Krosty na pośladkach – jak powstają i jak pozbyć się pryszczy na pośladkach
Krosty na pośladkach to bez wątpienia wstydliwy problem, przez co wielu z nas odkłada wizytę u specjalisty. Jest to jednak poważny błąd – wczesna diagnoza pozwoli nam odpowiednio przeciwdziałać tej dolegliwości i szybko ją zwalczyć. Skąd właściwie biorą się krosty na pośladkach i jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiesz się poniżej.
Krosty na pośladkach – przyczyny
Wypryski skórne mogą być wywołane przez wiele różnych czynników – prawidłowe określenie źródła problemu jest bardzo ważną kwestią, ponieważ to właśnie od niego zależy dalsze postępowanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie krosty świadczą o problemach medycznych – właśnie dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Do przyczyn o charakterze medycznym zaliczane są:Do przyczyn o charakterze medycznym zaliczane są:
- Zapalenie mieszków włosowych – objawia się grudkami i krostkami, może mieć przyczyny nieinfekcyjne (wrastające włoski, zapalenia popromienne) lub infekcyjne (zakażenie gronkowcowe). Często pojawia się w wyniku intensywnego ocierania się odzieży o skórę lub po depilacji.
- Trądzik skupiony – ta cięższa, guzkowo-torbielowata odmiana trądziku pospolitego objawia się pryszczami występującymi w miejscach o dużej koncentracji gruczołów łojowych. Nieleczone stany zapalne tego typu przekształcają się z czasem w ropne torbiele zlepiające się w duże skupiska. Głównymi przyczynami pojawienia się tej odmiany trądziku są zwiększone rogowacenie mieszków włosowych oraz skłonność skóry do nadprodukcji łoju.
- Rogowacenie okołomieszkowe – objawia się zaczerwienionymi wykwitami powodowanymi przez nieprawidłowe rogowacenie naskórka. W wielu przypadkach jest to wynikiem uwarunkowania genetycznego (nadmierna keratynizacja naskórka) i może być powiązana z zaburzeniami wchłaniania witaminy A.
- Łuszczyca odwrócona – tę chorobę dermatologiczną charakteryzują wykwity skórne i ogniska rumieniowe. Ze względu na nagromadzenie fałdów skórnych, często pojawia się u osób otyłych i starszych. Za główną przyczynę pojawienia się łuszczycy odwróconej uznawany jest zbyt intensywny podział komórkowy w podstawowej warstwie naskórka – jest to uwarunkowane genetycznie. Choć skłonności genetyczne są tutaj głównym winowajcą, duże znaczenie dla przebiegu choroby ma również prowadzony tryb życia oraz ogólnie pojęty stan zdrowia. Czynnikami mogącymi wpłynąć na zaostrzenie objawów są: stres, palenie papierosów, picie alkoholu, obniżony nastrój, światło słoneczne, zbyt mała aktywność fizyczna, niektóre kosmetyki i środki piorące, nieodpowiednia dieta czy nadmierna masa ciała.
- Ropne zapalenie gruczołów potowych – objawia się bolesnymi zmianami skórnymi w miejscach narażonych na częste ocieranie skóry oraz o dużej ilości gruczołów potowych. W początkowej fazie tej przypadłości na pośladkach pojawiają się krostki i stany zapalne mieszków włosowych, które z czasem zmieniają się w ropne krosty/guzki lub cysty, z których wycieka ropa.
Czynniki sprzyjające tworzeniu się krost na powierzchni skóry pośladków
Prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysków na skórze pośladków zwiększają złe nawyki takie jak:
- Dieta bogata w tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe – nieodpowiednia dieta jest źródłem wielu problemów zdrowotnych. Różne odmiany trądziku są często skutkiem złej diety i uczuleń pokarmowych. Właśnie dlatego już samo ograniczenie spożywania tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych może pomóc zażegnać problem (zwłaszcza jeśli zauważymy zmiany skórne na wczesnym etapie).
- Zakładanie zbyt ciasnej bielizny – źle dobrana bielizna, zwłaszcza z nieprzepuszczających powietrza materiałów, sprzyja odparzeniom i podrażnieniom skóry, zwiększając jej podatność na różne dolegliwości.
- Siedzący tryb życia – ciągłe siedzenie również sprzyja podrażnieniom i odparzeniom, które mogą skutkować pojawieniem się wysypki na dolnych partiach ciała.
- Zaniedbania w higienie intymnej – zabiegi higieny intymnej powinny obejmować również pośladki. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się krost w tamtych rejonach.
Pryszcze na pośladkach a konkretne dolegliwości
To, jak wyglądają wypryski, może w dużym stopniu naprowadzić na konkretną przypadłość. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego rozpoznania objawów konieczna jest konsultacja dermatologiczna.
Oto kilka przykładów:
- Swędzące krosty – swędzenie wyprysków to charakterystyczny objaw ropne zapalenie gruczołów apokrynowych, zwłaszcza gdy towarzyszą mu stany zapalne, drobne krwawienia, stwardnienie skóry oraz ropne wykwity na skórze lub ropna wydzielina w okolicach odbytu.
- Bolące krosty – bolesne wypryski często towarzyszą wykwitom wywołanym przez bakteryjne infekcje mieszków włosowych – pryszcze są wtedy wypełnione mieszanką krwi i ropy. Ropne krosty (inaczej czyraczność) związane z zapaleniem mieszków włosowych często pociągają ze sobą również inne objawy, jak ból w obrębie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura ciała, a nawet zaburzenia emocjonalne.
- Krosty twarde – jeśli po dotknięciu pryszcz jest twardy, przyczyną pojawienia zmiany jest najprawdopodobniej nadmierne rogowacenie okołomieszkowe. Przypadłość ta stosunkowo często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry.
- Krosty na pośladkach u dzieci – krosty na pośladkach małych dzieci to najczęściej potówki lub objaw pieluszkowego zapalenia skóry. Do powstawania krostek przyczynia się przede wszystkim przepocenie i przegrzanie skóry pod pieluchą oraz oddziaływanie substancji zawartych w moczu.
Jak pozbyć się krost z pośladków?
Jak widać powyżej, przyczyn pojawienia się krost na pośladkach może być wiele. Dlatego jeszcze raz podkreślamy – jeśli zauważysz u siebie takie zmiany skórne, niezwłocznie umów się na wizytę u dermatologa. Specjalista zidentyfikuje źródło problemu i dobierze najodpowiedniejszą metodę leczenia.
W międzyczasie możesz spróbować złagodzić przebieg dolegliwości, zmieniając swoje nawyki. Już samo ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, które mają negatywny wpływ na naskórek. Pomogą także wprowadzenie zdrowej diety i większa ilość ruchu – oba te czynniki wpływają pozytywnie na cały nasz organizm. W przypadku trądziku często pomaga ograniczenie spożywania cukru i mleka.
Pomocna może się także okazać odpowiednia suplementacja – wiele mikroelementów, takich jak cynk, witamina A, kwas omega-3, czy witamina D3 mogą się okazać pomocne w zwalczaniu objawów zapalenia mieszków włosowych, ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych i innych dolegliwości skórnych.
Krosty na pośladkach – podsumowanie
Pryszcze na pośladkach występują przy wielu różnych dolegliwościach skórnych, przez co skuteczne leczenie wymaga trafnego rozpoznania przyczyny – potrzebna więc będzie wizyta u lekarza specjalisty. Trzeba też pamiętać, że krosty na tej części ciała można stosunkowo łatwo przenieść również na inne, dlatego należy możliwie jak najwcześniej rozpocząć kurację, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wyprysków.
Jednym z bardziej skutecznych zabiegów a jednocześnie bezbolesnych i nie wymagających rekonwalescencji jest laser tulowy.
Polecamy uwadze:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing