyna botulinowa nie można korzystać z zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy wiązkę lasera. Nie można także korzystać z solarium i sauny.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Z zabiegu nie mogą korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nadwrażliwość na składniki preparatu czy zaburzenia krzepnięcia krwi także są dyskwalifikujące dla pacjentów, pragnących skorzystać z zabiegu toksyną botulinową w leczeniu bruksizmu. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stosowanie zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, stosowanie antybiotyków czy stany grypowe.
Jak wyleczyć bruksizm Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing