Jaki zabieg na zmarszczki
Jaki zabieg na zmarszczki?
Któż z nas nie marzy o zachowaniu młodego, zdrowego wyglądu przez jak najdłuższy czas? Jednakże proces starzenia się dotyka każdego człowieka. W skórze zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, czego efektem jest zmniejszenie jej nawilżenia, a co za tym idzie napięcia i jędrności. Redukcji ulega również liczba włókien kolagenowych, a ich struktura rozluźnia się.
Ponadto zanika tłuszczowa tkanka podskórna. Rezultatem tych procesów jest powstawanie zmarszczek. Czas rozpoczęcia i tempo przebiegu starzenia się skóry jest różna i zależy od wielu czynników. Należą do nich czynniki niemodyfikowalne, które obejmują predyspozycje rodzinne i genetyczne.
Dużo liczniejszą grupę stanowią uwarunkowania, na które mamy wpływ. Należą do nich między innymi środowisko życia i pracy (narażenie na przykład na chemikalia czy zanieczyszczenia powodują przyspieszenie rozpoczęcia i przebiegu starzenia się skóry i powstawania zmarszczek). Do jak najdłuższego zachowania młodego wyglądu konieczne jest prowadzenie zdrowego stylu życia.
Dbanie o właściwą, prawidłowo zbilansowaną i zrównoważoną dietę, regularne przyjmowanie posiłków, zapewnienie odpowiedniej podaży wody, a także systematyczna aktywność ruchowa pozwalają na znaczne spowolnienie procesów starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi.
Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Na samym początku pobierana jest niewielka ilość krwi żylnej, tak jak się to odbywa w przypadku wykonywania badań laboratoryjnych.
Następnie pobrany materiał zostaje poddany odwirowaniu tak, by oddzielić od siebie elementy morfotyczne krwi, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe, czy też płytki krwi. Wskutek wyżej wymienionych procesów dochodzi do uzyskania substancji charakteryzującej się wysoką koncentracją płytek krwi oraz czynników wzrostu.
Oddziaływanie osocza bogatopłytkowego na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki, dzięki czemu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia skóry.
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, przed jego przeprowadzeniem konieczna jest konsultacja lekarska wraz z dokładnym badaniem, celem określenia ewentualnych wskazań, a także tego czy są jakieś przeciwwskazania.
Po pobraniu krwi i pozyskania osocza bogatopłytkowego poddaje się pacjenta znieczuleniu miejscowemu i wprowadza preparat metodą mezoterapii igłowej. W miejscu wprowadzenia rozpoczyna się jego działanie na tkanki i pobudzanie ich procesów regeneracyjnych skutkujących eliminacją zmarszczek.
Jaki zabieg na zmarszczki – Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.
Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut.
Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen.
Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia. Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry.
Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu. Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych.
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany.
Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Jaki zabieg na zmarszczki – Profhilo
Profhilo jest uznawany jako jeden z najskuteczniejszych zabiegów wykonywanych w ramach usług medycyny estetycznej. Jest to procedura, której celem jest zapobieganie efektom procesów starzenia się skóry, w tym jej wiotczeniu. Profhilo jest preparatem wyprodukowanym na bazie kwasu hialuronowego, zawierającym bardzo duże jego stężenie.
W przeciwieństwie do „zwykłego”, usieciowanego kwasu hialuronowego, pozbawiony on jest wszelkich dodatków chemicznych, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo stosowania preparatu. Charakteryzuje się on wysokim stopniem stabilizacji termicznej, co sprawia, iż osiągnięty rezultat utrzymuje się dłużej, bo nawet do 18 miesięcy. Ponadto nie wywołuje reakcji alergicznej. Dzięki swojej strukturze Profhilo głęboko nawilża skórę poprzez doskonałą współpracę z komórkami skóry.
Dzięki wiązaniu przez kwas hialuronowy cząsteczek wody, dochodzi do poprawy nawilżenia skóry oraz zwiększenia jej napięcia. Wywołuje to efekt antygrawitacyjny oraz powoduje wzrost napięcia skóry zwiększając tym samym jej jędrność i niwelując zwiotczenie. Ponadto powoduje stymulację produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co dodatkowo potęguje opisany powyżej efekt. Dochodzi również do wygładzenia zmarszczek oraz ogólnej rewitalizacji skóry.
Już pierwszy zabieg przynosi widoczny efekt wypełniający i ujędrniający. Działanie drugiego skupia się bardziej na działaniu przeciwzmarszczkowym. Optymalny rezultat widoczny jest już po wykonaniu powyższych dwóch powtórzeń w odstępie około czterotygodniowym. Utrzymuje się on nawet do 12-18miesięcy. Jednakże zalecane jest wykonywanie zabiegów przypominających z częstotliwością co 6 do 12 miesięcy.
Aby osiągnąć optymalny efekt zabiegu, konieczne jest odpowiednie zadbanie o skórę, na której przeprowadzany jest zabieg. Bardzo ważne jest by unikać stosowania makijażu, a także podrażniania skóry w ciągu pierwszych godzin od zakończenia procedury.
Przez kolejne kilka dni zaleca się również unikanie gorących kąpieli, solariów, a także sauny i innych zabiegów rozgrzewających. Ponadto wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej w tym czasie. Nie można również zapominać o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem chroniących skórę.
Jaki zabieg na zmarszczki – Laser frakcyjny
Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
We współczesnej medycynie estetycznej laser frakcyjny wykorzystywany jest w wielu wskazaniach, przede wszystkim zaś w przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry w tym usuwaniu zmarszczek. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Jaki zabieg na zmarszczki Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing