Lifting powiek
Powszechnie uważa się, że oczy są zwierciadłem duszy, i podświadomie jest to pierwsza okolica ciała, która zwraca uwagę przy nawiązaniu kontaktu, relacji. Paradoksalnie jest to okolica, gdzie procesy starzenia się dają o sobie znać najszybciej. Zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych, kwasu hialuronowego, a także dochodzi do zaniku tłuszczowej tkanki podskórnej.
W efekcie tego dochodzi do opadnięcia powiek, tworzenia się zmarszczek w ich okolicy (tak zwanych „kurzych łapek”), a także zjawiska znanego jako „worki pod oczami”. Na szczęście, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej możliwe jest usunięcie tych niedoskonałości, i przywrócenie młodego i świeżego wyglądu tej okolicy twarzy.
Chirurgiczna plastyka powiek
Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna metoda liftingu powiek, jest zabiegiem będącym rozwiązaniem dla osób borykających się z tym problemem. Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji.
Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy. W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości.
Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs. Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.
Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca.
Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące. Ponadto zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Blefaroplastykę można wykonać do dwóch razy w życiu, a jej efekt utrzymuje się nawet do 20 lat.
Lifting powiek – radiofrekwencja
Radiofrekwencja jest innowacyjnym urządzeniem będącym nowym spojrzeniem na lifting z wykorzystaniem fali radiowej. Urządzenie to opiera swoje działanie na przełomowej technologii łączenia fali radiowej monopolarnej oraz bipolarnej, dzięki czemu możliwe jest doprowadzenie impulsu wprost do skóry właściwej. Umożliwia to przeprowadzenie zarówno liftingu endodermalnego jak i zewnętrznego.
Lifting endodermalny, zwany także liftingiem zewnętrznym, opiera swoje działanie na emisji fal radiowych ze źródła umieszczonego w obrębie skóry. W tym celu lekarz wprowadza pod skórę specjalną kaniulę. Jej średnica jest bardzo niewielka, jeszcze mniejsza od tej wykorzystywanej w zabiegach z użyciem nici liftingujących. Działanie tej kaniuli jest podwójne.
Po pierwsze stanowi źródło emitujące fale radiowe, po drugie pełni rolę swoistej sondy, która umożliwia precyzyjną kontrolę nad zadawanym bodźcem termicznym. Drugim rodzajem zabiegów oferowanych przez to urządzenie jest lifting zewnętrzny, który w przeciwieństwie do liftingu endodermalnego jest procedurą nieinwazyjną.
Również opiera się na wykorzystaniu działania zarówno fali radiowej monopolarnej jak i bipolarnej. Emiterem fal są specjalne, profilowane głowice ceramiczne, dopasowane do poszczególnych części ciała. Zabieg polega na przyłożeniu przez lekarza głowicy na obszar ciała poddawany zabiegowi. Głowica emituje fale radiowe powodując intensywne przegrzanie tkanek, na które oddziałuje.
W efekcie dochodzi do obkurczania się włókien kolagenowych oraz pobudzania procesów lipolizy komórek tłuszczowych. Rezultatem powyższych procesów jest stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych. Wskutek powyższych procesów otrzymujemy bardzo wysokiej jakości efekt liftingujący, a także wyszczuplający. Ten rodzaj liftingu jest idealny do przeprowadzania.
Madonna lift
Madonna lift jest zabiegiem, podczas którego wykorzystuje się oddziaływanie lasera frakcyjnego CO2 na tkanki, dzięki czemu możliwa jest eliminacja nadmiaru skóry i tkanki w obrębie powiek, zmarszczek typu „kurze łapki”, a także cieni pod powiekami. Mechanizm działania lasera frakcyjnego polega na emisji fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek.
Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Duże skupienie wiązki pozwala na działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dodatkowo, urządzenie emituje również strumień dwutlenku węgla. Gaz ten powoduje poprawienie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie jej odżywienia. Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Lifting powiek – Wskazania do zabiegu
Zasadnicze wskazania do przeprowadzenia liftingu powiek zawierają się w dwóch grupach. Pierwszą stanowią defekty estetyczne, czego znaczenie nie budzi wątpliwości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszechobecny pęd za pracą i karierą znacznie utrudnia właściwe dbanie o zdrowy styl życia i dłuższe zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ta potrzeba jest bardzo uwydatniona.
Dzięki niemu znacznie łatwiej odnaleźć się w świecie i utrzymać pewność siebie niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Jednakże nie można zapominać, iż opadające powieki to nie tylko niedoskonałość estetyczna.
Może powodować zaburzenia pola widzenia pod postacią jego ograniczenia, niejednokrotnie znacznego i upośledzającego codzienne funkcjonowanie (na przykład znaczne utrudnienia w prowadzeniu samochodu). Wykonanie liftingu u tej grupy pacjentów daje możliwość powrotu do dotychczasowej aktywności.
Lifting powiek Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing