Krótkowzroczność
Krótkowzroczność
Czym jest krótkowzroczność?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania krótkowzroczności, należy zdać sobie sprawę z prawidłowego działania oka w zakresie odbioru i przetwarzania bodźców wzrokowych. Prawidłowo działające oko to tak zwane oko miarowe. Definiuje się je jako takie, które dzięki szeregowi struktur anatomicznych o właściwościach optycznych, jest w stanie skupić równoległe względem siebie promienie światła dokładnie na siatkówce.
W jej obrębie znajdują się receptory, które otrzymywany w ten sposób bodziec przekształcają w potencjał elektryczny i przekazują przy pomocy nerwu wzrokowego do ośrodka wzroku w korze mózgowej, dzięki czemu odbieramy i identyfikujemy widzialny obraz.
Stany, w których dochodzi do zmiany lokalizacji punktu skupienia światła nazywamy wadami refrakcyjnymi. Podstawowe wady, mogące być korygowane za pomocą okularów to krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.
Krótkowzroczność, czyli myopia, jest to jedna z najczęściej występujących wad refrakcyjnych wzroku. W jej przypadku promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, wskutek czego następuje upośledzenie widzenia do dali. W przypadku tej wady nie jest możliwa fizjologiczna korekcja poprzez akomodację soczewki oka, wręcz powoduje to pogłębienie wady.
Istnieje kilka rodzajów krótkowzroczności, wyodrębnionych na podstawie części soczewki, w obrębie której występuje patologia. Według tego kryterium wyróżnia się krótkowzroczność osiową, krótkowzroczność krzywiznową oraz krótkowzroczność refrakcyjną.
Krótkowzroczność – diagnostyka
Istnieje kilka metod badania i określania wad wzroku umożliwiających rozpoznanie krótkowzroczności. Do najbardziej powszechnej należy tak zwana metoda Dondersa, polegająca na ocenie ostrości wzroku przy patrzeniu w dal przez oprawki okularowe z wymiennymi soczewkami o różnej mocy. Pacjent określa, przez jaką moc soczewki widzi najlepiej.
Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej prostota i łatwość przeprowadzenia badania. Jednakże jest to metoda całkowicie subiektywna, co niesie ze sobą potencjalny duży margines błędu w doborze właściwej mocy soczewek.
Obecnie coraz bardziej powszechna jest tak zwana refraktometria automatyczna, znana szerzej pod mianem komputerowego badania wady wzroku. Jest to badanie całkowicie obiektywne, więc jest dużo mniejsze ryzyko nieprawidłowego wyniku. Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje wydruk wyniku i pozostaje tylko dobrać okulary.
Korekcja krótkowzroczności przy pomocy okularów
W dzisiejszych czasach istnieją różne rodzaje soczewek korekcyjnych, a podziały uwzględniają różne kryteria takie jak na przykład materiał wykonania (szklane lub z tworzywa sztucznego). Najważniejsze podziały obejmują kryteria kształtu soczewki. Pierwszy podział obejmujący to kryterium wyodrębnia soczewki sferyczne oraz cylindryczne.
Te pierwsze używane są w korekcji wad refrakcji pod postacią krótkowzroczności oraz nadwzroczności. Z kolei drugie znajdują zastosowanie w leczeniu astygmatyzmu.
Wśród soczewek sferycznych wyróżnia się również pewne subtypy, stosowane w zależności od rodzaju wady, którą korygujemy. W przypadku leczenia krótkowzroczności stosuje się soczewki wklęsło-wypukłe o działaniu rozpraszającym, dzięki czemu punkt skupienia promieni świetlnych przesuwany jest do tyłu tak, by znalazł się na siatkówce. Ten rodzaj soczewek określany jest jako „minus”.
Oprócz doboru podstawowych cech i komponent soczewek (możliwe jest wykonanie soczewki łączącej komponentę sferyczną i cylindryczną), a także tworzywa, z którego mają być wykonane, dobierane są ich inne parametry. Należą do nich na przykład obecność powłoki antyrefleksyjnej czy też odporność na uszkodzenia. Kolejnym, ostatnim już etapem doboru okularów jest wybranie oprawek. Jest to wbrew pozorom bardzo istotny aspekt.
W dzisiejszych czasach rynek oferuje bardzo szeroki wybór oprawek. Istnieje wiele firm produkujących oprawki. Mogą być druciane, plastikowe, pełne, częściowe, sportowe, eleganckie et cetera. Okulary powinny być dobrane przez okulistę bezpośrednio do kształtu twarzy, aby podkreślały urodę i dodawały powagi i animuszu. Dobrze dobrane okulary to nie tylko niezbędne narzędzie do korekcji wad wzroku, ale także świetny dodatek będący doskonałym elementem stylizacji na każdą okazję.
Korekcja krótkowzroczności za pomocą szkieł kontaktowych
Oczywiście możliwy jest dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów. Należy jednak pamiętać, iż pomimo wielu podobieństw, zarówno zapis recepty jak i parametry soczewek mogą się różnić. Wynika to w dużej mierze z tego, iż w skład opisu soczewki kontaktowej, poza parametrami typowymi dla okularów związanych z mocą, konieczne jest również uwzględnienie promienia krzywizny soczewki kontaktowej, a także jej średnicy.
Należy mieć świadomość tych różnic dlatego, iż kupno soczewek na podstawie recepty stricte okularowej może wiązać się nie tylko z nieoptymalnym widzeniem, ale też ze znacznym dyskomfortem użytkowania soczewek.
W skrajnych przypadkach może dojść nawet do przykrych powikłań związanych z niewłaściwym ich doborem. Moc soczewek kontaktowych jest tożsama z mocą soczewek okularowych pod warunkiem krótkowzroczności nie przekraczającej -3,25dioptri. U pacjentów z większą wadą te moce mogą się różnić.
Soczewki kontaktowe są zróżnicowane nie tylko ze względu na moc, promień krzywizny, kształt czy rozmiar, ale również w zakresie czasu ich użytkowania przekładającego się na częstotliwość ich zmiany. Wyróżnia się przykładowo soczewki jednodniowe, miesięczne, ale także o innych zakresach długości użytkowania.
Laserowa korekcja krótkowzroczności
Laserowa korekcja krótkowzroczności jest często stosowaną zabiegową metodą, która umożliwia leczenie krótkowzroczności. Istnieje kilka sposobów przeprowadzenia procedury. Właściwa metoda dobierana jest w zależności od nasilenia wady, a także obecnością ewentualnych przeciwwskazań.
Najpopularniejszy obecnie jest zabieg wykorzystujący metodę FemtoLASIK. Jest to zabieg o bardzo szerokim spektrum możliwości zastosowania. Odnosi efekt w leczeniu mocno nasilonej krótkowzroczności. Innym rodzajem laserowej korekcji wad wzroku jest użycie metody LASEK. ReLEx smile jest obecnie najbardziej innowacyjną dostępną na rynku metodą laserowej korekcji wad wzroku.
Polega ona na zastosowaniu wyłącznie lasera femtosekundowego, dzięki czemu inwazyjność zabiegu jest minimalna. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu krótkowzroczności o niewielkim stopniu nasilenia.
Krótkowzroczność Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing