Najpopularniejsze masaże lecznicze

Najpopularniejsze masaże lecznicze wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej

Masaże lecznicze takie jak drenaż limfatyczny, masaż kręgosłupa i masaż tkanek głębokich to zabiegi, które pozwalają pozbyć się określonych schorzeń i dolegliwości. Poznajmy wskazania do zabiegu, właściwości zdrowotne i ich  przebieg.

Drenaż limfatyczny – właściwości zdrowotne

Często w organizmie człowieka przepływ limfy jest spowalniany za sprawą siedzącego trybu życia, braku ruchu czy napięcia mięśni. Drenaż limfatyczny jest masażem leczniczym, który stymuluje i poprawia krążenie płynów w układzie limfatycznym. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn, pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii, ma korzystny wpływ na mięśnie i wzmocnienie więzadeł, poprawia ukrwienie i dotlenia tkanki, pobudza do lepszego funkcjonowania układ limfatyczny i krwionośny.

Poza medycznym właściwościami na ciało, masaż limfatyczny ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne: poprawia nastrój i rozluźnia napięcie psychiczne i mięśniowe. Masaż limfatyczny wykonuje się z powodzeniem także jako zabieg na twarz. Dzięki drenażowi limfatycznemu twarzy i okolic oczu możemy uwolnić się od napięcia oraz poprawić koloryt i jędrność skóry. Masaż limfatyczny twarzy ma korzystny wpływ na poprawę krążenia krwi i limfy.

Warto zaznaczyć, że drenaż limfatyczny twarzy i innych partii ciała ma zbawienny wpływ na ujędrnienie skóry. Jego działanie polega na uwalnianiu obumarłych komórek naskórka, przyczyniając się do poprawy oddychania skóry. W gabinetach medycyny estetycznej masaż limfatyczny wykonuje się także w celu redukcji cellulitu, wyszczuplania i ujędrniania ciała. 

Drenaż limfatyczny – Najpopularniejsze masaże lecznicze

Pacjent musi zdjąć ubranie z masowanej części ciała, aby nie wstrzymywać przepływu krwi. Kończyny pacjenta muszą znajdować się powyżej poziomu serca – często używa się w tym celu wałków lub klocków gimnastycznych – oraz zgięte pod niewielkim kątem. Drenaż limfatyczny twarzy i całego ciała wykonuje się od obwodu w kierunku ujść żylnych. W pierwszej kolejności udrażnia się pnie limfatyczne i węzły chłonne przy ujściu żylnym, a dopiero później wykonuje się masaż kolejnych partii ciała. 

Ta technika ma na celu przepychanie limfy, a podczas zabiegu techniki masażu powtarza się 4-5 razy. Istotne jest tempo wykonywania masażu – zwykle jest to 10-20 ruchów na minutę. Drenaż limfatyczny jako jeden z masaży leczniczych, powinien być wykonywany z ogromną precyzją, by był bezpieczny i przyniósł pożądany efekt. 

Masaż kręgosłupa – dlaczego warto skorzystać z niego w gabinecie medycyny estetycznej?

Pacjent powinien skorzystać z masażu kręgosłupa – znanego masażu leczniczego, kiedy mięśnie lub więzadła zespolone z kręgosłupem są nadmiernie napięte lub w wyniku nadwyrężenia kręgosłupa odczuwa on dolegliwości bólowe. Masaż leczniczy kręgosłupa ma wiele pozytywnych właściwości na zdrowie pacjenta: poprawia pracę mięśni, stawów i ścięgien, dotlenia komórki, rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza przepływ krwi przez mięśnie i poprawia przemianę materii.

Masaż kręgosłupa ma szerokie spektrum oddziaływania – może pobudzać układ nerwowy, wpływać na pracę narządów wewnętrznych oraz poszczególnych układów i przyczyniać się do eliminacji różnych schorzeń. Aby był skuteczny, powinien być wykonywany przez dyplomowanego fizjoterapeutę. Masaż kręgosłupa wykonywany jest podczas leczenia schorzeń i chorób: bóli kręgosłupa, wad postawy, stanów przeciążeniowych mięśni, nerwobóli, stanów pourazowych, skręceń, niedowładów i obrzęku limfatycznego. 

Masaż tkanek głębokich – idealna terapia na poprawienie ukrwienia tkanek i regulację napięcia mięśniowo-powięziowego

Masaż tkanek głębokich jest to inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki, który jest formą terapii tkanek miękkich. Masaż leczniczy przywraca równowagę w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach za sprawą likwidowania napięć w układzie mięśniowo-powięziowym. Właściwości zabiegu to m.in. likwidacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, doprowadzenie do poprawienia elastyczności tkanek, przywrócenie prawidłowej postawy, regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego czy wzrost ruchomości w stawach poprawienie ukrwienia tkanek. 

Techniki wykorzystywane podczas masażu tkanek głębokich

Techniki rozciągające tkanki – stosuje się je z wykorzystaniem ruchu czynnego, jak i biernego, ale także za sprawą poruszania okolicą, która jest poddawana terapii. Zazwyczaj wykonuje się masaż wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych – ruchy nie powinny być zbyt szybkie, mocne i obszerne. 

Techniki stymulujące mięśnie do skracania – ich celem jest poprawa mobilności tkanek w kierunkach ułatwiających pracę mięśni. Technikę stosuje się w stosunku do grup mięśniowych o obniżonym napięciu. 

Techniki z zablokowaniem – polegają na wykonywaniu kończyną pacjenta ruchu wywołującego rozciąganie tkanek z użyciem luzu tkankowego. 

Techniki w przegrodach międzymięśniowych –  polegają na zwiększaniu przesuwalności mięśni względem siebie. Wykonuje się za pomocą ruchu czynnego i biernego.

Najpopularniejsze masaże lecznicze Poznań

Oceń nas