Jak zlikwidować zakola
Jak zlikwidować zakola?
Zakola to problem, który dotyka wielu mężczyzn, zwłaszcza po trzydziestym roku życia. Defekt kosmetyczny może się pojawić także u kobiet. Ubytek włosów wpływa negatywnie nie tylko na nastrój, ale również na poczucie własnej atrakcyjności i pewność siebie. Dowiedzmy się, co powoduje zakola i jakie zabiegi są wskazane na ten problem w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.
Zakola – czym są i jak powstają?
Czym są zakola? To miejscowy ubytek włosów, charakterystyczny dla łysienia androgenowego. To właśnie przy tym schorzeniu dochodzi do zaburzenia w fazie wzrostu włosów i wahań hormonalnych polegających na wysokim stężeniu androgenów. W efekcie dochodzi do zjawiska o nazwie „uśpionych mieszków włosowych”, a linia włosów się cofa i powstają zakola. Postępujące łysienie androgenowe może doprowadzić do łysiny na całej części szczytowej głowy. Wśród przyczyn pojawiania się zakoli wymienia się:
- uwarunkowania genetyczne,
- stres,
- wahania hormonalne,
- niektóre choroby,
- wahania hormonalne.
Zidentyfikowanie przyczyny utraty włosów jest niezbędne w dobraniu odpowiedniej terapii. Zaleca się wizytę u trychologa celem przeprowadzenia diagnostyki
Jakie choroby powodują zakola?
Warto wiedzieć, że niektóre choroby predysponują pacjenta do powstania zakoli. Głównie wymienia się tu schorzenia tarczycy i łysienie androgenowe. Na ubytek włosów mogą narzekać także osoby zmagające się z grzybicą, łojotokowym zapaleniem skóry, toczniem rumieniowatym, zmianami nowotworowymi czy anemią.
Jakie są fazy związane z powstawaniem zakoli?
Co do zasady zjawisko powstawania zakoli postępuje w czasie i nie jest zdarzeniem nagłym. Wyróżnia się następujące fazy wypadania włosów w łysieniu androgenowym:
- Przerzedzające się włosy.
- Linia włosów zaczyna się nieznacznie cofać.
- Zauważalne są zakola, czyli łyse placki od skroni głowy.
- Włosy zaczynają się przerzedzać na szczytowej części głowy.
- Linia włosów cofa się do szczytowej części głowy, zakola przeradzają się łysinę.
- Włosy są obecne jedynie na bokach i w tyle głowy.
- Część szczytowa jest całkowicie łysa, a pozostałe owłosienie głowy wyraźnie przerzedzona.
Warto zatem już w początkowych fazach udać się do trychologa i zadbać o zastosowanie leczenia. Może ono opierać się na zmianie diety, dobraniu farmakologii i zaleceniu zabiegów stymulujących porost włosów.
Co na zakola? Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu
W klinice medycyny estetycznej w Poznaniu wykonywane są zabiegi wspierające porost włosów, również przy łysieniu androgenowym.
Jak zlikwidować zakola Przeszczep włosów
Transplantacja włosów metodą FUE polega na przeszczepie mieszków włosowych ze skóry pacjenta i wprowadzenia do tkanki, w której wcześniej wykonano perforacje. Przeszczep włosów metodą FUE to chirurgiczny zabieg. Istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepionych mieszków i nie można zastosować tej metody w zaawansowanych fazach łysienia androgenowego.
Laserowa stymulacja włosów
W przypadku łysienia androgenowego zastosowanie ma terapia laserem erbowo-yagowym. Zabieg ma na celu poprawę ukrwienia skalpu, co przekłada się na lepsze odżywienie mieszków włosowych i pobudzenie ich do wzrostu. Procedura nie powoduje poparzenia tkanki, natomiast do normalnych objawów pozabiegowych należy delikatne złuszczanie się naskórka. Dla uzyskania zadowalającego rezultatu zwykle zaleca się 5-7 sesji laseroterapii.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny pozyskiwany z próbki krwi własnej pacjenta. Ma on w sobie dużą ilość płytek krwi i czynników wzrostu, przez co wspiera skórę w silnej regeneracji. Podawany jest w skalp drogą iniekcji lub poprzez mikronakłuwanie. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego pozwala na zredukowanie ryzyka pojawienia się reakcji alergicznej. Tkanka jest stymulowana do silnej odnowy, a mieszki włosowe pobudzone do wzrostu. Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania pełnego efektu terapeutycznego jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Zanim dojdzie do zakwalifikowania do zabiegu na zakola, niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych.
Jak zlikwidować zakola – Piśmiennictwo
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/12/ACM-2022-01-v6-Jakubiec.pdf, dostępne 03.07.2024
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf, dostępne 03.07.2024
https://premium-medical.pl/baza-wiedzy/przeszczep-wlosow-porownanie-metod-dhi-fue-fut/, dostępne 03.07.2024
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing