Łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe
Utrata włosów może przyczynić się nie tylko do pogorszenia wizerunku, ale również samopoczucia czy pewności siebie. Natomiast dzięki dokładnej diagnozie i rozpoznaniu rodzaju łysienia, możliwe jest odzyskanie pięknej fryzury. Dowiedzmy się, czym jest łysienie telogenowe – nadmierne wypadania włosów i jakie zabiegi na nie są wskazane w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu.
Na czym polega łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe – nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Utrata włosów następuje poprzez zaburzenie naturalnego cyklu ich wzrostu. Warto dowiedzieć się, jakie są fazy rozwoju owłosienia na głowie:
- anagen – wzrost,
- katagen – etap przejściowy,
- telogen – spoczynek.
Istotne znaczenie ma fakt, że włosy na głowie znajdują się w różnych etapach cyklu wzrostu. Łysienie telogenowe następuje wtedy, gdy owłosienie skóry głowy jest w fazie spoczynku, przez co nie dochodzi do jego wzrostu. W efekcie zachodzą zmiany w mieszku włosowym i pojawiają się charakterystyczne, łyse obszary.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Ważnym elementem przy diagnozie łysienia telogenowego, jest określenie jego przyczyn. Wzrost włosów w warunkach prawidłowych odbywa się w pewnych fazach – cykl wzrostu włosa, w przypadku zaburzeń dochodzi do zmian w mieszku włosowym co objawia się osłabieniem i wypadaniem włosów. Przedłużająca się faza spoczynku może być objawem wielu schorzeń, takich jak:
- infekcji wirusowych i stanów gorączkowych,
- chorób endokrynologicznych,
- długotrwały stres,
- niedobory składników odżywczych np. żelaza w diecie,
- stanów alergicznych.
Przyczyny łysienia telogenowego:
- zaburzenia hormonalne – np. nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy,
- przyjmowanie leków i sterydów,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- urazy mechaniczne,
- brak zbilansowanej diety,
- choroby zakaźne,
- ciężkie choroby przewlekłe (RZS, cukrzyca niewyrównana, miażdżyca),
- alergiczna wysypka skóry głowy,
- przewlekły stres.
Typy łysienia telogenowego
Przy leczeniu łysienia telogenowego istotne jest także określenie jego typu:
- natychmiastowe uwalnianie anagenu – zwykle przyczyną jest wysoka gorączka,
- opóźnione uwalnianie anagenu – spowodowany przez wahania hormonalne np. po porodzie,
- skrócona faza anagenu – faza wzrostu jest ograniczona, przez co dochodzi do łysienia,
- natychmiastowe uwalnianie telogenu – występuje przy stosowaniu leczenia minoksydylem,
- opóźnione uwalnianie telogenu – może być związane ze zmianą miejsca zamieszkania czy nawet pory roku.
Diagnostyka
Osoby zmagające się z problemem nadmiernego wypadania włosów powinny udać się do trychologa. Podczas wizyty najpierw jest przeprowadzany wywiad, a później następuje badanie specjalistyczne. Przy diagnozowaniu łysienia telogenowego wykonuje się test pociągania. Jeśli trycholog za pomocą kciuka i palca wskazującego wyciągnie bez trudno około 40 włosów, to stwierdza się ten typ utraty owłosienia. Niezbędne jest także badanie za pomocą trychoskopu i wykonanie diagnostyki laboratoryjnej, m.in.: morfologii krwi i badania moczu.
Leczenie łysienia telogenowego – klinika medycyny estetycznej Poznań
Po zdiagnozowaniu łysienia telogenowego możliwe jest dopasowanie odpowiedniej metody leczenia. Jeśli stwierdzono niedobory żelaza, niezbędna jest jego suplementacja. Istotną rolę odgrywa tu przyczyna łysienia telogenowego, gdyż to ona warunkuje rodzaj dobranej terapii. W przypadku, gdy wypadanie włosów jest spowodowane zaburzeniami endokrynologicznymi, konieczne jest ustabilizowanie pracy tarczycy. Oprócz podawania żelaza, przy łysieniu telogenowym zaleca się suplementację biotyny, minerałów i witamin.
W klinice medycyny estetycznej w Poznaniu są wykonywane zabiegi, które mogą wesprzeć pacjenta w walce z nadmierną utratą włosów:
- mezoterapia igłowa skóry głowy – polega na iniekcjach śródskórnych z preparatami aktywnymi, np. osoczem bogatopłytkowym. Substancje są wprowadzane precyzyjnie w tkankę. Mezoterapia igłowa jest często uzupełniana zabiegami z penem wyposażonym w mikroigły.
- terapia UVA/UVB/PUVA – podczas zabiegu wykorzystuje się urządzenie emitujące światło UV. Pozwala to na pobudzenie włosów do wzrostu.
- terapia peptydowa – przy zabiegu dochodzi do wstrzykiwania specjalnej mieszanki peptydowej, pozwalającej na odżywienie skóry głowy i stymulację wzrostu włosów.
- karboksyterapia skóry głowy – procedura polega na śródskórnej iniekcji dwutlenku węgla, co pobudza ukrwienie skóry i redukuje problem wypadania włosów.
Dobór odpowiedniego zabiegu w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Polecamy:
Przeszczep włosów metodą FUE Poznań
Łysienie telogenowe Piśmiennictwo:
- Styczeń, Włosom na ratunek. [dostęp online: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf dn. 12.02.2024 r.]
J.Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. 6 str. 613-617.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Kosmala, A. Osmola-Mańkowska, Z. Adamaski, R. Żaba, Łysienie telogenowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie [dostęp online: https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/20-26.pdf dn. 12.02.2024 r.]
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing