Lipoliza laserowa
Lipoliza laserowa
Nadwaga i otyłość są klasyfikowane w dzisiejszych czasach jako choroby cywilizacyjne. Są efektem wzrastającej tendencji do niezdrowego odżywiania się oraz prowadzenia siedzącego trybu życia. Poza oczywistym negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, wpływają one również na wygląd zewnętrzny oraz zdrowie psychiczne związane z poczuciem atrakcyjności. Nadmiar tkanki tłuszczowej często powoduje, że źle czujemy się
w swoim ciele.
Jak więc temu zaradzić? Oczywiście najskuteczniejsze jest dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, eliminacja z diety cukrów prostych oraz łączenia węglowodanów z tłuszczami, nieobjadanie się przed snem, oraz zapewnienie odpowiedniej podaży białka są kluczowe dla zachowania atrakcyjnego wyglądu.
Poza tym nieodzowna jest właściwa podaż wody (30-40ml/kg masy ciała/dobę), regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek.
Jednak często pomimo prawidłowego odchudzania, niejednokrotnie nie udaje nam się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc, np. wewnętrznych stron ud.
W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.
Czym jest i skąd się bierze promieniowanie lasera?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach.
Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Lipoliza laserowa czym jest?
Fizjologiczny proces rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie nosi nazwę lipolizy. Jest to proces pobudzany przez różne hormony (adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę). Pod ich wpływem trójglicerydy, które stanowią główną masę tłuszczu są rozbijane na wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Wyżej wymienione kwasy stają się substratem energetycznym dla organizmu na drodze procesu tak zwanej kinezy białkowej.
Proces ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej między innymi jako metoda wyszczuplania ud. Istnieją trzy zasadnicze metody wywoływania lipolizy stosowane w medycynie estetycznej, których cel jest taki sam. Zabieg ten jest praktycznie całkowicie bezinwazyjny.
Stosowaną metodą jest rozbijanie tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem lasera 1470 nm. Ta metoda jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich. Polega na precyzyjnym oddziaływaniu promieni lasera na tkankę tłuszczową powodując jej rozkład. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że powoduje ona ujędrnienie skóry. Urządzeniem, które wykorzystuje lipolizę laserową jest Lipolaser.
Trzeci rodzaj lipolizy wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków. Jest to najbardziej innowacyjna metoda, w której fale ultradźwiękowe stosowane są do rozbijania tkanki tłuszczowej.
Na czym polega fenomen lipolizy laserowej?
Lipoliza laserowa, czyli tak zwana liposukcja małej objętości, polega na destrukcji tkanki tłuszczowej przy pomocy promieniowania laserowego. Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do lipolizy laserowej jest laser diodowy SWING emitujący promieniowanie laserowe o długości fali 1470mm.
Jest to szczególnie istotne, gdyż wymieniona wyżej długość fali jest bardzo zbliżona do pików absorbcyjnych tkanki tłuszczowej, co umożliwia selektywne działanie lasera oraz destrukcję termiczną komórek tłuszczowych. Ponadto efektem zabiegu jest również poprawa elastyczności i jędrności skóry.
Zabieg lipolizy laserowej charakteryzuje się bardzo małą inwazyjnością, oraz bolesnością, przez co w zupełności wystarczające jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Również pozwala to na istotne skrócenie do minimum czasu rekonwalescencji.
Dzięki działaniu bodźca termicznego, w czasie trwania zabiegu lipolizy laserowej dochodzi do jednoczesnej koagulacji drobnych naczyń krwionośnych, co w efekcie znacznie zmniejsza nasilenie krwawienia.
Dzięki swojej delikatności i bezinwazyjności, zabieg lipolizy laserowej może być wykonywany praktycznie we wszystkich okolicach ciała, z twarzą włącznie. Ponadto, bardzo często po zabiegu dochodzi do poprawy jednorodności skóry i usunięcia przebarwień. Zabieg łączy się z zabiegiem liposukcji.
Lipoliza laserowa Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing