Lampa szczelinowa
Lampa szczelinowa czym jest?
Lampa szczelinowa jest przyrządem optycznym wynalezionym w 1911r. przez Allvara Gullstranda. Zasadniczymi elementami wchodzącymi w jej budowę oraz umożliwiającymi spełnianie swojej funkcji są własne źródło światła oraz mikroskop rogówkowy. Dzięki nim lampa szczelinowa pozwala na ocenę struktur przedniego odcinka oka, do którego należą powieki, twardówka, spojówka, tęczówka, rogówka oraz soczewka.
Rozproszone światło kierowane jest przez wąską szczelinę umożliwiającą jego zogniskowanie. Z kolei biomikroskop będący kluczowym elementem aparatu, pozwala na otrzymanie obrazu nawet w czterdziestokrotnym powiększeniu.
Ponadto, dzięki połączeniu z innymi przyrządami optycznymi takimi jak na przykład lustro Goldmanna czy lustro gonioskopowe pojedyncze lub poczwórne, lampa szczelinowa umożliwia także dokładną ocenę siatkówki. U pacjentów z wysokim poziomem wrażliwości na bodziec świetlny, możliwe jest zastosowanie specjalnego filtra redukującego natężenie światła. Lampą szczelinową badanie jest bezbolesne.
Jak wygląda badanie w lampie szczelinowej?
Badanie w lampie szczelinowej, zwane inaczej biomikroskopią, jest podstawową procedurą wchodzącą w skład rutynowego badania okulistycznego. Pacjent siada przy lampie szczelinowej naprzeciwko lekarza badającego i ustawia głowę w specjalnym stelażu unieruchamiającym głowę, opierając brodę na specjalnej podpórce.
Okulista kieruje wiązkę światła na powierzchnię gałki ocznej, a następnie, patrząc przez specjalny powiększający okular biomikroskopu, ocenia kawałek po kawałku struktury oka. Ocenie podlegają kolejno powieki, spojówka, twardówka, rogówka, przednia komora oka, tęczówka, soczewka oraz przednią część ciała szklistego.
Pacjent powinien przez cały czas trwania badania patrzeć daleko na wprost, chyba, że badający okulista mówi inaczej. Aby badanie przebiegło optymalnie i dało dobry rezultat, należy ściśle przestrzegać instrukcji wykonującego badanie. Dodatkowo, niektóre modele lamp szczelinowych są wyposażone w tonometry aplanacyjne służące do pomiaru ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej, a także aparaty fotograficzne umożliwiające dokumentację zmian chorobowych, a także ocenę porównawczą obrazu przed i po leczeniu.
Jak się przygotować do badania w lampie szczelinowej?
Na badanie w lampie szczelinowej zawsze warto przyjść w towarzystwie drugiej osoby, zadbać o to, by nie prowadzić samochodu, a także warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. Jest to o tyle istotne, iż tuż przed badaniem, lekarz dokonuje zakropienia oka kroplami z atropiną. Ma to na celu rozszerzenie źrenicy, co umożliwia na bardziej precyzyjną ocenę struktur oka.
Lampą szczelinową badanie po rozszerzeniu źrenic
Rozszerzenie źrenicy ze zniesieniem odruchu jej zwężania wiąże się z zaburzeniami widzenia i zwiększoną wrażliwością na światło, które ustępują samoistnie po kilku godzinach lub dniach. Ważne jest, by powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, dopóki widzenie nie powróci do stanu prawidłowego sprzed zakropienia.
Jakie są wskazania badania w lampie szczelinowej?
Badanie w lampie szczelinowej jako standardowy element podstawowego badania okulistycznego jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób oka. Należą do nich na przykład:
Lampa szczelinowa kiedy?
Choroba Wilsona – uwarunkowane genetycznie zaburzenie metaboliczne prowadzące do odkładania się nadmiernej ilości miedzi w tkankach. Jej charakterystycznym objawem jest obecność tak zwanych pierścieni Kaysera-Fleischera – pomarańczowobrunatnych obrączek obserwowanych wokół tęczówki.
Zapalenie spojówek – o różnej etiologii.
Dystrofia Fuchsa – powoli postępująca, obuoczna choroba rogówki.
Zwyrodnienie plamki żółtej – zwane inaczej AMD lub starcze zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła, postępująca choroba gałki ocznej. Występuje zazwyczaj u osób po 50 roku życia. Choroba ta powoduje do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki, a w szczególności plamki żółtej stanowiącej jej centralną część. Jest to jedna z najpowszechniejszych przyczyn upośledzenia i utraty widzenia centralnego.
Do innych schorzeń, w diagnostyce których wykorzystywane jest badanie w lampie szczelinowej należą między innymi: stożek rogówki, presbyopia, odwarstwienie siatkówki, retinopatia barwnikowa, zespół Sjögrena, zapalenie naczyniówki czy męty ciała szklistego.
Czy badanie w lampie szczelinowej wiąże się z ryzykiem powikłań?
Badanie w lampie szczelinowej jest bezpieczne i bezinwazyjne. Jedynym potencjalnym powikłaniem badania mogą być chwilowe zaburzenia widzenia związane z oddziaływaniem wiązki promieniowania świetlnego o dużym nasileniu. Jednakże objawy te ustępują samoistnie po kilku minutach.
Lampa szczelinowa Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing