Odżywianie skóry
Każdy z nas marzy o zachowaniu atrakcyjnego wyglądu przez długi czas. Patrząc na twarze i ciała gwiazd ekranu, wybiegu czy estrady niejednokrotnie zastawiamy się jak to jest możliwe, żeby po czterdziestce czy pięćdziesiątce wyglądać dwadzieścia lat młodziej.
Tymczasem proces starzenia się skóry jest nieunikniony. Polega przede wszystkim na zaniku włókien kolagenowych i elastynowych, a także zmniejszeniu ilości kwasu hialuronowego. Dochodzi również do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem tego jest ścieńczenie skóry, osłabienie jej napięcia oraz jędrności. W rezultacie prowadzi to do tworzenia się nawisów skórnych, różnego rodzaju zmarszczek i defektów skóry, wskutek czego twarz ulega postarzeniu.
Istnieje wiele czynników wpływających na nasz wygląd. Mogą być one modyfikowalne lub niemodyfikowalne. Do tych, na które nie mamy wpływu należą przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i predyspozycje rodzinne, a także niektóre schorzenia. Znacznie liczniejszą grupę stanowią czynniki modyfikowalne. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie zdrowego trybu życia.
Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, w tym również zapewnienie organizmowi odpowiedniej podaży wody (30-40ml na kg masy ciała na dobę), a także dbanie o systematyczną aktywność fizyczną są kluczowe dla zapewnienia młodego wyglądu przez długi czas.
Dostarczają one do organizmu substancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych, a także umożliwiają zachowanie optymalnego napięcia mięśniowego, co z kolei pozwala na zachowanie jędrności skóry. Jednakże w dzisiejszych czasach, gdy pęd za karierą, pracą i pieniędzmi dominuje w życiu, coraz częściej zaniedbujemy zdrowe nawyki.
Prawidłowo zbilansowane pokarmy zastępowane są przez posiłki typu fastfood. Zamiast wody często wybieramy duże ilości kawy i słodzonych napojów gazowanych. Coraz rzadziej również dbamy o regularne ćwiczenia fizyczne, które są zastępowane przez siedzący tryb życia.
Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebie atrakcyjnego wyglądu mimo wszystko. Kluczowe dla zapewnienia dobrego wyglądu skóry są zabiegi mające na celu jej właściwe odżywienie.
Karboksyterapia
Jak sama nazwa wskazuje, karboksyterapia jest zabiegiem wykorzystującym oddziaływanie dwutlenku węgla na tkanki. Gaz wprowadzany jest w okolicę poddawaną zabiegowi przy pomocy specjalnego urządzenia, podobnego do tego, które jest wykorzystywane w trakcie przeprowadzania mezoterapii igłowej. Działanie dwutlenku węgla powoduje rozbicie tkanki tłuszczowej z destrukcją komórek tłuszczowych.
Powstałe w ten sposób kwasy tłuszczowe są transportowane razem z limfą do narządów, w których są metabolizowane. Ponadto, dwutlenek węgla powoduje poprawę mikrokrążenia w obrębie tkanek, czego efektem jest zwiększenie ich odżywiania, co w rezultacie daje przyspieszenie regeneracji tkanek, wzrost nawilżenia, napięcia i jędrności skóry, co z kolei skutkuje zmniejszeniem, bądź też nawet całkowitą likwidacją cellulitu.
Odżywianie skóry – Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.
Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów.
Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia. Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry. Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu.
Odżywianie skóry – Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych.
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany.
Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Odżywianie skóry Vital Injector 2
Vital Injector 2 jest innowacyjną metodą rzucającą całkowicie nowe światło na mezoterapię igłową. Obecnie jest uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie do rewitalizacji skóry dostępne na rynku. Umożliwia ono aplikację różnych preparatów za pomocą wielu igieł jednocześnie w sposób próżniowy. Pozwala na podawanie niewielkich ilości substancji charakteryzujących się wysokim stopniem wiskoelastyczności.
Wiskoelastyczność jest parametrem opisującym zdolność do przejścia danej substancji ze stanu elastycznego w stan lepki w zależności od dostarczonej energii. Przykładowe preparaty mogące być podawane przy użyciu urządzenia Vital Injector 2 to usieciowany kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe.
Vital Injector 2 charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Z uwagi na niewielki rozmiar igieł jego zastosowanie jest praktycznie bezbolesne, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie wysokiego komfortu pacjenta podczas zabiegu. Jest to szczególnie istotne podczas przeprowadzania zabiegów w obrębie twarzy, szyi, dekoltu oraz brzucha, ale tak naprawdę Vital Injector 2 może być zastosowany w obrębie dowolnej okolicy ciała. Ponadto zabieg z wykorzystaniem urządzenia Vital Injector 2 wykazuje obecnie największą skuteczność spośród dostępnych metod mezoterapii igłowej, a dzięki aplikacji wieloigłowej jest to również najszybsza metoda.
Niewątpliwą zaletą aparatu Vital Injector 2 jest posiadanie wbudowanego systemu filtracji wykorzystującego jednorazowe i, co równie istotne, łatwo i szybko wymienialne filtry. Gwarantuje to najwyższe standardy utrzymania higieny procedury czym dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa poprzez praktycznie wyeliminowanie ryzyka potencjalnych powikłań infekcyjnych jako działania niepożądanego naruszenia ciągłości powłoki skórnej. Dodatkowe zabezpieczenie przeciwinfekcyjne stanowi specjalna osłona multiigłowej głowicy, która w sposób mechaniczny zabezpiecza przed zainfekowaniem drobnoustrojami.
Urządzenie Vital Injector 2 wyposażone jest w najcieńsze dostępne igły 31G w tak zwanych multi-igłach 5Pin i 9Pin. Daje to gwarancję podania najmniejszych możliwych do osiągnięcia dawek preparatów. Dodatkowo, dzięki blokadzie przepływu zwrotnego, nie ma możliwości cofania się raz zaaplikowanych substancji.
Kolejną zaletą jest możliwość precyzyjnej kontroli głębokości wstrzyknięcia, która może się wahać od 0 do 0,5cm z bardzo niewielkim przeskokiem rzędu 0,2mm. Dzięki temu możliwe jest kierowanie substancji dokładnie w te warstwy skóry właściwej i tkanki podskórnej,
w których produkowanych jest najwięcej włókien elastynowych oraz kolagenowych.
Na tle innych urządzeń do wykonywania mezoterapii igłowej, Vital Injector 2 posiada szereg unikalnych cech wyróżniających go spośród innych metod i czyniących najskuteczniejszą i optymalną opcją. Dzięki wyposażeniu w wieloigłowy system aplikacji próżniowej gwarantuje podanie substancji precyzyjnie, na tę samą głębokość w równych odstępach od siebie.
Podczas jednego zabiegu trwającego ok. 15 minut wykonuje się nawet do dwóch tysięcy mikroiniekcji. Vital Injector 2 wyposażony jest w specjalny system próżniowy, którego zadaniem jest unoszenie skóry, a tym samym odsuwanie jej od nerwów i naczyń krwionośnych, co w efekcie skutkuje bezbolesnością zabiegu, a także zmniejszeniem ryzyka powstawania siniaków. Dzięki precyzyjnej kontroli głębokości nakłuć, preparaty podawane są w zadane warstwy skóry właściwej i tkanki podskórnej a blokada przepływu zwrotnego uniemożliwia cofanie się preparatów.
Odżywianie skóry co warto wiedzieć?
Urządzenie Vital Injector 2 jest idealne do podawania niewielkich dawek preparatów o wysokiej wiskoelastyczności. Należą do nich między innymi usieciowany kwas hialuronowy oraz osocze bogatopłytkowe.
Odżywianie skóry – Kwas hialuronowy jest to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β (1→4) i β (1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów.
Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie
i jędrność. W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Odżywianie skóry – Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi.
Oddziaływanie osocza bogatopłytkowego na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki, dzięki czemu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia tkanek (na przykład skóry).
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Odżywianie skóry Poznań
Przeczytaj również to:
Specjalista chirurg z wieloletnim stażem, lekarz medycyny estetycznej. Uczestnik licznych kongresów i szkoleń.
Trener technik Aptos, blefaroplastyki, liposukcji, zabiegów medycyny estetycznej – poleca laser tulowy. Ulubiony zabieg to plastyka powiek.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Ageing