Odzież uciskowa po liposukcji
Rodzaje liposukcji
Liposukcja wibracyjna jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest najchętniej wybieranym rodzajem tego zabiegu. Procedura ta w swoim działaniu wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonującej regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Wnika ona w tkankę tłuszczową w sposób bardzo delikatny.
Dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest zdecydowanie mniej traumatyzujące i dużo bardziej bezpieczne. Poza tym, materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, dzięki temu może być wykorzystany do dalszych celów, na przykład w zabiegach lipomodelingu.
Metoda liposukcji wibracyjnej jest polecana zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, jak to jest obecne na przykład w obrębie pleców czy też pośladków. Ponadto jest metodą z wyboru w przypadku kolejnej liposukcji, w lokalizacji, gdzie była ona już wcześniej wykonywana. Z uwagi na swoje właściwości, jest również chętnie wykorzystywana w przypadkach, kiedy wykonywane jest jednoczasowe wypełnianie świeżo pozyskaną tkanką tłuszczową żądanych okolic (na przykład piersi czy pośladki).
Znieczuelnie tumescencyjne polega na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem do oddzielania i wypłukiwania komórek tłuszczowych.
Strumień ten jest ukierunkowany, aplikowany w pulsacyjny sposób, dzięki czemu pozwala na atraumatyzujące oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Jego siła jest porównywalna z siłą silnego strumienia prysznicowego, co umożliwia dokładną separację adipocytów i uniknięcie uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz innych tkanek otaczających. Dodatek adrenaliny do roztworu wypłukującego działa wazokonstrykcyjnie, to znaczy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych.
Dzięki temu znacznie zmniejsza się zawartość krwi i innych płynów ustrojowych w usuwanej tkance tłuszczowej. Dla porównania – zawartość krwi w produkcie ubocznym zabiegu urządzeniem Body Jet wynosi 1-3%, podczas gdy w produkcie uzyskanym drogą klasycznej liposukcji to aż 40%.
Odzież uciskowa po liposukcji, właściwy ucisk
Aby szybko wrócić do pełnej funkcjonalności po każdym zabiegu inwazyjny, w tym liposukcji, niezwykle pomocna okazuje się właściwa rehabilitacja. Po zabiegach liposukcji niezwykle pomocne okazuje się noszenie specjalnej odzieży uciskowej. Właściwy ucisk zapobiega obrzękom pozabiegowym, a także ułatwia prawidłowe, równomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki tłuszczowej pod skórą.
Aby odzież uciskowa spełniała swoje zadanie, kluczowe jest jej odpowiednie dopasowanie zapewniające optymalną kompresję. Umożliwia to osiągnięcie najlepszego rezultatu. Na rynku dostępna jest cała gama odzieży, bielizny, czy też bandaży uciskowych.
Dzięki szerokiej ofercie, możliwe jest jej zastosowanie niezależnie od okolicy ciała poddanej zabiegowi odsysania tłuszczu poczynając od twarzy i podbródka, poprzez tułów, brzuch i pośladki, skończywszy na udach. W ten sposób każdy pacjent jest w stanie dopasować coś dla siebie tak, by liposukcja była jak najefektywniejsza.
Odzież uciskowa po liposukcji jest noszona przez 30 dni po zabiegu przez 24 godziny.
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing