Mezoterapia skóry głowy
Każdy z nas marzy o zachowaniu atrakcyjnego wyglądu przez długi czas. Patrząc na twarze i ciała gwiazd ekranu, wybiegu czy estrady niejednokrotnie zastawiamy się jak to jest możliwe, żeby po czterdziestce czy pięćdziesiątce wyglądać dwadzieścia lat młodziej.
Tymczasem proces starzenia się skóry jest nieunikniony. Polega przede wszystkim na zaniku włókien kolagenowych i elastynowych, a także zmniejszeniu ilości kwasu hialuronowego. Dochodzi również do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem tego jest ścieńczenie skóry, osłabienie jej napięcia oraz jędrności. W rezultacie prowadzi to do tworzenia się nawisów skórnych, różnego rodzaju zmarszczek i defektów skóry, wskutek czego twarz ulega postarzeniu.
Istnieje wiele czynników wpływających na nasz wygląd. Mogą być one modyfikowalne lub niemodyfikowalne. Do tych, na które nie mamy wpływu należą przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i predyspozycje rodzinne, a także niektóre schorzenia. Znacznie liczniejszą grupę stanowią czynniki modyfikowalne. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie zdrowego trybu życia.
Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, w tym również zapewnienie organizmowi odpowiedniej podaży wody (30-40ml na kg masy ciała na dobę), a także dbanie o systematyczną aktywność fizyczną są kluczowe dla zapewnienia młodego wyglądu przez długi czas. Dostarczają one do organizmu substancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych, a także umożliwiają zachowanie optymalnego napięcia mięśniowego, co z kolei pozwala na zachowanie jędrności skóry.
Jednakże w dzisiejszych czasach, gdy pęd za karierą, pracą i pieniędzmi dominuje w życiu, coraz częściej zaniedbujemy zdrowe nawyki. Prawidłowo zbilansowane pokarmy zastępowane są przez posiłki typu fastfood. Zamiast wody często wybieramy duże ilości kawy i słodzonych napojów gazowanych. Coraz rzadziej również dbamy o regularne ćwiczenia fizyczne, które są zastępowane przez siedzący tryb życia.
Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciw potrzebie atrakcyjnego wyglądu mimo wszystko. Jednym z zabiegów umożliwiających jego długie zachowanie jest mezoterapia igłowa.
Czym jest mezoterapia igłowa skóry głowy?
Mezoterapia igłowa jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę głowy różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje, np. osocze bogatopłytkowe. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.
Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów.
Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę głowy z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia.
Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry. Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu.
Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych.
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Zalety mezoterapii igłowej skóry głowy
Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju skóry, dla której może być zastosowany.
Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry głowy, ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Często stosujemy ją jako przygotowanie skóry do zabiegu przeszczepu włosów.
Dla kogo przeznaczona?
Mezoterapia igłowa skóry głowy jest zabiegiem o bardzo szerokim spektrum wskazań. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu objawom procesów starzenia się skóry. Wykorzystuje się ją więc do ujędrniania skóry, a także pobudzania metabolizmu jej komórek, a co za tym idzie procesów regeneracyjnych.
Zabieg ten znajduje również zastosowanie w usuwaniu przebarwień i rozjaśnianiu skóry głowy. Ponadto jest skuteczny w eliminowaniu innych rodzajów defektów skóry, na przykład blizn (zarówno potrądzikowych jak i pourazowych). Jest również bardzo skuteczna w leczeniu łysienia.
Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mezoterapia igłowa skóry głowy obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Nie należy jej wykonywać u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Jest przeciwwskazana u pacjentów z aktywną chorobą nowotworową, a także schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami metabolicznymi (na przykład cukrzyca).
Nie jest zalecana u cierpiących na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca), a także
u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Jest przeciwwskazana w przypadku występowania aktywnych stanów zapalnych w obrębie skóry, zarówno o etiologii bakteryjnej, grzybiczej, jak i wirusowej (na przykład opryszczka).
Ponadto nie należy jej przeprowadzać u osób, u których stwierdzono alergię na substancję stosowaną w trakcie zabiegu.
Mezoterapia skóry głowy
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing