Kaszaki – czym są i jak je usunąć

Kaszaki i tłuszczaki – czym są i jak je usunąć

Kaszaki i tłuszczaki – czym są i jak je usunąć?

Kaszaki i tłuszczaki to defekty kosmetyczne, które nieleczone mają predyspozycje do rozrostu, co powoduje negatywny wpływ na komfort życia i poczucie atrakcyjności. Ponadto te defekty w przypadku, gdy dojdzie do stanu zapalnego, mogą przyczynić się do znacznego dyskomfortu. Dowiedzmy się, czym są kaszaki i tłuszczaki oraz w jaki sposób są usuwane w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu

Tłuszczak – co to?

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki miękkiej. Nie powoduje przerzutów i nie nacieka. Choć nie stanowi zagrożenia dla życia czy zdrowia, wpływa negatywnie na wizerunek pacjenta i poczucie atrakcyjności. Te nowotwory w całości są zbudowane z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Najczęściej tłuszczaki występują w tkance podskórnej, natomiast wykrywa się także ich obecność w narządach. Wyróżnia się kilka rodzajów tej zmiany: tłuszczak wielopostaciowy, mięśniakotłuszczak czy lipoblastoma.

Kaszak – czym jest?

Kaszak to torbiel występująca w pobliżu mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Choć zwykle to zmiany łagodne, mają predyspozycje do stanów zapalnych i infekcji. Powstają na skutek zaczopowania lub zrogowacenia gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Może to być rezultatem nieprawidłowej pielęgnacji skóry, zaburzenia wydzielania sebum i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. 

Jak rozpoznać tłuszczaki i kaszaki?

W jaki sposób samodzielnie odróżnić kaszaki od tłuszczaków? Te pierwsze mają nieco żółtawy odcień i zwykle są umiejscowione w okolicy włosów, czyli w pobliżu skalpu, uszu czy narządów płciowych. Natomiast tłuszczaki mają postać zgrubienia o takim samym odcieniu jak skóra. Pojawienie się nowych guzków czy zmian, które nie ustępują, powinno zaalarmować i zachęcić do zapisania się na badanie dermatologiczne. Dzięki temu możliwe będzie wykluczenie ewentualnych nowotworów złośliwych.

Usuwanie kaszaków i tłuszczaków – gabinet medycyny estetycznej w Poznaniu

Próba samodzielnego usunięcie kaszaka czy tłuszczaka jest groźna dla zdrowia. Przekłuwanie ich w niesterylnym środowisku może jedynie doprowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Znacznie bezpieczniej zrobić to u specjalistów, np. w gabinecie medycyny estetycznej w Poznaniu.  Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków i kaszaków rozpoczyna się od wizyty kwalifikacyjnej.

Podczas niej lekarz przeprowadza wywiad i eliminuje ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. Niezbędne jest także prawidłowe rozpoznanie zmiany. Sam zabieg chirurgicznego usuwania tłuszczaków i kaszaków polega na wycięciu torbieli wraz z torebką. Cała procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. 

Istnieją także alternatywne metody redukcji tych zmian. W przypadku tłuszczaka zastosowanie ma liposukcja, podczas której za pomocą sondy lekarz odsysa tkankę wraz z torebką łącznotkankową. Zmianę także można zmniejszyć za pomocą zastrzyków sterydowych.

Zabiegi na kaszaki obejmują nie tylko usunięcie chirurgiczne, ale także poprzez laser frakcyjny czy kriochirurgię. Dobór procedury odbywa się na podstawie indywidualnych uwarunkowań pacjenta. 

Piśmiennictwo:

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  1. Alam, H. B. Gladstone, R. C. Tung, Dermatologia kosmetyczna red. wyd. pol. A. Ignaciuk, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
Oceń nas