Jak zmniejszyć zbyt duże piersi?

lifting piersi

Jak zmniejszyć zbyt duże piersi? Niektóre kobiety decydują się na powiększenie piersi, co ma przybliżyć je do ideału piękna, lansowanego w mediach. Jednak istnieją medyczne wskazania do redukcji piersi – mowa tutaj o makromastii i gigantomastii. Za duże piersi nie są jedynie problemem estetycznym, ale mogą prowadzić do dolegliwości ze strony kręgosłupa czy bólu pleców oraz szyi. W gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu pacjentki z tym problemem mogą znaleźć skuteczną odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć zbyt duże piersi.

Jak zmniejszyć zbyt duże piersi?

Duży biust – problemy

Problem zbyt dużego biustu określa się w medycynie terminem przerostu piersi. Jest on spowodowany nadmiarem tkanki tłuszczowej i gruczołowej zlokalizowanej w obrębie biustu, a konsekwencją przypadłości jest nie tylko spadek samopoczucia, niesatysfakcjonujący wygląd piersi, ale i dolegliwości ze strony kręgosłupa. Schorzenie przerostu piersi może objawiać się jako makromastia i gigantomastia. Za duże piersi można zredukować z pomocą mammoplastyki, czyli operacyjnej redukcji piersi wykonywanej w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.

Makromastia występuje, gdy waga piersi kobiety przekracza 1,5 kg. Gigantomastia to choroba, o której możemy mówić, gdy pierś kobiety przekracza wagę 2,5 kg. Te dwa schorzenia występują jednostronnie lub obustronnie.

Jakie problemy zdrowotne mogą wywołać zbyt duże piersi? Przekładają się one na ból i urazy związane z kręgosłupem. W efekcie pacjentka może być narażona na bóle pleców i szyi. Duże piersi skutkują pochylaniem się do przodu podczas codziennego funkcjonowania, co niesie ze sobą reperkusje dla płuc (zmniejszenie objętości płuc). Za duże piersi utrudniają uprawianie sportu tj. bieganie, pływanie czy jeżdżenie na rowerze. Duży biust wywołuje także problemy dermatologiczne – za duże piersi prowadzą do podrażnień w ich obrębie, a czasem pod pachami czy na ramionach.

przeszczep włosów metodą FUE, waw fue, przeszczep włosów cena

przeszczep włosów metodą FUE

Przyczyny dużego biustu

Gigantomastia to choroba, za którą mogą być odpowiedzialne hormony (w czasie dojrzewania, ciąży, porodu, połogu). Przyczyny gigantomastii mogą być zewnętrzne – dochodzi do niej, gdy pacjentka boryka się z nadmiernym przyrostem masy ciała, problemami hormonalnymi tarczycy. Czynnikiem determinującym jest także przyjmowanie niektórych leków. Przerost piersi czy asymetria piersi mogą być wywołane przez dietę i zmianę stylu życia. Stosowanie zbyt tłustej, niezdrowej diety, picie alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej – to najczęstsze przesłanki przyczyniające się do wystąpienia problemu przerostu piersi.

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu

W niektórych przypadkach sposobem na redukcję piersi są ćwiczenia. Pacjentki mogą spróbować ćwiczeń z hantlami – należy wyciskać na ławce płaskiej lub skośnej. Inne ćwiczenie to skręty tułowia z obciążeniem. Te ćwiczenia przyczyniają się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w okolicach piersi i na całym ciele. Ćwiczenia aerobowe na siłowni, jazda na rowerze czy skakanie na skakance – te zestawy ćwiczeń redukują tkankę tłuszczową, dlatego są zalecane w celu zmniejszenia piersi.

Operacja zmniejszenia biustu

Operacja zmniejszenia biustu to inaczej mammoplastyka. Jest to procedura polegająca na redukcji tkanki tłuszczowej, gruczołowej i skórnej z piersi wraz z modelowaniem biustu. Operacja jest wykonywana po odrzuceniu przeciwwskazań i kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Z zabiegu nie mogą skorzystać pacjentki w ciąży i karmiące piersią, z zaburzeniami krzepliwości krwi, z aktywnymi nowotworami, zaburzeniami pracy serca czy poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi czy autoimmunologicznymi.

Operacja mammoplastyki (redukcji piersi) najczęściej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Lekarz dokonuje chirurgicznego usunięcia tkanki tłuszczowej, gruczołowej i skórnej z wykorzystaniem wybranej metody cięcia mammoplastyki. Cięcie w kształcie klucza odbywa się od otoczki brodawki do naturalnego zagięcia skóry pod piersią, a okołobrodawkowe – to nacięcie wokół otoczki brodawki i jest wykonywane tylko przy niewielkim przeroście piersi. Cięcie w kształcie kotwicy (inverted T) obejmuje obszar wokół brodawki, pionowo i w fałdzie i ta metoda jest stosowana przy gigantomastii. Po dokonaniu usunięcia nadmiaru tłuszczu lekarz zakłada szwy. Jest to efektywna metoda zmniejszenia piersi.

Zmniejszenie biustu – liposukcja

Liposukcja to metoda odsysania tłuszczu, która w medycynie estetycznej stosowana jest od dziesięcioleci. Możemy mówić o liposukcji klasycznej, strzykawkowej, NIL, laserowej i wodnej. Trudno się dziwić, że korzyści odsysania tłuszczu zostały wykorzystane w zmniejszeniu piersi. Chirurg dokonuje precyzyjnych nacięć na piersiach, w których umieszcza się kaniule – służą one do odsysania tłuszczu.

Ta metoda jest mniej inwazyjna od chirurgicznej ingerencji, a jej skutkiem jest zmniejszenie rozmiaru biustu bez pozostawiania blizn. Jest to najlepsza metoda zabiegowa dla osób z niewielkim przerostem piersi. Niewielką asymetrię można leczyć poprzez plastykę piersi.

Piśmiennictwo:

  • Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  • Wróblewska I., Chilicka-Jasionowska K. Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu. Puls Uczelni 2013; 7(2): 33-35.

Zobacz również:

Oceń nas