Mikrodermabrazja efekty:
- lepsze dotlenienie i odżywienie skóry;
- wzmocnienie wchłanialności składników aktywnych w kosmetykach;
- poprawienie kolorytu i elastyczności skóry;
- zmniejszenie widoczności płytkich zmarszczek;
- zmniejszenie widoczności przebarwień i blizn;
- oczyszczenie i odblokowanie porów;
- usuwanie zaskórników i redukcja objawów trądziku;
- pobudzenie skórę do produkcji kolagenu;
- poprawienie ukrwienia skóry.
Mikrodermabrazja
Dbanie o właściwą, prawidłowo zbilansowaną i zrównoważoną dietę, regularne przyjmowanie posiłków, zapewnienie odpowiedniej podaży wody, a także systematyczna aktywność ruchowa pozwalają na znaczne spowolnienie procesów starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.
Czym jest i na czym polega zabieg?
Mikrodermoabrazja, czyli inaczej mikropeeling kontrolowany jest jedną z metod mechanicznego ścierania nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Kolejne warstwy naskórka są ścierane przez precyzyjnie ukierunkowany strumień mikrokryształów. Jest to innowacyjna metoda, która znacznie poprawia funkcjonowanie skóry, a także pozwala na eliminację pewnych specyficznych jej defektów.
Historia mikrodermabrazji sięga połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Początkowo metoda ta była zarezerwowana wyłącznie dla dermatologów. Jednakże w dzisiejszych czasach zabieg ten jest coraz częściej przeprowadzany w warunkach instytutów kosmetycznych oraz gabinetów medycyny estetycznej.
Istotą procedury mikrodermabrazji jest złuszczanie i ścieranie górnych warstw naskórka. Proces ten powoduje stymulację podziałów komórkowych w obrębie podstawnych warstw naskórka. Jest to wynik odpowiedzi na eliminację uszkodzonych i zrogowaciałych komórek. Nowopowstałe komórki przemieszczają się w kierunku szczytowych warstw komórka i zastępują te uszkodzone. W rezultacie skóra ulega odmłodzeniu, poprawia się jej jędrność oraz zwiększa napięcie.
Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?
Wyodrębniono kilka rodzajów mikrodermabrazji, które różnią się mechanizmem ścierania naskórka. Najważniejsze z nich omówiono poniżej.
Mikrodermabrazja diamentowa
Eliminacja zrogowaciałej warstwy naskórka odbywa się przy pomocy specjalnych głowic wykonanych z materiału diamentowego. Jest to metoda charakteryzująca się zupełną bezpyłowością. Dzięki temu jest idealna dla pacjentów o skórze wrażliwej, delikatnej, a także dla tych, u których występują schorzenia alergiczne.
Mikrodermoabrazja korundowa
Ten rodzaj mikrodermabrazji opiera się na wykorzystaniu zmikronizowanych cząstek tlenku glinu. Mikronizacja jest procesem, który polega na zmniejszaniu średnicy cząstek stałych danego materiału do średnicy rzędu mikrometrów. Zastosowanie tej metody skutkuje znacznym zwiększeniem wytwarzania się włókien kolagenowych i elastynowych jako reakcji na usuwanie uszkodzonych komórek. W efekcie tego dochodzi do zwiększenia napięcia skóry i poprawy jej jędrności.
Mikrodermoabrazja tlenowa
Metoda ta wykorzystuje zintegrowane działanie tlenu oraz soli fizjologicznej. Połączenie to pozwala nie tylko na złuszczaniu nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka, ale również oczyszczania zatkanych porów skóry. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie powstawania zaskórników, krostek, a niejednokrotnie nawet poważniejszych stanów zapalnych o charakterze miejscowym, które mogą się wytwarzać w obrębie skóry.
Mikrodermabrazja – Jak wygląda zabieg?
W pierwszym etapie zabiegu mikrodermabrazji lekarz lub kosmetyczka dokładnie oczyszcza skórę twarzy eliminując nadmiar sebum, kurz czy też pot. Następnie przykładana jest specjalna głowica, która zasysa złuszczony naskórek, a także pozostałe kryształy i ewentualny pył. Głębokość złuszczana regulowana jest przez osobę przeprowadzającą zabieg na bieżąco, i jest dostosowana indywidualnie w zależności od potrzeby u danej pacjentki.
Do kogo jest adresowana?
Mikrodermoabrazja jest wykonywana w stosunkowo szerokim spektrum wskazań. Pierwszym z nich jest przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry pod postacią przede wszystkim jej wiotkości, a także zmarszczek. Ponadto przynosi bardzo dobre efekty w poprawianiu stanu skóry.
Zabieg ten odnosi również bardzo dobre efekty w usuwaniu drobnych niedoskonałości skóry takich jak piegi, rozstępy czy niewielkie blizny. Ponadto znajduje także zastosowanie w leczeniu niektórych postaci trądziku oraz zmian potrądzikowych.
U kogo przeciwwskazana Mikrodermoabrazja?
Jak każdy zabieg oferowany przez medycynę estetyczną również mikrodermabrazja obarczona jest przeciwwskazaniami u niektórych grup pacjentów. Do pierwszej grupy należą pacjenci, u których generalnie procedury estetyczne są przeciwwskazane, takie jak aktywne choroby nowotworowe, leczenie onkologiczne, ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego czy schorzenia autoimmunologiczne. Szczególną grupą przeciwwskazań są niektóre schorzenia skóry.
Należą do nich przede wszystkim aktywne stany zapalne, zwłaszcza te spowodowane infekcjami (zarówno wirusowymi, jak i bakteryjnymi czy też grzybiczymi). Ponadto skłonność do tworzenia się bliznowców, naczyniaki jamiste, trądzik różowaty, trądzik ropowiczy, przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza tych zawierających izotretynoinę), zabiegi chirurgiczne okolicy poddawanej mikrodermabrazji wykonywane w ciągu poprzedzających dwóch miesięcy, czy też przerwanie ciągłości skóry w tej okolicy.
Co daje mikrodermabrazja?
Zabieg daje głębokie oczyszczenie, regenerację i odmłodzenie oraz wygładzenie blizn np. blizn po trądziku.
Alternatywą do tego zabiegu jest dermapen lub peeling laserowy.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing