Jakie znamiona warto usunąć

Jakie znamiona warto usunąć

Jakie znamiona warto usunąć?

Znamiona barwnikowe występują u większości osób. Mogą przybrać postać pieprzyka czy piegów. Nie każde z nich jest złośliwe, niektóre jednak mogą wykazywać cechy nowotworowe. Dowiedzmy się, jakie znamiona warto usunąć i jak wygląda taki zabieg w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.

Rodzaje znamion barwnikowych i charakterystyka

Znamiona barwnikowe to nagromadzenia komórek melanocytowych. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i pojawić się w dzieciństwie czy późniejszym okresie życia. Najczęściej występujące rodzaje znamion barwnikowych to:

  • łagodne znamiona barwnikowe – mają symetryczny kształt i regularną granicę, występuje tutaj niskie rozwoju nowotworu,
  • dysplastyczne znamiona barwnikowe – są asymetryczne, duże i mają poszarpany brzeg, te zmiany mogą przekształcić się w czerniaka.

Co do zasady, każde znamię należy obserwować pod kątem niepokojących zmian czy dynamicznego wzrostu. Niezwykle istotne są także regularne kontrole u dermatologa. 

Jak samodzielnie badać znamiona?

Warto samodzielnie obserwować swoje znamiona. Istnieje prosty test na zbadanie, czy nie pojawiają się na skórze niepokojące zmiany. Oto jak odróżnić pieprzyk od czerniaka:

  1. asymetria,
  2. brzegi są nieregularne i poszarpane
  3. znamię nabrało czerwonawego lub czarnego odcienia
  4. dynamiczne powiększenie rozmiaru,
  5. ewoluuje i ciągle się zmienia.

Po zauważeniu chociaż jednego z tych symptomów należy udać się na badanie dermatoskopowe. Uwagę powinny zwrócić również nowo pojawiające się znamiona barwnikowe.

Jak wygląda badanie znamion u dermatologa?

Badanie znamion u dermatologa warto wykonywać regularnie, najlepiej raz do roku. Osoby o jasnej karnacji, często przebywające na zewnątrz i te, które mają zmiany skórne atypowe, powinny umawiać się na diagnostykę częściej, nawet co 3 miesiące. Istnieją dwie metody na badanie znamion u dermatologa.

Pierwsza z nich wykonywana jest przy użyciu dermatoskopu, czyli urządzenia zapewniającego nawet 10-krotne powiększenia. W drugiej jest stosowany wideodermatoskop zapewniający cyfrowe obrazy o doskonałej rozdzielczości. Urządzenie zapamiętuje poprzednie zdjęcia i zapewnia 100-krotne powiększenie.

Podczas badania znamion dermatolog szuka asymetrii, nieregularnego brzegu, struktury czy koloru. Po zaobserwowaniu niepokojących zmian zaleca się usunięcie zmiany barwnikowej i wykonanie badania histopatologicznego

Usuwanie znamion – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Istnieją trzy metody na usuwanie znamion w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu. W przypadku jeśli stwierdzono niepokojące zmiany, a zmiana barwnikowa ma być wysłana do badania histopatologicznego, należy wykonać chirurgiczne wycięcie. Polega to na usunięciu znamienia wraz z marginesem zdrowej skóry.

W takiej sytuacji laserowe usuwanie pieprzyków czy elektrokoagulacja nie są zalecane, gdyż niemożliwa jest dalsza diagnostyka. Natomiast te dwie ostatnie metody można zastosować, gdy zmiana barwnikowa nie budzi zastrzeżeń onkologicznych.

Elektrokoagulacja polega na usunięciu znamienia za pomocą noża elektrycznego, przez który przepływa prąd. Laserowe usuwanie zmian barwnikowych wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej, w której barwnik pochłania energię cieplną. 

Piśmiennictwo

https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/dermatoskopia-badanie-dermatoskopowe-co-to, dostępne 04.07.2024

https://www.gov.pl/web/psse-pleszew/abcde-czerniaka, dostępne 04.07.2024

https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/czerniak-a-pieprzyk-jak-odroznic, dostępne 04.07.2024

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a1623/Czerniak—–najczesciej-wystepujacy-nowotwor-zlosliwy-skory.html/, dostępne 04.07.2024

Polecamy też:

Przeszczep włosów metodą FUE

Liposukcja brzucha

Opadające powieki

5/5 - (4 votes)