Jak zadbać o skórę po lecie
Jak zadbać o skórę po lecie?
Wprowadzenie
Wielu z nas zapewne uwielbia plażowanie, chodzenie po górach czy też jazdę na rowerze. Większość młodych osób ma czas na spędzanie swoich wakacji wykonując właśnie te aktywności. Jak powszechnie wiadomo, wakacje mają miejsce w okresie letnim, a oznacza to, że temperatury wtedy szaleją. I to dosłownie.
Z roku na rok pobijamy rekordy upałów. W tym roku, konkretnie w Lipcu pobito rekord największej temperatury w Polsce. Wynosiła ona aż 37,9 stopni Celsjusza! Jest to niewyobrażalnie dużo, ale czy wiemy jakie ryzyko podejmujemy wystawiając się na pełne słońce w trakcie takich upałów?
Słońce, a skóra
Promieniowanie słoneczne zdecydowanie wpływa na naszą skórę, a konkretnie na jej wygląd i barwę. W gorące dni zdecydowanie powinniśmy wiedzieć jak musimy dbać o swoją skórę. Ale nie tylko. Również po okresie letnim mogą pojawić się na niej różne zmiany, więc ta wiedza przyda się również później. Rzeczą pierwszorzędną i najważniejszą jest stosowanie kremów z filtrem.
Tak, powinniśmy stosować kremy nawet po zakończeniu sezonu, bowiem skóra, która była wystawiana na światło słoneczne w okresie letnim, dalej może być wrażliwa na słońce, nawet wtedy, kiedy nie emanuje ono aż takim dużym promieniowaniem jak podczas wakacji. I tak w większości przypadków jest! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich skóra może doznać zmian już nieodwracalnych.
Jak zadbać o skórę po lecie – Podstawowa profilaktyka
Podstawowymi kosmetykami, które powinniśmy stosować na skórę po okresie letnim są zdecydowanie kremy nawilżające. Podaje się je na skórę w celu odbudowania warstwy zewnętrznej naskórka. Po opalaniu jest on bardzo wrażliwy i podatny na zmiany, dlatego też stosuje się te kremy aby skóra ładnie i poprawnie się zagoiła.
W przypadku odbarwień jest trochę ciężej. Kto w lecie zaniedbywał swoją skórę, ten spędzi większość jesieni na jej regenerację. I jest to niestety prawda. Odbarwienia to zazwyczaj brązowe, punktowe ślady pojawiające się najczęściej na skórze twarzy. W tym przypadku oprócz stosowania obowiązkowych kremów nawilżających wypada poddać się peelingu skóry.
Są to specjalne zabiegi regenerujące skórę oraz niwelujące intensywność odbarwień. Zabiegi takie wykonują na przykład kliniki medycyny estetycznej i są zdecydowanie bardzo gorąco polecane przez specjalistów.
Czarny scenariusz
Zdecydowanie najgorszą i najstraszniejszą rzeczą, która może przydarzyć się naszej skórze jest zachorowanie na czerniaka. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który objawia się miejscowymi zgrubieniami, zabarwieniami i krwawieniami skóry. Na ciele pojawiają się wtedy, tak jak nazwa sama wskazuje, czarne punkty.
Są to miejsca ogniskowe czerniaka. Aby jego uniknąć powinniśmy profilaktycznie się badać. Oznacza to, że jeśli zobaczymy na naszej skórze jakieś niepokojące zmiany wskazujące na obecność nowotworu powinniśmy od razu udać się do lekarza dermatologa. Wczesne wykrycie i podjęcie się leczenia czerniaka może skutkować całkowitym wyleczeniem. Jest to zdecydowanie przekonujący argument aby dbać o skórę przed i po opalaniu.
Jak zadbać o skórę po lecie – Witaminy i minerały
Witaminy to jedne z najbardziej podstawowych związków budulcowych naszego ciała należących do grupy związków organicznych. Są to związki egzogenne, tzn. takie, których nie może wytworzyć organizm ludzki i powinny być dostarczane do ciała za pomocą pokarmu. Odgrywają w naszym życiu kluczową rolę. Wpływają na wiele przemian metabolicznych w naszym ciele. Również dotyczy to skóry.
Aby nasza skóra była ładna i zadbana powinniśmy wzbogacać nasz organizm m.in. o witaminy A, D, E i K. Witaminę A znajdziemy między innymi w takich produktach jak tłuste mleko, śmietana czy masło. Witaminę D natomiast zawierają tłuste ryby morskie. Witamina E jest w orzechach, natomiast witaminę K znajdziemy w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych.
Są to podstawowe witaminy, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w naszym organizmie podczas okresu letniego jak i po tym okresie. Oprócz takowych witamin bardzo ważne jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.
Woda jest naszym naturalnym rozpuszczalnikiem oraz poprawia krążenie krwi w ciele. Oznacza to, że skóra będzie szybko i efektywnie się regenerowała, bowiem będą jej dostarczane odpowiednie składniki i witaminy potrzebne do jej przemian metabolicznych. Te dwa litry dziennie to absolutne minimum. Powinno się pić wodę zdecydowanie częściej w ciągu dnia.
Profilaktyczne zabiegi
Po okresie letnim zdecydowanie rekomendowane są zabiegi przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej. Głównie dotyczą one skóry twarzy, ponieważ wymaga ona największej uwagi po wakacjach. Do takich zabiegów należy między innymi Mezoterapia igłowa. Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych.
Do substancji tych należy m.in. kwas hialuronowy. Zabieg ten jest jednym z lepszych sposobów na szybką regenerację skóry. Wykonuje się go seriami, bowiem efekty są najlepsze kiedy poddaje się jemu raz w miesiącu przynajmniej przez 6 miesięcy.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing