Łupież
Poznajmy definicję, przyczyny i sposoby leczenia łupieżu, który można pokonać podcza wizyty u trychologa w klinice medycyny estetycznej.
Czym jest łupież?
Łupież (łac. pityriasis capillitii) jest to choroba skóry. Polega ona na łuszczeniu się naskórka i dotyka aż 40% populacji. Choroba występuje u obu płci, jednak u mężczyzn przebiega dużo bardziej przewlekle. Wyróżniamy lekką postać łupieżu – suchy łupież, który przybiera formę białych płatków odrywających się od skóry głowy.
Zaawansowana forma łupieżu przybiera formę tłustych łusek o żółtawym kolorze, z których powstają strupy. Objawami towarzyszącymi jest swędzenie i zaczerwienienie skóry. Ta druga odmiana łupieżu jest bardzo groźna i może prowadzić do łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Łupież powinno się leczyć u trychologa.
Przyczyny powstania łupieżu
Należy do nich zaburzenie procesu odnowy i złuszczania naskórka. Inną przyczyną jest zapalenie skóry przez drożdżopodobny grzyb Pityrosporum ovale. Ten grzyb żyje na powierzchni skóry każdego człowieka, ale tylko mając sprzyjające warunki takie jak: wysoka temperatura, wilgotność powietrza, łojotok, nadmierna potliwość czy obniżona odporność, może się uaktywnić w organizmie człowieka.
Kolejną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Należą do nich zaburzenia bariery naskórkowej i nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu choroby są: przewlekły stres, alkohol, nadmierne pocenie się, niewłaściwa pielęgnacja głowy czy zbyt częste stosowanie szamponów przeciwłupieżowych.
Czynniki zwiększające ryzyko powstawania łupieżu
- łojotokowe zapalenie skóry głowy
- łuszczyca skóry głowy
- przesuszenie włosów
- stres
- grzyby drożdżopodobne Pityrosporum ovale
- niedostateczna higiena skóry głowy
- wiek
- płeć
- zakłócenia flory bakteryjnej skóry głowy
- niewłaściwa dieta
- niektóre choroby (choroby neurologiczne, zawał serca i udar mózgu)
- zmiany hormonalne
- osłabienie układu immunologicznego
Leczenie łupieżu
Podstawą leczenia łupieżu jest wykonanie trychologicznego badania skóry głowy i włosów u trychologa. Jest to konieczne do potwierdzenia diagnozy i zaproponowania dedykowanego leczenia w klinice medycyny estetycznej.
Pierwszym z zabiegów na leczenie łupieżu u dermatolog Poznań jest karboksyterapia skóry głowy połączona z zabiegiem d’Arsonvala. Do zabiegu stosuje się urządzenie emitujące prądy o wysokiej częstotliwości (300-500 Hz). Podczas zetknięcia urządzenia ze skórą głowy wytwarzany jest ozon, a pacjent odczuwa delikatne mrowienie skóry. Następnie lekarz wykonuje karboksyterapię, która polega na śródskórnym podawania dwutlenku węgla.
Ozon prowadzi do oczyszczenia i dezynfekcji skóry głowy, co pobudza mikrokrążenie i ma działanie przeciwzapalne. Karboksyterapia u trychologa Poznań dostarcza skórze dwutlenku węgla, który hamuje wypadanie włosów, poprawia ukrwienie i podnosi jakość włosów. Kiedy podłoże łupieżu wiąże się ze zmianami endokrynologicznymi, lekarz stosuje leczenie hormonalne.
Drugim zabiegiem na łupież u trychologa Poznań jest zabieg d’Arsonvala z infuzją tlenową. Zabieg d’Arsonvala przygotowuje skórę głowy do przyjęcia skoncentrowanych składników preparatu stosowanego w infuzji tlenowej. Zabieg u trychologa prowadzi do leczenia skóry owłosionej głowy i hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych głowy. Pozbawia też skórę głowy suchości. Kolejnym zabiegiem na łupież jest osocze bogatopłytkowe (PRP).
Jego istotą jest biostymulacja komórek skóry za pomocą wstrzykiwanych w skórę głowy czynników wzrostu, które zawierają aktywne trombocyty. Efektem działania osocza bogatopłytkowego jest aktywacja komórek macierzystych, stymulacja fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i wspomaganie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Zabieg osocza bogatopłytkowego zapewnia uruchomienie procesów naprawczych w skórze głowy, które mają korzystny wpływ na leczenie łupieżu.
Łupież Poznań
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing